Race Name

***************** SPRINT TRIATHLON RESULTS ******************
LAKE MERIDIAN TRIATHLON 2011
08/28/2011
KENT, WA



OVERALL SPRINT RESULTS

Place Bib Name Agetri Sex City State Swim T1 Bike T2 Run Official
1 240 ERIN ERONEMO 48 M KENT WA 11:29 1:24 38:37 0:55 21:18 1:13:40.5
2 101 JOSH ADAMS 29 M PUYALLLUP WA 13:15 1:37 39:52 0:43 20:59 1:16:23.6
3 243 STEVEN WADE 53 M BURLINGTON WA 14:56 1:36 42:20 0:49 21:25 1:21:03.5
4 233 MAURO FELIZIA 47 M WENATCHEE WA 16:26 1:36 41:51 0:45 24:14 1:24:48.9
5 178 DEREK MYERS 40 M SNOQUALMIE WA 14:40 2:15 46:32 21:42 1:25:07.1
6 144 CHRIS HALL 50 M MAPLE VALLEY WA 11:24 1:44 46:53 0:42 24:39 1:25:18.1
7 236 JESS POLLAK 40 F KENT WA 15:03 1:40 45:11 23:41 1:25:32.9
8 106 MATT BANNON 40 M VANCOUVER WA 15:49 1:42 45:07 0:32 23:01 1:26:08.4
9 245 ANDY FLORY 34 M SEATTLE WA 15:28 1:35 47:54 0:52 21:20 1:27:06.0
10 185 VINCE PARTRIDGE 40 M SEATAC WA 15:29 1:21 46:32 0:32 23:19 1:27:11.1
11 130 JACOB FULLEN 21 M KENT WA 17:35 2:11 48:31 19:14 1:27:29.0
12 213 JASON WEEKES 37 M FIFE WA 17:59 1:24 45:06 0:52 22:29 1:27:48.6
13 140 BRYAN GORMLEY 45 M BLACK DIAMOND WA 16:20 2:09 47:36 0:44 22:02 1:28:48.8
14 209 MIKE SWIENTY 52 M KENT WA 17:16 1:46 44:59 1:38 24:26 1:30:01.8
15 206 BADEN SPRINKLE 23 M DES MOINES WA 11:17 2:43 52:08 0:25 24:01 1:30:32.2
16 118 LAURA CHANG 29 F KENT WA 15:40 1:34 45:14 1:15 27:04 1:30:44.3
17 208 RYAN SWEET 28 M SEATTLE WA 15:30 1:45 48:58 0:59 24:13 1:31:23.1
18 244 BOB SEIDEL 54 M MERCER ISLAND WA 13:12 2:08 48:56 1:10 26:28 1:31:50.9
19 152 JAMES DAGLEY 17 M MAPLE VALLEY WA 19:24 3:26 49:52 0:50 19:04 1:32:33.2
20 114 ERNIE BURMEISTER 43 M NORMANDY PARK WA 17:20 2:38 49:02 24:10 1:33:07.4
21 179 CRAIG NELSON 39 M RENTON WA 16:52 2:06 50:26 23:47 1:33:09.4
22 205 MICHAEL CHISLOTT 39 M KENT WA 13:19 1:59 49:12 1:08 27:52 1:33:28.1
23 134 NANCY GAYMAN 53 F OLALLA WA 15:23 2:22 51:34 1:27 23:04 1:33:46.9
24 156 DAVID KEELING 50 M FEDERAL WAY WA 16:03 1:46 49:22 1:19 25:45 1:34:12.7
25 207 TAD SUMMERSETT 41 M KENT WA 18:01 2:01 47:32 1:10 25:52 1:34:34.8
26 148 TIMOTHY HILLAR-CATELLO 19 M RENTON WA 13:27 3:26 53:07 0:25 24:45 1:35:07.2
27 121 SAMANTHA COX 26 F POULSBO WA 16:29 2:05 51:45 1:41 23:25 1:35:23.7
28 136 GRETCHEN GENDE 41 F BAINBRIDGE ISLAND WA 14:18 2:20 54:25 0:54 23:37 1:35:30.7
29 227 TOM HASSENAUER 52 M ENUMCLAW WA 19:29 2:31 48:43 25:36 1:36:16.7
30 176 PAUL MORRIS 41 M KENT WA 17:36 2:31 50:03 1:16 25:00 1:36:23.0
31 154 SCHUYLER JOHNSTON 30 M SEATTLE WA 17:23 4:15 47:53 1:12 26:15 1:36:56.1
32 192 CLAUDIA POWERS 43 F BAINBRIDGE ISLAND WA 19:23 2:31 49:07 1:18 24:48 1:37:05.1
33 214 AKIKO WESTERHOUT 42 F BAINBRIDGE ISLAND WA 19:25 2:46 49:52 0:53 25:03 1:37:57.3
34 122 BRIAN COX 51 M KENT WA 20:30 2:27 47:03 1:56 26:06 1:38:00.1
35 159 JULIE KOWAL 30 F SEATTLE WA 16:41 2:53 53:06 0:44 25:24 1:38:45.7
36 204 BRIDGET SIPHER 38 F OLYMPIA WA 13:38 2:23 52:13 1:41 28:56 1:38:49.2
37 196 JOSE ROJAS 40 M MILL CREEK WA 17:45 2:32 52:27 1:34 25:28 1:39:44.4
38 200 PETER HOLDERBEIN 56 M RAVENSDALE WA 21:06 2:07 49:15 1:21 26:21 1:40:08.2
39 228 ERIN BURRASTON 31 F KENT WA 20:21 3:21 50:42 0:34 25:30 1:40:26.6
40 162 NANCY LARSON 60 F COVINGTON WA 18:23 2:03 51:45 28:52 1:41:00.7
41 116 JENNIFER CAMPBELL 39 F BAINBRIDGE ISLAND WA 18:40 3:42 53:28 1:24 23:52 1:41:03.7
42 188 ERIK PERRY 17 M UNIVERSITY PLACE WA 14:15 3:00 52:14 1:47 30:19 1:41:33.0
43 129 RANDY EDWARDS 45 M BONNEY LAKE WA 20:59 2:16 50:02 28:20 1:41:35.8
44 223 MARCUS BYERS 38 M KIRKLAND WA 18:57 1:57 52:00 1:23 27:33 1:41:48.2
45 128 JOSEPH DAVID 43 M RENTON WA 23:31 2:38 51:23 24:22 1:41:52.6
46 193 DIANA QUAM 26 F SEATTLE WA 16:36 2:12 55:45 0:51 26:31 1:41:53.0
47 167 ROBERT MADEO 49 M COVINGTON WA 20:59 2:32 49:30 1:26 27:35 1:41:59.9
48 238 LISA ESTRADA 41 F RENTON WA 16:00 2:11 54:06 1:01 28:53 1:42:08.4
49 124 DANA DAILEY 33 F TACOMA WA 20:37 2:18 1:31:39 1:42:17.1
50 183 DEB O'CONNELL 48 F RENTON WA 20:33 2:50 51:11 1:19 27:41 1:43:32.9
51 180 TUAN NGUYEN 39 M AUBURN WA 19:43 1:58 54:32 27:28 1:43:40.0
52 161 STEVE LANG 51 M KENT WA 18:09 2:06 55:05 28:51 1:44:09.1
53 247 RILEY TURK 15 M SILVERDALE WA 18:52 1:52 58:52 25:00 1:44:34.5
54 135 CODY GEDDES 31 M FIFE WA 22:20 3:11 51:44 1:15 26:06 1:44:34.7
55 147 JESSE HAVENS 27 M SEATTLE WA 15:03 3:54 50:02 3:08 32:31 1:44:35.8
56 172 ADRIENNE MCNAMARA 32 F GIG HARBOR WA 16:37 2:55 57:15 1:22 27:57 1:46:04.0
57 197 CHRIS RUSSELL 35 M MAPLE VALLEY WA 21:26 3:29 55:17 1:16 24:44 1:46:09.8
58 211 CAROLYN VAHRENWALD 47 F AUBURN WA 19:22 2:36 55:10 29:31 1:46:37.4
59 155 TARA JOHNSTON 30 F SEATTLE WA 22:08 2:45 50:13 1:15 30:38 1:46:56.8
60 174 CHARLIE MITCHELL 31 M KENT WA 14:50 4:11 59:55 28:11 1:47:05.3
61 202 REBECCA SHARP 51 F KENT WA 17:23 3:22 53:30 1:31 32:34 1:48:17.6
62 151 DENISE HOVLAND 45 F MAPLE VALLEY WA 20:48 2:37 51:54 1:29 32:12 1:48:57.8
63 141 LINDY HAFNER 38 F RENTON WA 17:06 2:40 58:01 1:31 30:09 1:49:24.8
64 184 HILARY PARIS 27 F SEATTLE WA 24:11 2:56 53:39 2:32 26:14 1:49:30.4
65 133 SEAN GALLAGHER 47 M SEATTLE WA 25:00 4:17 51:28 0:55 28:02 1:49:39.0
66 131 TESS GAEKE 44 F RENTON WA 20:19 2:19 53:00 1:06 32:59 1:49:41.7
67 112 GREG BRINK 47 M BAINBRIDGE ISLAND WA 26:14 3:29 54:00 0:42 25:23 1:49:47.3
68 170 LISA MASON 47 F TACOMA WA 18:13 2:11 55:25 1:51 32:17 1:49:54.4
