LMT Aug 24 2014

Age Group Results

August 24, 2014


Results By RTB Events

Super Sprint

Male Open Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Eric Comeau 212 29 1 9:53.2 2:43.5 1 43:43.2 0:48.9 2 22:52.5 1:20:01.3
2 2 John Slater 246 52 2 10:10.0 2:15.4 2 48:42.1 1:28.5 3 24:59.6 1:27:35.6
3 3 Lee Nathan 232 29 3 11:56.5 1:34.5 3 51:51.6 2:17.8 1 21:22.8 1:29:03.2
 

Male 19 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
  No Finishers
 

Male 20 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 13 Ryan Adams 201 20 1 12:01.1 5:25.0 1 57:23.9 0:41.3 1 26:04.0 1:41:35.3
 

Male 30 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Kirtan Hayes 222 37 1 10:34.3 2:43.5 1 49:30.3 1:41.2 4 26:50.2 1:31:19.5
2 5 ERIC BARRETTO 205 38 2 10:59.5 3:13.2 3 52:13.7 1:12.6 2 24:27.9 1:32:06.9
3 7 Dustin McVey 231 36 4 12:55.4 4:22.9 2 51:54.5 1:44.5 1 22:33.6 1:33:30.9
4 12 Villasenor Victor 252 36 3 12:39.5 3:17.6 4 57:32.9 1:10.3 3 26:11.4 1:40:51.7
 

Male 40 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 8 Michael Peterson 242 41 2 9:38.3 3:47.9 1 53:59.6 1:37.2 1 25:01.2 1:34:04.2
2 24 Greg Nolten 235 40 4 12:05.7 4:34.7 4 1:01:09.9 3:30.2 2 27:52.2 1:49:12.7
3 25 Quang Nguyen 234 42 3 11:43.1 6:33.7 2 1:00:12.4 2:28.6 3 28:27.7 1:49:25.5
4 29 Craig Nelson 622 42 1 7:59.4 6:08.1 3 1:00:55.4 2:27.0 4 34:57.9 1:52:27.8
 

Male 50 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 9 James Griffing 220 51 2 10:19.2 2:33.5 1 57:40.3 1:43.8 1 25:14.1 1:37:30.9
2 18 Larry Mcdonough 229 59 1 9:22.9 3:33.6 2 58:50.4 1:54.6 2 31:59.2 1:45:40.7
 

Male 60 to 69

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 23 Roy Conwell 213 63 1 12:17.3 4:15.8 1 56:17.2 1:53.5 1 33:44.2 1:48:28.0
 

Male 70 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 36 barefoot jon 225 71 1 16:21.7 1:10.1 1 1:09:01.5 0:18.7 1 38:35.0 2:05:27.0
 

Female Open Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Karen Lam 227 45 3 11:33.2 1:50.1 2 52:38.7 0:53.5 1 26:16.4 1:33:11.9
2 10 Ann Sloan 247 46 2 9:18.9 2:31.4 1 51:18.6 1:31.6 3 32:58.8 1:37:39.3
3 11 Stacy Amrine 202 45 1 8:42.5 2:49.1 3 58:48.4 2:02.2 2 28:18.9 1:40:41.1
 

Female 19 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
  No Finishers
 

Female 20 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 15 Elizabeth Bolanes 207 26 1 8:03.1 2:12.8 2 59:55.3 0:57.9 4 32:30.1 1:43:39.2
2 17 Alexandra Bolton 209 23 4 10:38.5 6:46.0 1 57:47.9 1:32.1 2 28:53.2 1:45:37.7
3 28 Amie Cramer 214 22 2 8:56.6 5:13.1 3 1:00:58.0 2:22.7 5 34:57.0 1:52:27.4
4 31 Megan McNally 230 20 3 9:35.6 3:49.2 6 1:18:08.5 1:08.4 1 21:24.4 1:54:06.1
5 32 Claudia Daghofer 216 28 5 10:55.4 4:44.0 4 1:05:51.9 1:22.8 6 38:28.4 2:01:22.5
6 41 ANGELIA BIANCHINI 253 28 7 15:49.1 5:15.2 5 1:16:45.0 1:37.2 3 30:29.1 2:09:55.6
7 44 Tat'yana Rodygina 244 26 6 14:17.0 5:20.0 7 1:20:26.9 1:30.1 7 42:10.0 2:23:44.0
 