69 248 MATHEW ROLAND 17 M KENT WA 15:08 4:16 1:03:20 0:35 27:03 1:50:19.7
70 216 TIM WIMMER 65 M FEDERAL WAY WA 18:38 3:57 55:11 1:38 31:08 1:50:30.2
71 146 SCOTT HARRIS 51 M DESMOINES WA 23:27 2:30 54:14 1:07 29:38 1:50:53.0
72 225 MICHAEL HORI 54 M AUBURN WA 17:53 4:59 58:42 2:22 27:04 1:50:58.0
73 142 HEJIN HAHN 40 F MERCER ISLAND WA 21:25 3:32 57:30 28:40 1:51:04.2
74 117 DEBBIE CEDERWALL 58 F AUBURN WA 17:30 3:09 56:38 34:04 1:51:19.5
75 139 OLENA GOLOVATA 36 F KIRKLAND WA 18:13 2:59 57:12 2:23 30:44 1:51:29.3
76 165 JONATHAN LYONS 33 M COVINGTON WA 17:19 4:05 59:31 1:06 30:04 1:52:02.1
77 177 SAMANTHA MULROY 21 F FEDERAL WAY WA 20:28 2:11 56:26 0:55 32:11 1:52:08.7
78 232 DENISE LEE 45 F KENT WA 22:22 2:36 57:34 1:19 28:41 1:52:30.0
79 108 JESSY BEARDEMPHL 42 F SEATTLE WA 21:04 3:23 58:27 0:58 28:41 1:52:30.1
80 246 CRAIG PATTI 32 M ALLYN WA 22:34 2:15 56:59 1:21 30:05 1:53:11.8
81 199 JENNIFER SCHRODER 54 F MAPLE VALLEY WA 20:04 3:21 58:03 2:21 29:29 1:53:14.5
82 111 LISA BRAUTIGAM 40 F MAPLE VALLEY WA 19:18 2:46 55:49 1:33 34:00 1:53:24.4
83 242 LISA KIMMET 38 F KENT WA 16:45 2:06 1:00:31 0:59 34:15 1:54:33.5
84 198 DIANNE SANTA BARBARA 47 F RENTON WA 22:11 3:58 54:49 2:07 31:34 1:54:35.4
85 235 ANTHONY RAFTIS 14 M KENT WA 27:27 3:36 56:40 27:02 1:54:43.0
86 250 DALIA SILVERSTEIN 29 F SEATTLE WA 17:34 3:02 1:00:08 1:10 32:53 1:54:46.0
87 149 JENNIFER HILLERT 31 F SEATTLE WA 21:12 5:06 1:01:29 1:38 25:30 1:54:52.7
88 234 DAVID RAFTIS 48 M KENT WA 27:27 3:39 56:49 27:59 1:55:52.7
89 203 KRYSTA SHUTSKE 36 F BAINBRIDGE ISLAND WA 23:07 3:59 59:05 2:12 27:47 1:56:08.1
90 113 EMILY BRUCKER 52 F SEATTLE WA 20:37 3:10 1:00:52 32:08 1:56:45.0
91 237 ADELLE WEIGELT 22 F SHORELINE WA 20:07 1:55 1:01:43 0:52 32:10 1:56:45.4
92 145 STEPHEN HANNA 44 M MERCER ISLAND WA 15:53 4:25 57:58 2:27 36:25 1:57:04.5
93 169 MADALYN MARLATT 37 F VASHON WA 19:34 3:03 1:01:45 2:10 31:17 1:57:46.9
94 212 MICHAEL WALSH 55 M MAPLE VALLEY WA 19:08 4:04 1:02:04 33:09 1:58:23.4
95 123 LINDY CUBBERLEY 65 F GIG HARBOR WA 20:55 4:20 57:58 1:41 33:36 1:58:27.8
96 115 BOBBIE BUSCH 58 F GIG HARBOR WA 21:18 3:59 1:03:23 30:56 1:59:34.4
97 201 REBECCA SCHWARTZ 37 F SEATTLE WA 16:24 3:39 1:00:38 1:11 38:14 2:00:03.7
98 181 ERIKA NOLTING 20 F KENT WA 16:34 2:44 59:55 2:10 39:01 2:00:21.9
99 182 KAREN NOLTING 52 F KENT WA 16:59 2:18 1:02:06 39:02 2:00:23.6
100 190 MARY PITTMAN 42 F BELLEVUE WA 21:30 4:40 57:30 2:55 35:25 2:01:58.1
101 249 ANDREW SHIELDS 53 M BURIEN WA 17:51 3:46 1:05:31 0:46 34:27 2:02:19.1
102 229 MICHAEL WALLACE 40 M KENT WA 19:44 6:06 1:02:40 34:05 2:02:34.0
103 194 PATRICIA RAINE 50 F BLACK DIAMOND WA 20:26 3:27 1:01:57 36:58 2:02:46.4
104 103 NICOLE AVILA 18 F KINGSTON WA 16:36 4:04 1:07:03 0:49 34:36 2:03:05.9
105 195 TYLER RAINE 23 M SEATTLE WA 21:44 5:43 57:43 2:20 36:37 2:04:04.2
106 164 MEGAN LYONS 31 F COVINGTON WA 21:38 3:17 1:06:03 0:50 32:20 2:04:06.1
107 259 JILL KUSCHEL 21 F PARKLAND WA 22:32 3:12 1:13:16 0:34 24:59 2:04:31.1
108 191 JOSHUA POTHIER 28 M DES MOINES WA 21:25 4:40 1:05:24 2:02 31:39 2:05:07.3
109 186 ROBIN PAYMENT 47 F KENT WA 19:39 4:55 1:00:20 1:57 38:30 2:05:18.1
110 138 TARA GLACKIN-COLEY 46 F TACOMA WA 21:00 3:18 1:00:45 2:03 38:37 2:05:41.0
111 215 KATIE WHITLEY 31 F BELLEVUE WA 19:48 3:08 1:08:30 34:24 2:05:48.7
112 104 MARTI BAILEY 46 F BAINBRIDGE ISLAND WA 27:35 3:58 58:57 2:43 32:57 2:06:06.9
113 175 STEPHANIE MONROE 44 F AUBURN WA 24:23 3:15 1:02:18 1:23 35:24 2:06:40.2
114 127 TIMOTHY DANG 47 M KENT WA 34:29 5:22 57:39 1:42 27:54 2:07:04.5
115 158 DORIS KLEIN 56 F MAPLE VALLEY WA 20:26 2:56 1:04:46 38:59 2:07:05.9
116 132 THERESE GALLAGHER 44 F SEATTLE WA 30:09 6:11 1:01:28 31:02 2:08:47.6
117 231 CHERYL JONES 46 F KENT WA 24:13 3:09 1:09:38 2:04 30:26 2:09:27.8
118 241 BRIANA NETTLETON 30 F COVINGTON WA 21:32 2:13 1:12:57 0:41 33:13 2:10:33.3
119 168 TAMMY MAGNUSON 41 F RENTON WA 24:42 2:54 1:00:04 1:08 43:05 2:11:51.2
120 119 STEPHEN CHOWNING 48 M SEATTLE WA 24:02 4:10 1:00:35 1:45 41:39 2:12:08.3
121 251 CHERYL WRIGHT 52 F KENT WA 27:53 2:55 1:02:39 1:09 40:08 2:14:41.5
122 226 JONATHAN CHAMBERLIN 30 M TUKWILA WA 24:55 3:16 1:13:24 1:23 32:15 2:15:09.4
123 157 STEPHANIE KELSO 43 F GRAHAM WA 20:05 3:59 1:09:04 1:55 41:37 2:16:38.6
124 150 YVONNE HORNER 45 F EDMONDS WA 27:45 3:36 1:09:54 2:20 35:32 2:19:05.3
125 143 MAYANG HALE 44 F RENTON WA 29:15 5:02 1:08:30 1:48 35:22 2:19:54.0
126 187 GARY PEEL 50 M KENT WA 28:29 3:08 1:12:36 2:25 34:17 2:20:53.3
127 163 JACQUELYN LOTZ 56 F SNOHOMISH WA 20:09 3:49 1:11:48 1:26 44:09 2:21:18.8
128 153 CONNIE HULL 38 F SEATTLE WA 32:44 7:46 1:05:17 1:37 42:39 2:30:00.6
129 109 ROWENA BEAUDRY 28 F SEATTLE WA 22:41 5:14 1:12:11 2:02 48:44 2:30:48.8
130 171 CINDY MCGONIGAL 54 F AUBURN WA 23:49 3:33 1:17:44 1:27 45:12 2:31:42.6
131 110 KIMBERLY BOARD 43 F BUCKLEY WA 28:02 5:51 1:12:14 2:17 43:26 2:31:48.7
132 230 NOAH BECK 32 M KENT WA 30:44 5:42 1:10:21 3:30 41:57 2:32:13.1
133 120 CATHY CHRISTIAN 59 F TACOMA WA 24:42 4:11 1:15:30 1:23 51:24 2:37:06.8
134 107 NIK BARR 33 M SEATTLE WA 31:05 4:47 1:12:28 2:25 48:47 2:39:29.5
135 224 SCOTT HENDERSON 57 M KENT WA 26:18 4:29 1:14:48 1:29 52:53 2:39:54.1
136 210 LESLIE UNRUH 50 F AUBURN WA 31:11 6:33 1:17:47 1:29 46:20 2:43:17.9
Race Name

MALE SPRINT RESULTS

Place Bib Name Agetri City State Swim T1 Bike T2 Run Official
1 240 ERIN ERONEMO 48 KENT WA 11:29 1:24 38:37 0:55 21:18 1:13:40.5
2 101 JOSH ADAMS 29 PUYALLLUP WA 13:15 1:37 39:52 0:43 20:59 1:16:23.6
3 243 STEVEN WADE 53 BURLINGTON WA 14:56 1:36 42:20 0:49 21:25 1:21:03.5
4 233 MAURO FELIZIA 47 WENATCHEE WA 16:26 1:36 41:51 0:45 24:14 1:24:48.9
5 178 DEREK MYERS 40 SNOQUALMIE WA 14:40 2:15 46:32 21:42 1:25:07.1
6 144 CHRIS HALL 50 MAPLE VALLEY WA 11:24 1:44 46:53 0:42 24:39 1:25:18.1
7 106 MATT BANNON 40 VANCOUVER WA 15:49 1:42 45:07 0:32 23:01 1:26:08.4
8 245 ANDY FLORY 34 SEATTLE WA 15:28 1:35 47:54 0:52 21:20 1:27:06.0
9 185 VINCE PARTRIDGE 40 SEATAC WA 15:29 1:21 46:32 0:32 23:19 1:27:11.1
10 130 JACOB FULLEN 21 KENT WA 17:35 2:11 48:31 19:14 1:27:29.0
11 213 JASON WEEKES 37 FIFE WA 17:59 1:24 45:06 0:52 22:29 1:27:48.6
12 140 BRYAN GORMLEY 45 BLACK DIAMOND WA 16:20 2:09 47:36 0:44 22:02 1:28:48.8
13 209 MIKE SWIENTY 52 KENT WA 17:16 1:46 44:59 1:38 24:26 1:30:01.8
14 206 BADEN SPRINKLE 23 DES MOINES WA 11:17 2:43 52:08 0:25 24:01 1:30:32.2
15 208 RYAN SWEET 28 SEATTLE WA 15:30 1:45 48:58 0:59 24:13 1:31:23.1
16 244 BOB SEIDEL 54 MERCER ISLAND WA 13:12 2:08 48:56 1:10 26:28 1:31:50.9
17 152 JAMES DAGLEY 17 MAPLE VALLEY WA 19:24 3:26 49:52 0:50 19:04 1:32:33.2
18 114 ERNIE BURMEISTER 43 NORMANDY PARK WA 17:20 2:38 49:02 24:10 1:33:07.4
19 179 CRAIG NELSON 39 RENTON WA 16:52 2:06 50:26 23:47 1:33:09.4
20 205 MICHAEL CHISLOTT 39 KENT WA 13:19 1:59 49:12 1:08 27:52 1:33:28.1
21 156 DAVID KEELING 50 FEDERAL WAY WA 16:03 1:46 49:22 1:19 25:45 1:34:12.7
22 207 TAD SUMMERSETT 41 KENT WA 18:01 2:01 47:32 1:10 25:52 1:34:34.8
23 148 TIMOTHY HILLAR-CATELLO 19 RENTON WA 13:27 3:26 53:07 0:25 24:45 1:35:07.2
24 227 TOM HASSENAUER 52 ENUMCLAW WA 19:29 2:31 48:43 25:36 1:36:16.7
25 176 PAUL MORRIS 41 KENT WA 17:36 2:31 50:03 1:16 25:00 1:36:23.0
26 154 SCHUYLER JOHNSTON 30 SEATTLE WA 17:23 4:15 47:53 1:12 26:15 1:36:56.1
27 122 BRIAN COX 51 KENT WA 20:30 2:27 47:03 1:56 26:06 1:38:00.1
28 196 JOSE ROJAS 40 MILL CREEK WA 17:45 2:32 52:27 1:34 25:28 1:39:44.4
29 200 PETER HOLDERBEIN 56 RAVENSDALE WA 21:06 2:07 49:15 1:21 26:21 1:40:08.2
30 188 ERIK PERRY 17 UNIVERSITY PLACE WA 14:15 3:00 52:14 1:47 30:19 1:41:33.0
31 129 RANDY EDWARDS 45 BONNEY LAKE WA 20:59 2:16 50:02 28:20 1:41:35.8
32 223 MARCUS BYERS 38 KIRKLAND WA 18:57 1:57 52:00 1:23 27:33 1:41:48.2
33 128 JOSEPH DAVID 43 RENTON WA 23:31 2:38 51:23 24:22 1:41:52.6
34 167 ROBERT MADEO 49 COVINGTON WA 20:59 2:32 49:30 1:26 27:35 1:41:59.9
35 180 TUAN NGUYEN 39 AUBURN WA 19:43 1:58 54:32 27:28 1:43:40.0
36 161 STEVE LANG 51 KENT WA 18:09 2:06 55:05 28:51 1:44:09.1
37 247 RILEY TURK 15 SILVERDALE WA 18:52 1:52 58:52 25:00 1:44:34.5
38 135 CODY GEDDES 31 FIFE WA 22:20 3:11 51:44 1:15 26:06 1:44:34.7
39 147 JESSE HAVENS 27 SEATTLE WA 15:03 3:54 50:02 3:08 32:31 1:44:35.8
40 197 CHRIS RUSSELL 35 MAPLE VALLEY WA 21:26 3:29 55:17 1:16 24:44 1:46:09.8
41 174 CHARLIE MITCHELL 31 KENT WA 14:50 4:11 59:55 28:11 1:47:05.3
42 133 SEAN GALLAGHER 47 SEATTLE WA 25:00 4:17 51:28 0:55 28:02 1:49:39.0
43 112 GREG BRINK 47 BAINBRIDGE ISLAND WA 26:14 3:29 54:00 0:42 25:23 1:49:47.3
44 248 MATHEW ROLAND 17 KENT WA 15:08 4:16 1:03:20 0:35 27:03 1:50:19.7
45 216 TIM WIMMER 65 FEDERAL WAY WA 18:38 3:57 55:11 1:38 31:08 1:50:30.2
46 146 SCOTT HARRIS 51 DESMOINES WA 23:27 2:30 54:14 1:07 29:38 1:50:53.0
47 225 MICHAEL HORI 54 AUBURN WA 17:53 4:59 58:42 2:22 27:04 1:50:58.0
48 165 JONATHAN LYONS 33 COVINGTON WA 17:19 4:05 59:31 1:06 30:04 1:52:02.1
49 246 CRAIG PATTI 32 ALLYN WA 22:34 2:15 56:59 1:21 30:05 1:53:11.8
50 235 ANTHONY RAFTIS 14 KENT WA 27:27 3:36 56:40 27:02 1:54:43.0
51 234 DAVID RAFTIS 48 KENT WA 27:27 3:39 56:49 27:59 1:55:52.7
52 145 STEPHEN HANNA 44 MERCER ISLAND WA 15:53 4:25 57:58 2:27 36:25 1:57:04.5
53 212 MICHAEL WALSH 55 MAPLE VALLEY WA 19:08 4:04 1:02:04 33:09 1:58:23.4
54 249 ANDREW SHIELDS 53 BURIEN WA 17:51 3:46 1:05:31 0:46 34:27 2:02:19.1
55 229 MICHAEL WALLACE 40 KENT WA 19:44 6:06 1:02:40 34:05 2:02:34.0
56 195 TYLER RAINE 23 SEATTLE WA 21:44 5:43 57:43 2:20 36:37 2:04:04.2
57 191 JOSHUA POTHIER 28 DES MOINES WA 21:25 4:40 1:05:24 2:02 31:39 2:05:07.3
58 127 TIMOTHY DANG 47 KENT WA 34:29 5:22 57:39 1:42 27:54 2:07:04.5
59 119 STEPHEN CHOWNING 48 SEATTLE WA 24:02 4:10 1:00:35 1:45 41:39 2:12:08.3
60 226 JONATHAN CHAMBERLIN 30 TUKWILA WA 24:55 3:16 1:13:24 1:23 32:15 2:15:09.4
61 187 GARY PEEL 50 KENT WA 28:29 3:08 1:12:36 2:25 34:17 2:20:53.3
62 230 NOAH BECK 32 KENT WA 30:44 5:42 1:10:21 3:30 41:57 2:32:13.1
63 107 NIK BARR 33 SEATTLE WA 31:05 4:47 1:12:28 2:25 48:47 2:39:29.5
64 224 SCOTT HENDERSON 57 KENT WA 26:18 4:29 1:14:48 1:29 52:53 2:39:54.1
Race Name