Female 30 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 21 Estrellita Villasenor 249 35 3 12:10.5 2:15.4 4 1:07:17.9 0:24.0 1 25:46.7 1:47:54.5
2 22 Amanda Nathan 233 30 2 12:03.8 3:00.2 1 57:09.3 1:58.7 3 33:43.7 1:47:55.7
3 30 Reanna Okazaki 237 37 1 9:29.0 3:16.3 2 1:00:47.1 2:17.5 4 37:32.8 1:53:22.7
4 35 Rhonda Perozzo 241 39 4 12:38.1 4:14.2 5 1:14:26.7 1:12.4 2 32:01.9 2:04:33.3
5 40 Alyson O'Connor 236 33 5 13:49.4 4:58.9 3 1:06:33.8 0:46.1 5 42:28.7 2:08:36.9
 

Female 40 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 19 Angela Bolton 208 46 5 12:11.9 5:56.5 1 55:47.9 4:29.4 1 28:25.9 1:46:51.6
2 20 Kellie Lagers 226 45 4 12:03.5 3:09.2 2 57:04.9 1:21.6 4 33:26.3 1:47:05.5
3 26 Adrienne Edwards 217 40 3 11:58.2   9 2:04:27.9       1:50:33.6
4 27 Heather Church 211 40 1 9:31.7 3:34.2 3 1:02:08.5 2:29.1 3 32:52.1 1:50:35.6
5 33 Sherry Heyman 223 41 2 11:32.0 3:07.4 4 1:07:12.8 1:00.1 8 40:48.1 2:03:40.4
6 34 Jennifer Haagenson 221 45 9 18:15.6 5:00.7 5 1:09:14.3 1:59.8 2 29:30.3 2:04:00.7
7 37 Michelle Garvey 219 45 6 12:30.0 3:51.6 7 1:11:49.1 0:37.9 6 37:16.5 2:06:05.1
8 38 Deanne Bertrand 206 44 8 15:52.0 3:27.4 6 1:10:23.6 1:35.6 5 35:41.4 2:07:00.0
9 45 Debbie Cherry 210 47 7 15:15.6 7:19.0 8 1:21:21.4 4:35.5 7 37:53.6 2:26:25.1
 

Female 50 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 14 Carol Smith 248 57 3 11:35.8 2:35.3 1 55:48.5 1:45.8 2 31:19.4 1:43:04.8
2 16 Cecilia McDaniel 228 51 2 9:50.1 3:25.6 2 1:04:05.8 0:36.0 1 27:35.0 1:45:32.5
3 39 Brenda Jones 251 51 5 17:31.1 3:45.6 3 1:12:54.5 1:13.0 3 31:42.0 2:07:06.2
4 42 Ann Ota 238 50 1 8:17.0 5:12.6 4 1:14:02.5 1:43.6 4 40:49.8 2:10:05.5
5 43 Maryellen Elcock 218 57 4 11:53.5 5:41.3 5 1:18:42.0 1:30.0 5 41:20.3 2:19:07.1
 

Female 60 to 69

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
  No Finishers
 

Female 70 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
  No Finishers
 

Sprint Wave Men

Male Open Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Jack Toland 418 18 4 11:20.7 0:59.6 4 38:35.3 0:26.1 4 18:03.1 1:09:24.8
2 2 Jonathan Manthey 377 31 6 12:48.5 1:05.8 5 41:32.8 0:23.2 5 18:04.8 1:13:55.1
3 3 Josh Adams 300 32 5 11:59.3 1:06.7 6 41:36.2 0:29.5 6 19:41.6 1:14:53.3
 

Male 19 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 11 Andy Krueger 368 15 2 13:46.3 1:08.0 1 46:43.4 0:28.0 1 19:53.0 1:21:58.7
2 49 Andrew Johnson 360 13 1 12:01.3 3:44.7 2 58:52.2 1:23.7 2 28:33.4 1:44:35.3
 

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 9 Jacob Fullen 340 24 2 13:48.9 1:32.3 1 46:19.0 0:41.7 1 17:30.3 1:19:52.2
2 35 Erik Perry 401 20 1 13:26.1 2:25.5 2 53:00.6 0:56.0 2 27:13.8 1:37:02.0
 