FEMALE SPRINT RESULTS

Place Bib Name Agetri City State Swim T1 Bike T2 Run Official
1 236 JESS POLLAK 40 KENT WA 15:03 1:40 45:11 23:41 1:25:32.9
2 118 LAURA CHANG 29 KENT WA 15:40 1:34 45:14 1:15 27:04 1:30:44.3
3 134 NANCY GAYMAN 53 OLALLA WA 15:23 2:22 51:34 1:27 23:04 1:33:46.9
4 121 SAMANTHA COX 26 POULSBO WA 16:29 2:05 51:45 1:41 23:25 1:35:23.7
5 136 GRETCHEN GENDE 41 BAINBRIDGE ISLAND WA 14:18 2:20 54:25 0:54 23:37 1:35:30.7
6 192 CLAUDIA POWERS 43 BAINBRIDGE ISLAND WA 19:23 2:31 49:07 1:18 24:48 1:37:05.1
7 214 AKIKO WESTERHOUT 42 BAINBRIDGE ISLAND WA 19:25 2:46 49:52 0:53 25:03 1:37:57.3
8 159 JULIE KOWAL 30 SEATTLE WA 16:41 2:53 53:06 0:44 25:24 1:38:45.7
9 204 BRIDGET SIPHER 38 OLYMPIA WA 13:38 2:23 52:13 1:41 28:56 1:38:49.2
10 228 ERIN BURRASTON 31 KENT WA 20:21 3:21 50:42 0:34 25:30 1:40:26.6
11 162 NANCY LARSON 60 COVINGTON WA 18:23 2:03 51:45 28:52 1:41:00.7
12 116 JENNIFER CAMPBELL 39 BAINBRIDGE ISLAND WA 18:40 3:42 53:28 1:24 23:52 1:41:03.7
13 193 DIANA QUAM 26 SEATTLE WA 16:36 2:12 55:45 0:51 26:31 1:41:53.0
14 238 LISA ESTRADA 41 RENTON WA 16:00 2:11 54:06 1:01 28:53 1:42:08.4
15 124 DANA DAILEY 33 TACOMA WA 20:37 2:18 1:31:39 1:42:17.1
16 183 DEB O'CONNELL 48 RENTON WA 20:33 2:50 51:11 1:19 27:41 1:43:32.9
17 172 ADRIENNE MCNAMARA 32 GIG HARBOR WA 16:37 2:55 57:15 1:22 27:57 1:46:04.0
18 211 CAROLYN VAHRENWALD 47 AUBURN WA 19:22 2:36 55:10 29:31 1:46:37.4
19 155 TARA JOHNSTON 30 SEATTLE WA 22:08 2:45 50:13 1:15 30:38 1:46:56.8
20 202 REBECCA SHARP 51 KENT WA 17:23 3:22 53:30 1:31 32:34 1:48:17.6
21 151 DENISE HOVLAND 45 MAPLE VALLEY WA 20:48 2:37 51:54 1:29 32:12 1:48:57.8
22 141 LINDY HAFNER 38 RENTON WA 17:06 2:40 58:01 1:31 30:09 1:49:24.8
23 184 HILARY PARIS 27 SEATTLE WA 24:11 2:56 53:39 2:32 26:14 1:49:30.4
24 131 TESS GAEKE 44 RENTON WA 20:19 2:19 53:00 1:06 32:59 1:49:41.7
25 170 LISA MASON 47 TACOMA WA 18:13 2:11 55:25 1:51 32:17 1:49:54.4
26 142 HEJIN HAHN 40 MERCER ISLAND WA 21:25 3:32 57:30 28:40 1:51:04.2
27 117 DEBBIE CEDERWALL 58 AUBURN WA 17:30 3:09 56:38 34:04 1:51:19.5
28 139 OLENA GOLOVATA 36 KIRKLAND WA 18:13 2:59 57:12 2:23 30:44 1:51:29.3
29 177 SAMANTHA MULROY 21 FEDERAL WAY WA 20:28 2:11 56:26 0:55 32:11 1:52:08.7
30 232 DENISE LEE 45 KENT WA 22:22 2:36 57:34 1:19 28:41 1:52:30.0
31 108 JESSY BEARDEMPHL 42 SEATTLE WA 21:04 3:23 58:27 0:58 28:41 1:52:30.1
32 199 JENNIFER SCHRODER 54 MAPLE VALLEY WA 20:04 3:21 58:03 2:21 29:29 1:53:14.5
33 111 LISA BRAUTIGAM 40 MAPLE VALLEY WA 19:18 2:46 55:49 1:33 34:00 1:53:24.4
34 242 LISA KIMMET 38 KENT WA 16:45 2:06 1:00:31 0:59 34:15 1:54:33.5
35 198 DIANNE SANTA BARBARA 47 RENTON WA 22:11 3:58 54:49 2:07 31:34 1:54:35.4
36 250 DALIA SILVERSTEIN 29 SEATTLE WA 17:34 3:02 1:00:08 1:10 32:53 1:54:46.0
37 149 JENNIFER HILLERT 31 SEATTLE WA 21:12 5:06 1:01:29 1:38 25:30 1:54:52.7
38 203 KRYSTA SHUTSKE 36 BAINBRIDGE ISLAND WA 23:07 3:59 59:05 2:12 27:47 1:56:08.1
39 113 EMILY BRUCKER 52 SEATTLE WA 20:37 3:10 1:00:52 32:08 1:56:45.0
40 237 ADELLE WEIGELT 22 SHORELINE WA 20:07 1:55 1:01:43 0:52 32:10 1:56:45.4
41 169 MADALYN MARLATT 37 VASHON WA 19:34 3:03 1:01:45 2:10 31:17 1:57:46.9
42 123 LINDY CUBBERLEY 65 GIG HARBOR WA 20:55 4:20 57:58 1:41 33:36 1:58:27.8
43 115 BOBBIE BUSCH 58 GIG HARBOR WA 21:18 3:59 1:03:23 30:56 1:59:34.4
44 201 REBECCA SCHWARTZ 37 SEATTLE WA 16:24 3:39 1:00:38 1:11 38:14 2:00:03.7
45 181 ERIKA NOLTING 20 KENT WA 16:34 2:44 59:55 2:10 39:01 2:00:21.9
46 182 KAREN NOLTING 52 KENT WA 16:59 2:18 1:02:06 39:02 2:00:23.6
47 190 MARY PITTMAN 42 BELLEVUE WA 21:30 4:40 57:30 2:55 35:25 2:01:58.1
48 194 PATRICIA RAINE 50 BLACK DIAMOND WA 20:26 3:27 1:01:57 36:58 2:02:46.4
49 103 NICOLE AVILA 18 KINGSTON WA 16:36 4:04 1:07:03 0:49 34:36 2:03:05.9
50 164 MEGAN LYONS 31 COVINGTON WA 21:38 3:17 1:06:03 0:50 32:20 2:04:06.1
51 259 JILL KUSCHEL 21 PARKLAND WA 22:32 3:12 1:13:16 0:34 24:59 2:04:31.1
52 186 ROBIN PAYMENT 47 KENT WA 19:39 4:55 1:00:20 1:57 38:30 2:05:18.1
53 138 TARA GLACKIN-COLEY 46 TACOMA WA 21:00 3:18 1:00:45 2:03 38:37 2:05:41.0
54 215 KATIE WHITLEY 31 BELLEVUE WA 19:48 3:08 1:08:30 34:24 2:05:48.7
55 104 MARTI BAILEY 46 BAINBRIDGE ISLAND WA 27:35 3:58 58:57 2:43 32:57 2:06:06.9
56 175 STEPHANIE MONROE 44 AUBURN WA 24:23 3:15 1:02:18 1:23 35:24 2:06:40.2
57 158 DORIS KLEIN 56 MAPLE VALLEY WA 20:26 2:56 1:04:46 38:59 2:07:05.9
58 132 THERESE GALLAGHER 44 SEATTLE WA 30:09 6:11 1:01:28 31:02 2:08:47.6
59 231 CHERYL JONES 46 KENT WA 24:13 3:09 1:09:38 2:04 30:26 2:09:27.8
60 241 BRIANA NETTLETON 30 COVINGTON WA 21:32 2:13 1:12:57 0:41 33:13 2:10:33.3
61 168 TAMMY MAGNUSON 41 RENTON WA 24:42 2:54 1:00:04 1:08 43:05 2:11:51.2
62 251 CHERYL WRIGHT 52 KENT WA 27:53 2:55 1:02:39 1:09 40:08 2:14:41.5
63 157 STEPHANIE KELSO 43 GRAHAM WA 20:05 3:59 1:09:04 1:55 41:37 2:16:38.6
64 150 YVONNE HORNER 45 EDMONDS WA 27:45 3:36 1:09:54 2:20 35:32 2:19:05.3
65 143 MAYANG HALE 44 RENTON WA 29:15 5:02 1:08:30 1:48 35:22 2:19:54.0
66 163 JACQUELYN LOTZ 56 SNOHOMISH WA 20:09 3:49 1:11:48 1:26 44:09 2:21:18.8
67 153 CONNIE HULL 38 SEATTLE WA 32:44 7:46 1:05:17 1:37 42:39 2:30:00.6
68 109 ROWENA BEAUDRY 28 SEATTLE WA 22:41 5:14 1:12:11 2:02 48:44 2:30:48.8
69 171 CINDY MCGONIGAL 54 AUBURN WA 23:49 3:33 1:17:44 1:27 45:12 2:31:42.6
70 110 KIMBERLY BOARD 43 BUCKLEY WA 28:02 5:51 1:12:14 2:17 43:26 2:31:48.7
71 120 CATHY CHRISTIAN 59 TACOMA WA 24:42 4:11 1:15:30 1:23 51:24 2:37:06.8
72 210 LESLIE UNRUH 50 AUBURN WA 31:11 6:33 1:17:47 1:29 46:20 2:43:17.9
Race Name


***** SPRINT AGE-GROUP RESULTS *****
LAKE MERIDIAN TRIATHLON 2011
08/28/2011
KENT, WA



Race Name

FEMALE AGE GROUP: 1 - 14

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
Race Name

MALE AGE GROUP: 1 - 14

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
1 235 ANTHONY RAFTIS 14 27:27 3:36 56:40 27:02 1:54:43.0
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 15 - 19

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
1 103 NICOLE AVILA 18 16:36 4:04 1:07:03 0:49 34:36 2:03:05.9
Race Name

MALE AGE GROUP: 15 - 19

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
1 152 JAMES DAGLEY 17 19:24 3:26 49:52 0:50 19:04 1:32:33.2
2 148 TIMOTHY HILLAR-CATELLO 19 13:27 3:26 53:07 0:25 24:45 1:35:07.2
3 188 ERIK PERRY 17 14:15 3:00 52:14 1:47 30:19 1:41:33.0
4 247 RILEY TURK 15 18:52 1:52 58:52 25:00 1:44:34.5
5 248 MATHEW ROLAND 17 15:08 4:16 1:03:20 0:35 27:03 1:50:19.7
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
1 177 SAMANTHA MULROY 21 20:28 2:11 56:26 0:55 32:11 1:52:08.7
2 237 ADELLE WEIGELT 22 20:07 1:55 1:01:43 0:52 32:10 1:56:45.4
3 181 ERIKA NOLTING 20 16:34 2:44 59:55 2:10 39:01 2:00:21.9
4 259 JILL KUSCHEL 21 22:32 3:12 1:13:16 0:34 24:59 2:04:31.1
Race Name

MALE AGE GROUP: 20 - 24

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
1 130 JACOB FULLEN 21 17:35 2:11 48:31 19:14 1:27:29.0
2 206 BADEN SPRINKLE 23 11:17 2:43 52:08 0:25 24:01 1:30:32.2
3 195 TYLER RAINE 23 21:44 5:43 57:43 2:20 36:37 2:04:04.2
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
1 118 LAURA CHANG 29 15:40 1:34 45:14 1:15 27:04 1:30:44.3
2 121 SAMANTHA COX 26 16:29 2:05 51:45 1:41 23:25 1:35:23.7
3 193 DIANA QUAM 26 16:36 2:12 55:45 0:51 26:31 1:41:53.0
4 184 HILARY PARIS 27 24:11 2:56 53:39 2:32 26:14 1:49:30.4
5 250 DALIA SILVERSTEIN 29 17:34 3:02 1:00:08 1:10 32:53 1:54:46.0
6 109 ROWENA BEAUDRY 28 22:41 5:14 1:12:11 2:02 48:44 2:30:48.8
Race Name

MALE AGE GROUP: 25 - 29

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
1 101 JOSH ADAMS 29 13:15 1:37 39:52 0:43 20:59 1:16:23.6
2 208 RYAN SWEET 28 15:30 1:45 48:58 0:59 24:13 1:31:23.1
3 147 JESSE HAVENS 27 15:03 3:54 50:02 3:08 32:31 1:44:35.8
4 191 JOSHUA POTHIER 28 21:25 4:40 1:05:24 2:02 31:39 2:05:07.3
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
1 159 JULIE KOWAL 30 16:41 2:53 53:06 0:44 25:24 1:38:45.7
2 228 ERIN BURRASTON 31 20:21 3:21 50:42 0:34 25:30 1:40:26.6
3 124 DANA DAILEY 33 20:37 2:18 1:31:39 1:42:17.1
4 172 ADRIENNE MCNAMARA 32 16:37 2:55 57:15 1:22 27:57 1:46:04.0
5 155 TARA JOHNSTON 30 22:08 2:45 50:13 1:15 30:38 1:46:56.8
6 149 JENNIFER HILLERT 31 21:12 5:06 1:01:29 1:38 25:30 1:54:52.7
7 164 MEGAN LYONS 31 21:38 3:17 1:06:03 0:50 32:20 2:04:06.1
8 215 KATIE WHITLEY 31 19:48 3:08 1:08:30 34:24 2:05:48.7
9 241 BRIANA NETTLETON 30 21:32 2:13 1:12:57 0:41 33:13 2:10:33.3
Race Name

MALE AGE GROUP: 30 - 34

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
1 245 ANDY FLORY 34 15:28 1:35 47:54 0:52 21:20 1:27:06.0
2 154 SCHUYLER JOHNSTON 30 17:23 4:15 47:53 1:12 26:15 1:36:56.1
3 135 CODY GEDDES 31 22:20 3:11 51:44 1:15 26:06 1:44:34.7
4 174 CHARLIE MITCHELL 31 14:50 4:11 59:55 28:11 1:47:05.3
5 165 JONATHAN LYONS 33 17:19 4:05 59:31 1:06 30:04 1:52:02.1
6 246 CRAIG PATTI 32 22:34 2:15 56:59 1:21 30:05 1:53:11.8
7 226 JONATHAN CHAMBERLIN 30 24:55 3:16 1:13:24 1:23 32:15 2:15:09.4
8 230 NOAH BECK 32 30:44 5:42 1:10:21 3:30 41:57 2:32:13.1
9 107 NIK BARR 33 31:05 4:47 1:12:28 2:25 48:47 2:39:29.5
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
1 204 BRIDGET SIPHER 38 13:38 2:23 52:13 1:41 28:56 1:38:49.2
2 116 JENNIFER CAMPBELL 39 18:40 3:42 53:28 1:24 23:52 1:41:03.7
3 141 LINDY HAFNER 38 17:06 2:40 58:01 1:31 30:09 1:49:24.8
4 139 OLENA GOLOVATA 36 18:13 2:59 57:12 2:23 30:44 1:51:29.3
5 242 LISA KIMMET 38 16:45 2:06 1:00:31 0:59 34:15 1:54:33.5
6 203 KRYSTA SHUTSKE 36 23:07 3:59 59:05 2:12 27:47 1:56:08.1
7 169 MADALYN MARLATT 37 19:34 3:03 1:01:45 2:10 31:17 1:57:46.9
8 201 REBECCA SCHWARTZ 37 16:24 3:39 1:00:38 1:11 38:14 2:00:03.7
9 153 CONNIE HULL 38 32:44 7:46 1:05:17 1:37 42:39 2:30:00.6
Race Name

MALE AGE GROUP: 35 - 39

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
1 213 JASON WEEKES 37 17:59 1:24 45:06 0:52 22:29 1:27:48.6
2 179 CRAIG NELSON 39 16:52 2:06 50:26 23:47 1:33:09.4
3 205 MICHAEL CHISLOTT 39 13:19 1:59 49:12 1:08 27:52 1:33:28.1
4 223 MARCUS BYERS 38 18:57 1:57 52:00 1:23 27:33 1:41:48.2
5 180 TUAN NGUYEN 39 19:43 1:58 54:32 27:28 1:43:40.0
6 197 CHRIS RUSSELL 35 21:26 3:29 55:17 1:16 24:44 1:46:09.8
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
1 236 JESS POLLAK 40 15:03 1:40 45:11 23:41 1:25:32.9
2 136 GRETCHEN GENDE 41 14:18 2:20 54:25 0:54 23:37 1:35:30.7
3 192 CLAUDIA POWERS 43 19:23 2:31 49:07 1:18 24:48 1:37:05.1
4 214 AKIKO WESTERHOUT 42 19:25 2:46 49:52 0:53 25:03 1:37:57.3
5 238 LISA ESTRADA 41 16:00 2:11 54:06 1:01 28:53 1:42:08.4
6 131 TESS GAEKE 44 20:19 2:19 53:00 1:06 32:59 1:49:41.7
7 142 HEJIN HAHN 40 21:25 3:32 57:30 28:40 1:51:04.2
8 108 JESSY BEARDEMPHL 42 21:04 3:23 58:27 0:58 28:41 1:52:30.1
9 111 LISA BRAUTIGAM 40 19:18 2:46 55:49 1:33 34:00 1:53:24.4
10 190 MARY PITTMAN 42 21:30 4:40 57:30 2:55 35:25 2:01:58.1
11 175 STEPHANIE MONROE 44 24:23 3:15 1:02:18 1:23 35:24 2:06:40.2
12 132 THERESE GALLAGHER 44 30:09 6:11 1:01:28 31:02 2:08:47.6
13 168 TAMMY MAGNUSON 41 24:42 2:54 1:00:04 1:08 43:05 2:11:51.2
14 157 STEPHANIE KELSO 43 20:05 3:59 1:09:04 1:55 41:37 2:16:38.6
15 143 MAYANG HALE 44 29:15 5:02 1:08:30 1:48 35:22 2:19:54.0
16 110 KIMBERLY BOARD 43 28:02 5:51 1:12:14 2:17 43:26 2:31:48.7
Race Name

MALE AGE GROUP: 40 - 44

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
1 178 DEREK MYERS 40 14:40 2:15 46:32 21:42 1:25:07.1
2 106 MATT BANNON 40 15:49 1:42 45:07 0:32 23:01 1:26:08.4
3 185 VINCE PARTRIDGE 40 15:29 1:21 46:32 0:32 23:19 1:27:11.1
4 114 ERNIE BURMEISTER 43 17:20 2:38 49:02 24:10 1:33:07.4
5 207 TAD SUMMERSETT 41 18:01 2:01 47:32 1:10 25:52 1:34:34.8
6 176 PAUL MORRIS 41 17:36 2:31 50:03 1:16 25:00 1:36:23.0
7 196 JOSE ROJAS 40 17:45 2:32 52:27 1:34 25:28 1:39:44.4
8 128 JOSEPH DAVID 43 23:31 2:38 51:23 24:22 1:41:52.6
9 145 STEPHEN HANNA 44 15:53 4:25 57:58 2:27 36:25 1:57:04.5
10 229 MICHAEL WALLACE 40 19:44 6:06 1:02:40 34:05 2:02:34.0
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
1 183 DEB O'CONNELL 48 20:33 2:50 51:11 1:19 27:41 1:43:32.9
2 211 CAROLYN VAHRENWALD 47 19:22 2:36 55:10 29:31 1:46:37.4
3 151 DENISE HOVLAND 45 20:48 2:37 51:54 1:29 32:12 1:48:57.8
4 170 LISA MASON 47 18:13 2:11 55:25 1:51 32:17 1:49:54.4
5 232 DENISE LEE 45 22:22 2:36 57:34 1:19 28:41 1:52:30.0
6 198 DIANNE SANTA BARBARA 47 22:11 3:58 54:49 2:07 31:34 1:54:35.4
7 186 ROBIN PAYMENT 47 19:39 4:55 1:00:20 1:57 38:30 2:05:18.1
8 138 TARA GLACKIN-COLEY 46 21:00 3:18 1:00:45 2:03 38:37 2:05:41.0
9 104 MARTI BAILEY 46 27:35 3:58 58:57 2:43 32:57 2:06:06.9
10 231 CHERYL JONES 46 24:13 3:09 1:09:38 2:04 30:26 2:09:27.8
11 150 YVONNE HORNER 45 27:45 3:36 1:09:54 2:20 35:32 2:19:05.3
Race Name

MALE AGE GROUP: 45 - 49

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
1 240 ERIN ERONEMO 48 11:29 1:24 38:37 0:55 21:18 1:13:40.5
2 233 MAURO FELIZIA 47 16:26 1:36 41:51 0:45 24:14 1:24:48.9
3 140 BRYAN GORMLEY 45 16:20 2:09 47:36 0:44 22:02 1:28:48.8
4 129 RANDY EDWARDS 45 20:59 2:16 50:02 28:20 1:41:35.8
5 167 ROBERT MADEO 49 20:59 2:32 49:30 1:26 27:35 1:41:59.9
6 133 SEAN GALLAGHER 47 25:00 4:17 51:28 0:55 28:02 1:49:39.0
7 112 GREG BRINK 47 26:14 3:29 54:00 0:42 25:23 1:49:47.3
8 234 DAVID RAFTIS 48 27:27 3:39 56:49 27:59 1:55:52.7
9 127 TIMOTHY DANG 47 34:29 5:22 57:39 1:42 27:54 2:07:04.5
10 119 STEPHEN CHOWNING 48 24:02 4:10 1:00:35 1:45 41:39 2:12:08.3
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
1 134 NANCY GAYMAN 53 15:23 2:22 51:34 1:27 23:04 1:33:46.9
2 202 REBECCA SHARP 51 17:23 3:22 53:30 1:31 32:34 1:48:17.6
3 199 JENNIFER SCHRODER 54 20:04 3:21 58:03 2:21 29:29 1:53:14.5
4 113 EMILY BRUCKER 52 20:37 3:10 1:00:52 32:08 1:56:45.0
5 182 KAREN NOLTING 52 16:59 2:18 1:02:06 39:02 2:00:23.6
6 194 PATRICIA RAINE 50 20:26 3:27 1:01:57 36:58 2:02:46.4
7 251 CHERYL WRIGHT 52 27:53 2:55 1:02:39 1:09 40:08 2:14:41.5
8 171 CINDY MCGONIGAL 54 23:49 3:33 1:17:44 1:27 45:12 2:31:42.6
9 210 LESLIE UNRUH 50 31:11 6:33 1:17:47 1:29 46:20 2:43:17.9
Race Name

MALE AGE GROUP: 50 - 54

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
1 243 STEVEN WADE 53 14:56 1:36 42:20 0:49 21:25 1:21:03.5
2 144 CHRIS HALL 50 11:24 1:44 46:53 0:42 24:39 1:25:18.1
3 209 MIKE SWIENTY 52 17:16 1:46 44:59 1:38 24:26 1:30:01.8
4 244 BOB SEIDEL 54 13:12 2:08 48:56 1:10 26:28 1:31:50.9
5 156 DAVID KEELING 50 16:03 1:46 49:22 1:19 25:45 1:34:12.7
6 227 TOM HASSENAUER 52 19:29 2:31 48:43 25:36 1:36:16.7
7 122 BRIAN COX 51 20:30 2:27 47:03 1:56 26:06 1:38:00.1
8 161 STEVE LANG 51 18:09 2:06 55:05 28:51 1:44:09.1
9 146 SCOTT HARRIS 51 23:27 2:30 54:14 1:07 29:38 1:50:53.0
10 225 MICHAEL HORI 54 17:53 4:59 58:42 2:22 27:04 1:50:58.0
11 249 ANDREW SHIELDS 53 17:51 3:46 1:05:31 0:46 34:27 2:02:19.1
12 187 GARY PEEL 50 28:29 3:08 1:12:36 2:25 34:17 2:20:53.3
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
1 117 DEBBIE CEDERWALL 58 17:30 3:09 56:38 34:04 1:51:19.5
2 115 BOBBIE BUSCH 58 21:18 3:59 1:03:23 30:56 1:59:34.4
3 158 DORIS KLEIN 56 20:26 2:56 1:04:46 38:59 2:07:05.9
4 163 JACQUELYN LOTZ 56 20:09 3:49 1:11:48 1:26 44:09 2:21:18.8
5 120 CATHY CHRISTIAN 59 24:42 4:11 1:15:30 1:23 51:24 2:37:06.8
Race Name