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 27 Ian Fishel 436 26 3 14:02.1 1:44.8 1 50:37.4 1:28.8 1 23:42.1 1:31:35.2
2 32 David Postetter 403 28 2 11:41.7 1:35.1 3 54:03.3 0:36.1 2 26:36.3 1:34:32.5
3 40 Alex Phillips 402 27 1 11:33.6 3:05.7 4 55:58.5 1:16.2 3 27:22.2 1:39:16.2
4 46 Brent Unruh 424 29 5 20:26.5 2:46.5 2 52:02.6 1:15.5 4 27:26.0 1:43:57.1
5 55 Eyal Blum 312 26 4 18:40.1 3:50.4 5 58:43.6 0:59.4 5 28:50.2 1:51:03.7
 

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 8 Peter Lohrmann 374 31 3 12:25.8 1:28.9 1 43:36.6 0:53.7 1 20:11.6 1:18:36.6
2 16 Justin Knoff 365 33 5 14:27.9 1:31.2 2 46:33.0 1:06.6 2 22:16.0 1:25:54.7
3 29 David OHern 396 31 2 11:54.8 1:39.1 4 51:41.5 0:30.0 6 26:36.6 1:32:22.0
4 31 Adam Grohs 455 32 1 11:06.1 2:04.8 3 51:33.2 1:52.8 7 27:48.9 1:34:25.8
5 48 Charlie Mitchell 384 34 4 12:47.9 4:00.3 6 1:00:25.5 0:32.2 5 26:21.4 1:44:07.3
6 53 Ryne Richardson 406 31 6 20:10.5 3:35.2 5 59:44.1 0:51.1 4 25:23.6 1:49:44.5
7 67 Ryan Tracy 421 31 8 28:12.4 3:57.8 7 1:03:43.7 2:43.8 8 31:15.5 2:09:53.2
8 69 TIMOTHY BIANCHINI 309 33 7 26:35.4 3:40.4 8 1:18:23.0 0:58.8 3 23:18.7 2:12:56.3
 

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Stuart Ayling 304 38 6 14:52.1 1:08.2 1 39:47.3 1:02.3 1 18:21.5 1:15:11.4
2 5 Brian Falkowski 450 39 2 13:35.8 1:30.1 2 40:30.6 0:29.0 2 19:59.9 1:16:05.4
3 7 Mark Doane 334 39 1 11:56.8 1:12.1 3 41:40.6 0:34.8 4 21:58.8 1:17:23.1
4 13 Casey Arbenz 303 37 3 13:42.6 1:29.2 4 44:55.5 0:50.7 5 22:17.6 1:23:15.6
5 18 Danny Rodriguez 446 36 7 16:58.0 2:38.1 5 45:38.1 1:01.9 3 20:56.8 1:27:12.9
6 22 Ryan Downey 335 37 4 13:57.7 1:44.2 6 48:23.5 0:42.7 7 24:05.4 1:28:53.5
7 26 Danny Moate 385 38 5 14:24.5 1:40.7 7 49:15.8 0:41.6 6 24:02.8 1:30:05.4
8 42 Chris Jenson 359 35 10 21:16.9 4:23.2 8 49:30.7 1:48.4 11 25:35.9 1:42:35.1
9 45 Josh Soehner 416 39 9 18:57.9 3:38.5 9 53:47.5 2:22.8 10 25:01.9 1:43:48.6
10 51 Joshua Mock 386 38 8 17:39.1 5:59.3 13 57:45.8 1:03.0 12 25:42.8 1:48:10.0
11 52 Matt MacNeill 376 35 11 22:59.7 4:24.5 12 54:55.0 1:20.9 8 24:47.5 1:48:27.6
12 57 Stuart Nickum 392 37 13 24:01.4 5:18.4 10 54:26.0 1:39.2 13 27:27.3 1:52:52.3
13 58 Ryan Nickum 391 38 12 23:59.4 5:21.7 11 54:27.7 1:36.1 14 27:27.6 1:52:52.5
14 61 Jim OConnor 395 35 14 29:03.3 2:19.9 14 58:03.8 0:39.1 9 24:49.2 1:54:55.3
 