MALE AGE GROUP: 55 - 59

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
1 200 PETER HOLDERBEIN 56 21:06 2:07 49:15 1:21 26:21 1:40:08.2
2 212 MICHAEL WALSH 55 19:08 4:04 1:02:04 33:09 1:58:23.4
3 224 SCOTT HENDERSON 57 26:18 4:29 1:14:48 1:29 52:53 2:39:54.1
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
1 162 NANCY LARSON 60 18:23 2:03 51:45 28:52 1:41:00.7
Race Name

MALE AGE GROUP: 60 - 64

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
1 123 LINDY CUBBERLEY 65 20:55 4:20 57:58 1:41 33:36 1:58:27.8
Race Name

MALE AGE GROUP: 65 - 69

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
1 216 TIM WIMMER 65 18:38 3:57 55:11 1:38 31:08 1:50:30.2
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 70 - 98

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
Race Name

MALE AGE GROUP: 70 - 98

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 99 - 99

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
Race Name

MALE AGE GROUP: 99 - 99

Place Bib Name Agetri Swim T1 Bike T2 Run Official
Race Name

SWIM RANK FOR SPRINT

Place Bib Name Agetri Sex Official Pace
1 206 BADEN SPRINKLE 23 M 11:16.8 1:17
2 144 CHRIS HALL 50 M 11:23.4 1:18
3 240 ERIN ERONEMO 48 M 11:28.7 1:19
4 244 BOB SEIDEL 54 M 13:11.4 1:30
5 101 JOSH ADAMS 29 M 13:14.9 1:31
6 205 MICHAEL CHISLOTT 39 M 13:18.7 1:31
7 148 TIMOTHY HILLAR-CATELLO 19 M 13:26.8 1:32
8 204 BRIDGET SIPHER 38 F 13:37.9 1:33
9 188 ERIK PERRY 17 M 14:14.3 1:38
10 136 GRETCHEN GENDE 41 F 14:17.2 1:38
11 178 DEREK MYERS 40 M 14:39.1 1:40
12 174 CHARLIE MITCHELL 31 M 14:49.1 1:42
13 243 STEVEN WADE 53 M 14:55.1 1:42
14 147 JESSE HAVENS 27 M 15:02.5 1:43
15 236 JESS POLLAK 40 F 15:02.8 1:43
16 248 MATHEW ROLAND 17 M 15:07.7 1:44
17 134 NANCY GAYMAN 53 F 15:22.1 1:45
18 245 ANDY FLORY 34 M 15:27.5 1:46
19 185 VINCE PARTRIDGE 40 M 15:28.3 1:46
20 208 RYAN SWEET 28 M 15:29.8 1:46
21 118 LAURA CHANG 29 F 15:39.8 1:47
22 106 MATT BANNON 40 M 15:48.6 1:48
23 145 STEPHEN HANNA 44 M 15:52.7 1:49
24 238 LISA ESTRADA 41 F 15:59.1 1:49
25 156 DAVID KEELING 50 M 16:02.6 1:50
26 140 BRYAN GORMLEY 45 M 16:19.5 1:52
27 201 REBECCA SCHWARTZ 37 F 16:23.6 1:52
28 233 MAURO FELIZIA 47 M 16:25.5 1:52
29 121 SAMANTHA COX 26 F 16:28.2 1:53
30 181 ERIKA NOLTING 20 F 16:33.5 1:53
31 193 DIANA QUAM 26 F 16:35.3 1:54
32 103 NICOLE AVILA 18 F 16:35.8 1:54
33 172 ADRIENNE MCNAMARA 32 F 16:36.9 1:54
34 159 JULIE KOWAL 30 F 16:40.8 1:54
35 242 LISA KIMMET 38 F 16:44.5 1:55
36 179 CRAIG NELSON 39 M 16:51.4 1:55
37 182 KAREN NOLTING 52 F 16:59.0 1:56
38 141 LINDY HAFNER 38 F 17:05.2 1:57
39 209 MIKE SWIENTY 52 M 17:15.9 1:58
40 165 JONATHAN LYONS 33 M 17:18.3 1:58
41 114 ERNIE BURMEISTER 43 M 17:19.3 1:59
42 202 REBECCA SHARP 51 F 17:22.4 1:59
43 154 SCHUYLER JOHNSTON 30 M 17:22.5 1:59
44 117 DEBBIE CEDERWALL 58 F 17:29.8 2:00
45 250 DALIA SILVERSTEIN 29 F 17:33.9 2:00
46 130 JACOB FULLEN 21 M 17:34.4 2:00
47 176 PAUL MORRIS 41 M 17:35.3 2:00
48 196 JOSE ROJAS 40 M 17:44.1 2:01
49 249 ANDREW SHIELDS 53 M 17:50.1 2:02
50 225 MICHAEL HORI 54 M 17:52.3 2:02
51 213 JASON WEEKES 37 M 17:58.7 2:03
52 207 TAD SUMMERSETT 41 M 18:00.6 2:03
53 161 STEVE LANG 51 M 18:08.9 2:04
54 139 OLENA GOLOVATA 36 F 18:12.7 2:05
55 170 LISA MASON 47 F 18:12.9 2:05
56 162 NANCY LARSON 60 F 18:22.1 2:06
57 216 TIM WIMMER 65 M 18:37.4 2:07
58 116 JENNIFER CAMPBELL 39 F 18:39.5 2:08
59 221 RELAY ZIPPITY DOO DAH 43 F 18:51.5 2:09
60 247 RILEY TURK 15 M 18:51.7 2:09
61 223 MARCUS BYERS 38 M 18:56.5 2:10
62 220 RELAY MITCH'S OUTLAWS 37 F 18:56.5 2:10
63 212 MICHAEL WALSH 55 M 19:07.8 2:11
64 217 RELAY TEAM MKB 59 M 19:08.0 2:11
65 111 LISA BRAUTIGAM 40 F 19:17.7 2:12
66 211 CAROLYN VAHRENWALD 47 F 19:21.9 2:13
67 192 CLAUDIA POWERS 43 F 19:22.3 2:13
68 152 JAMES DAGLEY 17 M 19:23.3 2:13
69 214 AKIKO WESTERHOUT 42 F 19:24.9 2:13
70 227 TOM HASSENAUER 52 M 19:28.5 2:13
71 169 MADALYN MARLATT 37 F 19:33.5 2:14
72 186 ROBIN PAYMENT 47 F 19:38.2 2:14
73 180 TUAN NGUYEN 39 M 19:42.8 2:15
74 229 MICHAEL WALLACE 40 M 19:43.9 2:15
75 215 KATIE WHITLEY 31 F 19:47.4 2:15
76 222 RELAY TEAM CARLA THE AMAZI 22 M 19:53.6 2:16
77 199 JENNIFER SCHRODER 54 F 20:03.2 2:17
78 157 STEPHANIE KELSO 43 F 20:05.0 2:17
79 237 ADELLE WEIGELT 22 F 20:06.6 2:18
80 163 JACQUELYN LOTZ 56 F 20:08.7 2:18
81 131 TESS GAEKE 44 F 20:18.9 2:19
82 228 ERIN BURRASTON 31 F 20:20.8 2:19
83 158 DORIS KLEIN 56 F 20:25.3 2:20
84 194 PATRICIA RAINE 50 F 20:25.4 2:20
85 177 SAMANTHA MULROY 21 F 20:27.9 2:20
86 122 BRIAN COX 51 M 20:29.5 2:20
87 183 DEB O'CONNELL 48 F 20:32.7 2:21
88 218 RELAY USP SCHOOL OF ED #1 39 F 20:33.1 2:21
89 113 EMILY BRUCKER 52 F 20:36.1 2:21
90 124 DANA DAILEY 33 F 20:36.2 2:21
91 151 DENISE HOVLAND 45 F 20:47.1 2:22
92 123 LINDY CUBBERLEY 65 F 20:54.2 2:23
93 167 ROBERT MADEO 49 M 20:58.9 2:24
94 129 RANDY EDWARDS 45 M 20:59.0 2:24
95 138 TARA GLACKIN-COLEY 46 F 20:59.1 2:24
96 108 JESSY BEARDEMPHL 42 F 21:03.3 2:24
97 200 PETER HOLDERBEIN 56 M 21:05.6 2:24
98 149 JENNIFER HILLERT 31 F 21:11.3 2:25
99 115 BOBBIE BUSCH 58 F 21:17.4 2:26
100 191 JOSHUA POTHIER 28 M 21:24.1 2:26
101 142 HEJIN HAHN 40 F 21:24.1 2:26
102 197 CHRIS RUSSELL 35 M 21:25.4 2:27
103 190 MARY PITTMAN 42 F 21:29.9 2:27
104 241 BRIANA NETTLETON 30 F 21:31.6 2:27
105 164 MEGAN LYONS 31 F 21:37.8 2:28
106 195 TYLER RAINE 23 M 21:43.7 2:29
107 155 TARA JOHNSTON 30 F 22:07.1 2:31
108 198 DIANNE SANTA BARBARA 47 F 22:10.2 2:32
109 135 CODY GEDDES 31 M 22:19.9 2:33
110 232 DENISE LEE 45 F 22:21.6 2:33
111 259 JILL KUSCHEL 21 F 22:31.6 2:34
112 246 CRAIG PATTI 32 M 22:33.7 2:34
113 109 ROWENA BEAUDRY 28 F 22:40.1 2:35
114 203 KRYSTA SHUTSKE 36 F 23:06.8 2:38
115 146 SCOTT HARRIS 51 M 23:26.1 2:40
116 128 JOSEPH DAVID 43 M 23:30.9 2:41
117 171 CINDY MCGONIGAL 54 F 23:48.9 2:43
118 119 STEPHEN CHOWNING 48 M 24:01.8 2:44
119 184 HILARY PARIS 27 F 24:10.8 2:45
120 231 CHERYL JONES 46 F 24:12.3 2:46
121 175 STEPHANIE MONROE 44 F 24:22.2 2:47
122 120 CATHY CHRISTIAN 59 F 24:41.3 2:49
123 168 TAMMY MAGNUSON 41 F 24:41.8 2:49
124 226 JONATHAN CHAMBERLIN 30 M 24:54.1 2:50
125 133 SEAN GALLAGHER 47 M 24:59.4 2:51
126 112 GREG BRINK 47 M 26:13.4 2:59
127 224 SCOTT HENDERSON 57 M 26:17.3 3:00
128 235 ANTHONY RAFTIS 14 M 27:26.4 3:08
129 234 DAVID RAFTIS 48 M 27:26.4 3:08
130 104 MARTI BAILEY 46 F 27:34.7 3:09
131 150 YVONNE HORNER 45 F 27:44.6 3:10
132 251 CHERYL WRIGHT 52 F 27:52.6 3:11
133 110 KIMBERLY BOARD 43 F 28:02.0 3:12
134 187 GARY PEEL 50 M 28:28.8 3:15
135 143 MAYANG HALE 44 F 29:14.5 3:20
136 132 THERESE GALLAGHER 44 F 30:08.4 3:26
137 230 NOAH BECK 32 M 30:43.9 3:30
138 107 NIK BARR 33 M 31:04.1 3:32
139 210 LESLIE UNRUH 50 F 31:10.7 3:33
140 153 CONNIE HULL 38 F 32:43.5 3:44
141 219 RELAY USP SCHOOL OF ED #2 68 F 34:22.0 3:55
142 127 TIMOTHY DANG 47 M 34:28.1 3:56
Race Name

BIKE RANK FOR SPRINT

Place Bib Name Agetri Sex Official Rate
1 240 ERIN ERONEMO 48 M 38:36.5 24.5
2 101 JOSH ADAMS 29 M 39:52.0 23.8
3 233 MAURO FELIZIA 47 M 41:50.7 22.7
4 243 STEVEN WADE 53 M 42:20.0 22.4
5 209 MIKE SWIENTY 52 M 44:58.6 21.1
6 213 JASON WEEKES 37 M 45:05.5 21.0
7 106 MATT BANNON 40 M 45:06.7 21.0
8 118 LAURA CHANG 29 F 45:13.3 21.0
9 218 RELAY USP SCHOOL OF ED #1 39 F 45:59.9 20.6
10 185 VINCE PARTRIDGE 40 M 46:31.7 20.4
11 144 CHRIS HALL 50 M 46:52.1 20.2
12 122 BRIAN COX 51 M 47:03.0 20.1
13 207 TAD SUMMERSETT 41 M 47:32.0 19.9
14 140 BRYAN GORMLEY 45 M 47:35.6 19.9
15 154 SCHUYLER JOHNSTON 30 M 47:52.4 19.8
16 245 ANDY FLORY 34 M 47:53.2 19.8
17 244 BOB SEIDEL 54 M 48:55.7 19.4
18 208 RYAN SWEET 28 M 48:57.8 19.4
19 192 CLAUDIA POWERS 43 F 49:06.7 19.3
20 205 MICHAEL CHISLOTT 39 M 49:11.7 19.3
21 200 PETER HOLDERBEIN 56 M 49:14.3 19.2
22 156 DAVID KEELING 50 M 49:21.5 19.2
23 167 ROBERT MADEO 49 M 49:29.2 19.2
24 214 AKIKO WESTERHOUT 42 F 49:51.5 19.0
25 152 JAMES DAGLEY 17 M 49:51.7 19.0
26 147 JESSE HAVENS 27 M 50:01.5 18.9
27 176 PAUL MORRIS 41 M 50:02.8 18.9
28 155 TARA JOHNSTON 30 F 50:12.8 18.9
29 228 ERIN BURRASTON 31 F 50:41.6 18.7
30 222 RELAY TEAM CARLA THE AMAZI 22 M 50:51.7 18.6
31 183 DEB O'CONNELL 48 F 51:10.9 18.5
32 133 SEAN GALLAGHER 47 M 51:27.5 18.4
33 134 NANCY GAYMAN 53 F 51:33.1 18.4
34 135 CODY GEDDES 31 M 51:43.9 18.3
35 121 SAMANTHA COX 26 F 51:44.9 18.3
36 151 DENISE HOVLAND 45 F 51:53.7 18.3
37 223 MARCUS BYERS 38 M 51:59.8 18.2
38 206 BADEN SPRINKLE 23 M 52:07.7 18.2
39 204 BRIDGET SIPHER 38 F 52:12.2 18.2
40 188 ERIK PERRY 17 M 52:14.0 18.1
41 196 JOSE ROJAS 40 M 52:26.8 18.1
42 131 TESS GAEKE 44 F 52:59.7 17.9
43 159 JULIE KOWAL 30 F 53:05.6 17.9
44 148 TIMOTHY HILLAR-CATELLO 19 M 53:06.2 17.8
45 116 JENNIFER CAMPBELL 39 F 53:27.8 17.7
46 202 REBECCA SHARP 51 F 53:30.0 17.7
47 184 HILARY PARIS 27 F 53:38.9 17.7
48 112 GREG BRINK 47 M 53:59.9 17.6
49 238 LISA ESTRADA 41 F 54:05.1 17.5
50 146 SCOTT HARRIS 51 M 54:13.9 17.5
51 136 GRETCHEN GENDE 41 F 54:24.1 17.4
52 198 DIANNE SANTA BARBARA 47 F 54:48.2 17.3
53 216 TIM WIMMER 65 M 55:10.8 17.2
54 197 CHRIS RUSSELL 35 M 55:16.2 17.1
55 170 LISA MASON 47 F 55:24.1 17.1
56 193 DIANA QUAM 26 F 55:44.3 17.0
57 111 LISA BRAUTIGAM 40 F 55:48.5 17.0
58 177 SAMANTHA MULROY 21 F 56:25.1 16.8
59 246 CRAIG PATTI 32 M 56:58.5 16.6
60 139 OLENA GOLOVATA 36 F 57:11.9 16.6
61 172 ADRIENNE MCNAMARA 32 F 57:14.5 16.6
62 190 MARY PITTMAN 42 F 57:29.6 16.5
63 232 DENISE LEE 45 F 57:33.7 16.5
64 127 TIMOTHY DANG 47 M 57:39.0 16.4
65 195 TYLER RAINE 23 M 57:42.4 16.4
66 145 STEPHEN HANNA 44 M 57:57.2 16.4
67 123 LINDY CUBBERLEY 65 F 57:57.9 16.4
68 141 LINDY HAFNER 38 F 58:01.0 16.3
69 199 JENNIFER SCHRODER 54 F 58:02.2 16.3
70 108 JESSY BEARDEMPHL 42 F 58:26.1 16.2
71 225 MICHAEL HORI 54 M 58:41.4 16.1
72 104 MARTI BAILEY 46 F 58:56.1 16.1
73 203 KRYSTA SHUTSKE 36 F 59:04.7 16.0
74 165 JONATHAN LYONS 33 M 59:30.7 15.9
75 181 ERIKA NOLTING 20 F 59:54.6 15.8
76 168 TAMMY MAGNUSON 41 F 1:00:03.8 15.8
77 250 DALIA SILVERSTEIN 29 F 1:00:07.9 15.8
78 186 ROBIN PAYMENT 47 F 1:00:19.4 15.7
79 242 LISA KIMMET 38 F 1:00:30.9 15.7
80 119 STEPHEN CHOWNING 48 M 1:00:34.4 15.6
81 201 REBECCA SCHWARTZ 37 F 1:00:37.4 15.6
82 138 TARA GLACKIN-COLEY 46 F 1:00:45.0 15.6
83 221 RELAY ZIPPITY DOO DAH 43 F 1:01:02.1 15.5
84 149 JENNIFER HILLERT 31 F 1:01:28.7 15.4
85 237 ADELLE WEIGELT 22 F 1:01:43.0 15.4
86 169 MADALYN MARLATT 37 F 1:01:44.8 15.4
87 175 STEPHANIE MONROE 44 F 1:02:17.4 15.2
88 251 CHERYL WRIGHT 52 F 1:02:38.5 15.1
89 217 RELAY TEAM MKB 59 M 1:03:10.6 15.0
90 248 MATHEW ROLAND 17 M 1:03:19.1 15.0
91 153 CONNIE HULL 38 F 1:05:16.4 14.5
92 191 JOSHUA POTHIER 28 M 1:05:23.5 14.5
93 249 ANDREW SHIELDS 53 M 1:05:31.0 14.5
94 164 MEGAN LYONS 31 F 1:06:02.8 14.4
95 103 NICOLE AVILA 18 F 1:07:02.3 14.1
96 220 RELAY MITCH'S OUTLAWS 37 F 1:07:29.0 14.0
97 143 MAYANG HALE 44 F 1:08:29.8 13.8
98 157 STEPHANIE KELSO 43 F 1:09:04.0 13.7
99 231 CHERYL JONES 46 F 1:09:37.7 13.6
100 219 RELAY USP SCHOOL OF ED #2 68 F 1:09:41.9 13.6
101 150 YVONNE HORNER 45 F 1:09:54.0 13.6
102 230 NOAH BECK 32 M 1:10:21.0 13.5
103 163 JACQUELYN LOTZ 56 F 1:11:47.7 13.2
104 109 ROWENA BEAUDRY 28 F 1:12:10.4 13.1
105 110 KIMBERLY BOARD 43 F 1:12:13.7 13.1
106 107 NIK BARR 33 M 1:12:27.7 13.1
107 187 GARY PEEL 50 M 1:12:35.5 13.1
108 241 BRIANA NETTLETON 30 F 1:12:56.2 13.0
109 259 JILL KUSCHEL 21 F 1:13:15.8 12.9
110 226 JONATHAN CHAMBERLIN 30 M 1:13:23.7 12.9
111 224 SCOTT HENDERSON 57 M 1:14:47.4 12.7
112 120 CATHY CHRISTIAN 59 F 1:15:29.8 12.6
113 171 CINDY MCGONIGAL 54 F 1:17:43.7 12.2
114 210 LESLIE UNRUH 50 F 1:17:46.8 12.2
115 124 DANA DAILEY 33 F 1:31:38.5 10.3
116 178 DEREK MYERS 40 M
117 179 CRAIG NELSON 39 M
118 174 CHARLIE MITCHELL 31 M
119 130 JACOB FULLEN 21 M
120 114 ERNIE BURMEISTER 43 M
121 236 JESS POLLAK 40 F
122 161 STEVE LANG 51 M
123 247 RILEY TURK 15 M
124 180 TUAN NGUYEN 39 M
125 227 TOM HASSENAUER 52 M
126 182 KAREN NOLTING 52 F
127 212 MICHAEL WALSH 55 M
128 129 RANDY EDWARDS 45 M
129 162 NANCY LARSON 60 F
130 117 DEBBIE CEDERWALL 58 F
131 211 CAROLYN VAHRENWALD 47 F
132 229 MICHAEL WALLACE 40 M
133 128 JOSEPH DAVID 43 M
134 215 KATIE WHITLEY 31 F
135 158 DORIS KLEIN 56 F
136 113 EMILY BRUCKER 52 F
137 194 PATRICIA RAINE 50 F
138 142 HEJIN HAHN 40 F
139 115 BOBBIE BUSCH 58 F
140 235 ANTHONY RAFTIS 14 M
141 234 DAVID RAFTIS 48 M
142 132 THERESE GALLAGHER 44 F
Race Name