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 10 Brian Johnson 361 42 2 13:39.5 1:47.5 1 44:36.3 0:36.2 1 20:29.1 1:21:08.6
2 14 Casey Alex 453 42 1 10:56.2 2:16.4 2 47:21.0 0:53.8 2 22:47.3 1:24:14.7
3 34 Craig Miller 454 42 4 15:26.5 2:17.4 5 52:05.5 0:58.6 4 25:48.1 1:36:36.1
4 36 Marcus Hayett 350 43 3 14:23.1 2:52.5 4 51:56.9 1:03.8 5 27:52.2 1:38:08.5
5 43 Michael Powell 404 40 6 20:38.8 3:26.9 3 51:46.8 1:28.6 3 25:25.8 1:42:46.9
6 63 Rick Corlett 328 41 7 26:54.5 3:24.2 6 55:25.3 1:40.8 6 30:26.3 1:57:51.1
7 71 Sean McKellips 382 43 5 19:51.2 3:52.3 8 1:17:04.5 6:02.3 8 39:15.0 2:26:05.3
8 72 Keith Ames 456 40 8 27:39.8 10:29.4 7 1:10:06.2 3:22.4 7 35:31.1 2:27:08.9
 

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Trev Dakan 331 45 1 11:42.4 0:54.5 1 43:49.8 0:21.2 1 19:49.1 1:16:37.0
2 17 Lance Hester 352 48 2 14:09.4 1:39.3 2 46:10.4 0:52.8 5 24:20.9 1:27:12.8
3 19 Tony Olmstrad 452 47 6 15:46.1 1:59.1 5 47:40.4 0:55.7 2 21:01.8 1:27:23.1
4 20 Karl Rohrbach 408 46 3 14:26.1 1:32.7 6 48:02.2 1:16.3 4 22:28.2 1:27:45.5
5 24 Scott Woodard 431 45 9 16:41.0 2:06.5 3 47:11.1 1:18.9 3 22:02.2 1:29:19.7
6 28 Scott Tongue 420 46 7 16:24.2 2:24.9 4 47:40.2 0:43.3 6 24:48.8 1:32:01.4
7 41 Michael Guertin 345 46 4 15:13.3 3:11.1 9 54:36.8 1:19.0 7 26:55.7 1:41:15.9
8 44 David Hehyawi 351 46 8 16:39.5 3:26.4 8 53:35.2 1:43.1 9 28:10.2 1:43:34.4
9 47 Ken Paterson 400 45 5 15:25.4 3:09.5 10 55:47.3 1:51.5 8 27:43.8 1:43:57.5
10 56 Carl Eshelman 543 47 11 25:20.8 3:20.9 7 50:59.2 1:18.8 10 30:28.5 1:51:28.2
11 60 Sean Miller 383 46 10 16:56.2 3:19.7 11 55:53.9 2:04.8 11 36:00.8 1:54:15.4
 

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 12 Chris Hall 347 53 1 10:38.6 1:24.0 3 46:26.1 0:39.0 4 23:22.3 1:22:30.0
2 15 Pat Tongue 419 50 2 14:13.0 1:34.9 1 44:20.8 0:50.4 3 23:18.4 1:24:17.5
3 21 Curtis Jordan 447 51 5 16:47.3 1:55.3 5 47:36.5 0:47.2 2 21:39.5 1:28:45.8
4 23 Pat Dale 449 52 7 19:12.7 2:04.9 4 46:44.9 0:59.8 1 20:12.8 1:29:15.1
5 25 John Colvard 325 53 3 16:30.7 2:10.9 2 46:18.0 0:43.5 6 23:44.8 1:29:27.9
6 33 Bob Krueger 369 51 6 19:07.0 2:34.7 6 48:29.0 1:05.0 5 23:43.9 1:34:59.6
7 38 Vince Ayers 435 53 4 16:37.7 3:01.2 7 52:34.3 2:14.5 7 24:11.1 1:38:38.8
8 64 Tom Kowalski 366 50 8 22:18.2 5:00.0 8 1:00:04.0 1:19.4 8 32:54.4 2:01:36.0
 

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 39 Tom Hassenauer 349 55 3 21:28.5 1:48.3 1 48:25.0 1:29.7 1 25:28.0 1:38:39.5
2 65 Scott Imlay 356 56 2 19:23.6 3:47.4 2 1:03:58.4 1:38.8 3 32:52.6 2:01:40.8
3 70 John Berks 308 56 1 17:59.6 5:05.8 3 1:19:14.5 2:54.5 2 30:22.6 2:15:37.0
 

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 66 William Cannell 318 63 1 20:29.7 9:00.0 1 1:08:19.9 1:54.8 1 29:30.9 2:09:15.3
 