RUN RANK FOR SPRINT

Place Bib Name Agetri Sex Official Pace
1 152 JAMES DAGLEY 17 M 19:03.8 6:09
2 130 JACOB FULLEN 21 M 19:13.5 6:12
3 222 RELAY TEAM CARLA THE AMAZI 22 M 20:29.2 6:36
4 101 JOSH ADAMS 29 M 20:58.5 6:46
5 240 ERIN ERONEMO 48 M 21:17.5 6:52
6 245 ANDY FLORY 34 M 21:19.2 6:52
7 243 STEVEN WADE 53 M 21:24.5 6:54
8 178 DEREK MYERS 40 M 21:42.0 7:00
9 140 BRYAN GORMLEY 45 M 22:01.1 7:06
10 213 JASON WEEKES 37 M 22:28.9 7:15
11 106 MATT BANNON 40 M 23:00.3 7:25
12 134 NANCY GAYMAN 53 F 23:03.8 7:26
13 185 VINCE PARTRIDGE 40 M 23:19.0 7:31
14 121 SAMANTHA COX 26 F 23:25.0 7:33
15 136 GRETCHEN GENDE 41 F 23:36.5 7:36
16 236 JESS POLLAK 40 F 23:40.3 7:38
17 179 CRAIG NELSON 39 M 23:46.9 7:40
18 116 JENNIFER CAMPBELL 39 F 23:51.8 7:41
19 206 BADEN SPRINKLE 23 M 24:00.6 7:44
20 114 ERNIE BURMEISTER 43 M 24:09.2 7:47
21 208 RYAN SWEET 28 M 24:12.4 7:48
22 233 MAURO FELIZIA 47 M 24:13.2 7:48
23 128 JOSEPH DAVID 43 M 24:21.8 7:51
24 209 MIKE SWIENTY 52 M 24:25.1 7:52
25 144 CHRIS HALL 50 M 24:38.3 7:56
26 197 CHRIS RUSSELL 35 M 24:43.6 7:58
27 148 TIMOTHY HILLAR-CATELLO 19 M 24:44.8 7:58
28 192 CLAUDIA POWERS 43 F 24:47.4 7:59
29 259 JILL KUSCHEL 21 F 24:58.5 8:03
30 176 PAUL MORRIS 41 M 24:59.1 8:03
31 247 RILEY TURK 15 M 25:00.0 8:03
32 214 AKIKO WESTERHOUT 42 F 25:02.9 8:04
33 112 GREG BRINK 47 M 25:23.0 8:11
34 159 JULIE KOWAL 30 F 25:23.4 8:11
35 196 JOSE ROJAS 40 M 25:27.9 8:12
36 149 JENNIFER HILLERT 31 F 25:29.2 8:13
37 228 ERIN BURRASTON 31 F 25:29.3 8:13
38 227 TOM HASSENAUER 52 M 25:35.5 8:15
39 156 DAVID KEELING 50 M 25:44.7 8:18
40 207 TAD SUMMERSETT 41 M 25:51.7 8:20
41 135 CODY GEDDES 31 M 26:05.2 8:24
42 122 BRIAN COX 51 M 26:05.6 8:24
43 184 HILARY PARIS 27 F 26:13.4 8:27
44 154 SCHUYLER JOHNSTON 30 M 26:14.4 8:27
45 200 PETER HOLDERBEIN 56 M 26:21.0 8:29
46 244 BOB SEIDEL 54 M 26:27.3 8:31
47 193 DIANA QUAM 26 F 26:30.9 8:33
48 235 ANTHONY RAFTIS 14 M 27:01.5 8:42
49 248 MATHEW ROLAND 17 M 27:02.8 8:43
50 118 LAURA CHANG 29 F 27:03.1 8:43
51 225 MICHAEL HORI 54 M 27:03.5 8:43
52 180 TUAN NGUYEN 39 M 27:27.6 8:51
53 223 MARCUS BYERS 38 M 27:32.4 8:52
54 167 ROBERT MADEO 49 M 27:34.8 8:53
55 183 DEB O'CONNELL 48 F 27:40.8 8:55
56 203 KRYSTA SHUTSKE 36 F 27:46.8 8:57
57 205 MICHAEL CHISLOTT 39 M 27:51.7 8:59
58 127 TIMOTHY DANG 47 M 27:53.9 8:59
59 172 ADRIENNE MCNAMARA 32 F 27:56.1 9:00
60 234 DAVID RAFTIS 48 M 27:58.4 9:01
61 133 SEAN GALLAGHER 47 M 28:01.5 9:02
62 220 RELAY MITCH'S OUTLAWS 37 F 28:07.5 9:04
63 174 CHARLIE MITCHELL 31 M 28:10.6 9:05
64 129 RANDY EDWARDS 45 M 28:19.6 9:08
65 142 HEJIN HAHN 40 F 28:39.8 9:14
66 108 JESSY BEARDEMPHL 42 F 28:40.2 9:14
67 232 DENISE LEE 45 F 28:40.8 9:14
68 161 STEVE LANG 51 M 28:50.1 9:17
69 162 NANCY LARSON 60 F 28:51.2 9:18
70 238 LISA ESTRADA 41 F 28:52.8 9:18
71 204 BRIDGET SIPHER 38 F 28:55.7 9:19
72 199 JENNIFER SCHRODER 54 F 29:28.4 9:30
73 211 CAROLYN VAHRENWALD 47 F 29:30.7 9:30
74 146 SCOTT HARRIS 51 M 29:37.6 9:33
75 165 JONATHAN LYONS 33 M 30:03.4 9:41
76 246 CRAIG PATTI 32 M 30:04.1 9:41
77 141 LINDY HAFNER 38 F 30:08.9 9:43
78 188 ERIK PERRY 17 M 30:18.1 9:46
79 231 CHERYL JONES 46 F 30:25.3 9:48
80 155 TARA JOHNSTON 30 F 30:37.3 9:52
81 139 OLENA GOLOVATA 36 F 30:43.6 9:54
82 115 BOBBIE BUSCH 58 F 30:55.6 9:58
83 132 THERESE GALLAGHER 44 F 31:01.3 10:00
84 216 TIM WIMMER 65 M 31:07.8 10:02
85 169 MADALYN MARLATT 37 F 31:16.6 10:05
86 198 DIANNE SANTA BARBARA 47 F 31:33.4 10:10
87 191 JOSHUA POTHIER 28 M 31:38.3 10:11
88 113 EMILY BRUCKER 52 F 32:07.4 10:21
89 221 RELAY ZIPPITY DOO DAH 43 F 32:09.1 10:21
90 237 ADELLE WEIGELT 22 F 32:09.6 10:22
91 177 SAMANTHA MULROY 21 F 32:10.7 10:22
92 151 DENISE HOVLAND 45 F 32:11.3 10:22
93 226 JONATHAN CHAMBERLIN 30 M 32:14.1 10:23
94 170 LISA MASON 47 F 32:16.2 10:24
95 164 MEGAN LYONS 31 F 32:19.1 10:25
96 147 JESSE HAVENS 27 M 32:30.2 10:28
97 202 REBECCA SHARP 51 F 32:33.3 10:29
98 250 DALIA SILVERSTEIN 29 F 32:53.0 10:36
99 104 MARTI BAILEY 46 F 32:56.3 10:37
100 131 TESS GAEKE 44 F 32:58.8 10:37
101 212 MICHAEL WALSH 55 M 33:08.7 10:41
102 241 BRIANA NETTLETON 30 F 33:12.4 10:42
103 217 RELAY TEAM MKB 59 M 33:27.1 10:47
104 123 LINDY CUBBERLEY 65 F 33:35.8 10:49
105 111 LISA BRAUTIGAM 40 F 33:59.9 10:57
106 117 DEBBIE CEDERWALL 58 F 34:03.8 10:58
107 229 MICHAEL WALLACE 40 M 34:04.2 10:58
108 242 LISA KIMMET 38 F 34:14.2 11:02
109 187 GARY PEEL 50 M 34:16.1 11:02
110 215 KATIE WHITLEY 31 F 34:24.0 11:05
111 249 ANDREW SHIELDS 53 M 34:26.5 11:06
112 103 NICOLE AVILA 18 F 34:35.9 11:09
113 143 MAYANG HALE 44 F 35:21.3 11:23
114 175 STEPHANIE MONROE 44 F 35:23.3 11:24
115 190 MARY PITTMAN 42 F 35:24.7 11:24
116 150 YVONNE HORNER 45 F 35:31.2 11:26
117 145 STEPHEN HANNA 44 M 36:24.2 11:44
118 195 TYLER RAINE 23 M 36:36.5 11:47
119 194 PATRICIA RAINE 50 F 36:57.9 11:54
120 201 REBECCA SCHWARTZ 37 F 38:13.1 12:19
121 186 ROBIN PAYMENT 47 F 38:29.8 12:24
122 138 TARA GLACKIN-COLEY 46 F 38:36.5 12:26
123 158 DORIS KLEIN 56 F 38:58.9 12:33
124 181 ERIKA NOLTING 20 F 39:00.5 12:34
125 182 KAREN NOLTING 52 F 39:01.2 12:34
126 251 CHERYL WRIGHT 52 F 40:07.3 12:55
127 157 STEPHANIE KELSO 43 F 41:36.9 13:24
128 119 STEPHEN CHOWNING 48 M 41:38.2 13:25
129 230 NOAH BECK 32 M 41:57.0 13:31
130 153 CONNIE HULL 38 F 42:38.3 13:44
131 168 TAMMY MAGNUSON 41 F 43:04.5 13:52
132 218 RELAY USP SCHOOL OF ED #1 39 F 43:06.6 13:53
133 110 KIMBERLY BOARD 43 F 43:25.8 13:59
134 163 JACQUELYN LOTZ 56 F 44:08.3 14:13
135 171 CINDY MCGONIGAL 54 F 45:11.1 14:33
136 210 LESLIE UNRUH 50 F 46:19.3 14:55
137 219 RELAY USP SCHOOL OF ED #2 68 F 46:45.4 15:03
138 109 ROWENA BEAUDRY 28 F 48:44.0 15:42
139 107 NIK BARR 33 M 48:46.9 15:43
140 120 CATHY CHRISTIAN 59 F 51:23.2 16:33
141 224 SCOTT HENDERSON 57 M 52:52.5 17:02
142 124 DANA DAILEY 33 F