Male 65 to 69

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 30 Steve Collins 324 66 2 15:16.4 1:33.0 1 50:16.7 0:45.7 1 24:34.8 1:32:26.6
2 37 Michael Quam 405 68 1 15:09.3 4:03.8 2 52:42.3 1:22.4 2 25:06.7 1:38:24.5
3 50 Craig Johnston 362 66 3 17:36.7 2:14.2 4 56:26.7 1:32.2 4 28:43.6 1:46:33.4
4 54 Tim Wimmer 430 68 5 18:21.1 2:55.1 5 56:56.1 2:12.6 5 29:38.1 1:50:03.0
5 59 Gary Glenney 342 69 7 25:30.8 2:30.5 6 57:00.4 1:13.8 3 27:30.8 1:53:46.3
6 62 fred robbins 407 69 4 17:56.0 5:31.3 3 54:13.1 2:23.2 6 36:48.5 1:56:52.1
7 73 Michael Oblath 393 66 6 24:04.4 6:45.6 7 1:10:12.4 2:59.6 7 52:49.8 2:36:51.8
 

Male 70 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 68 El Jahncke 254 71 1 21:24.0 4:56.9 1 1:09:35.5 1:03.4 1 35:06.7 2:12:06.5
 

Sprint Wave Women

Female Open Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Jennifer Santoyo 410 31 2 12:59.3 1:31.1 1 43:01.5 1:05.4 1 21:14.2 1:19:51.5
2 2 Amanda Lezcano 372 30 1 11:46.2 1:26.7 2 45:44.6 0:40.3 2 22:49.4 1:22:27.2
3 3 Linda McCandless 379 47 3 14:06.9 1:32.1 3 46:03.7 1:12.6 3 23:21.6 1:26:16.9
 

Female 19 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 8 Brynne Adams 302 15 1 14:02.3 1:28.9 2 53:39.9 0:44.5 1 24:31.1 1:34:26.7
2 13 Hannah Tacke 448 16 2 14:57.3 1:14.5 1 52:58.2 0:34.1 3 27:53.3 1:37:37.4
3 38 Carlin Cherry 320 18 3 20:40.0 1:58.4 3 1:01:00.7 0:46.2 2 27:33.5 1:51:58.8
 

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 31 Hannah Calas 317 21 1 14:40.0 2:30.9 1 59:43.4 1:51.5 2 28:45.7 1:47:31.5
2 35 Sydney Farkas 337 24 2 17:32.5 2:43.4 2 1:00:35.7 0:34.7 1 27:52.4 1:49:18.7
3 62 Laura Dickinson 348 24 3 23:47.5 2:22.2 3 1:20:19.8 2:12.4 3 29:29.7 2:18:11.6
 

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Jacquelyn Braggin 313 28 1 11:32.8 2:40.3 2 52:10.1 0:49.8 1 23:44.3 1:30:57.3
2 15 Kendra Comeau 326 28 4 18:57.7 1:34.0 1 51:48.2 1:26.6 2 24:36.3 1:38:22.8
3 20 Amanda Gillman 341 28 3 18:46.3 2:36.1 3 54:55.3 1:02.4 4 24:50.7 1:42:10.8
4 21 Jennifer Cech 319 28 2 14:18.4 3:13.7 5 56:10.6 1:45.0 5 27:17.2 1:42:44.9
5 30 Briana McGinnity 380 29 5 19:00.3 2:13.3 4 55:58.3 0:54.9 7 29:10.9 1:47:17.7
6 46 Linsey Tracy 422 29 7 21:50.6 4:27.7 6 1:02:36.1 1:22.1 3 24:49.9 1:55:06.4
7 47 Rachel Hollowell 354 28 6 20:53.5 3:02.0 7 1:03:28.0 1:17.4 6 27:48.2 1:56:29.1
 

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Jamie Schmelzer 411 30 3 14:46.8 2:06.6 1 49:04.7 1:09.1 1 22:11.5 1:29:18.7
2 9 Lyset Cadena 316 32 1 11:49.7 2:06.3 3 54:55.6 0:41.9 2 25:24.3 1:34:57.8
3 16 Jennifer Montis 387 30 6 18:18.6 2:21.3 2 52:36.9 0:52.0 3 25:49.3 1:39:58.1
4 33 Mariana Greene 451 32 5 17:14.1 3:03.0 5 57:27.5 1:21.9 5 29:28.3 1:48:34.8
5 39 Shannon Wiklanski 429 33 9 22:06.2 2:58.2 4 56:22.4 1:51.6 4 29:00.1 1:52:18.5
6 49 Mary Growney 344 31 8 22:04.1 2:43.9 6 59:22.7 1:49.9 6 31:31.8 1:57:32.4
7 51 Stephanie Clements 322 31 2 13:29.9 3:53.5 7 1:06:53.7 1:18.8 9 34:32.1 2:00:08.0
8 59 Sara Finley 338 33 4 17:03.6 2:38.4 8 1:13:45.0 1:43.0 8 34:08.8 2:09:18.8
9 64 Stephanie Sheppard 412 31 10 24:46.3 3:19.5 9 1:18:11.2 1:06.7 7 33:02.1 2:20:25.8
10 66 Alida Moore 388 33 7 21:56.9 4:51.3 10 1:24:54.9 2:02.8 10 43:07.6 2:36:53.5
11 69 Sara Sieteski 718 33 11 38:27.9 3:32.7 11 1:52:54.9 1:25.5 11 1:16:06.1 3:52:27.1
 

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Mara Woodard 432 37 4 16:09.6 2:09.5 1 49:51.6 0:57.3 3 25:15.2 1:34:23.2
2 12 Courtney Black 311 36 8 18:05.0 1:39.2 2 51:38.5 0:56.7 1 23:41.7 1:36:01.1
3 22 Karli Barokas 306 37 2 14:48.0 2:08.5 7 56:04.6 0:51.3 10 29:53.7 1:43:46.1
4 23 Katie Zech 434 38 10 18:23.0 1:59.3 5 55:03.1 1:26.1 5 27:04.4 1:43:55.9
5 24 Kristie Ladd 370 37 9 18:17.7 2:51.6 9 57:31.4 0:44.2 2 24:58.1 1:44:23.0
6 25 Sunny Baker 305 37 5 17:23.6 2:30.9 8 57:13.2 1:31.9 4 25:49.0 1:44:28.6
7 26 Alexandra Yates 433 37 7 17:59.5 2:20.4 3 52:29.1 1:47.7 12 30:16.5 1:44:53.2
8 28 Browyn Coyne 329 39 12 18:32.8 3:37.7 6 55:46.0 0:51.2 6 27:10.2 1:45:57.9
9 29 Linnaea Jablonski 357 35 13 20:41.8 3:11.3 4 54:22.6 0:49.6 7 27:24.4 1:46:29.7
10 36 Stephanie Hiebert 353 37 1 13:12.5 2:25.3 12 1:00:30.3 1:04.5 14 32:30.2 1:49:42.8
11 41 Samantha Good 343 36 11 18:27.4 2:36.4 11 59:55.5 1:45.8 11 29:56.5 1:52:41.6
12 44 Janelle Howard 355 35 14 20:50.9 3:35.0 10 59:44.2 1:02.1 8 28:39.7 1:53:51.9
13 50 Jacqueline Collett 323 37 15 21:45.5 4:02.8 13 1:00:45.4 1:25.5 9 29:48.3 1:57:47.5
14 55 Amie Santiago 409 37 3 16:02.2 3:16.7 14 1:02:52.6 1:43.9 16 40:20.0 2:04:15.4
15 56 Christina Jahncke 358 36 6 17:27.9 4:05.3 15 1:10:41.0 0:54.4 13 31:33.7 2:04:42.3
16 67 Magy Cruz 330 37 16 30:50.2 7:19.5 16 1:24:30.1 1:08.7 15 33:44.1 2:37:32.6
 

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Kari Vreugdenhil 427 42 2 14:08.0 1:55.0 1 46:46.2 0:46.0 2 23:37.7 1:27:12.9
2 11 Theresa Jurotich 363 41 1 13:51.4 1:48.6 2 52:23.6 0:52.0 3 26:37.4 1:35:33.0
3 14 Gretchen Adams 301 41 4 17:24.6 2:34.2 3 54:26.2 0:54.3 1 22:59.2 1:38:18.5
4 27 Lisa Estrada 336 44 3 16:20.2 3:13.5 4 54:58.3 1:50.4 4 29:21.2 1:45:43.6
5 60 Victoria Dematteis 332 41           1:32:58.7 6 38:19.8 2:11:18.5
6 61 Deborah Haight 346 43 7 22:38.3 4:06.9 5 59:38.5 2:53.1 7 43:27.5 2:12:44.3
7 63 Lisa Smith 415 40 5 21:32.2 4:16.8 6 1:06:42.2 1:32.8 8 44:44.8 2:18:48.8
8 65 Justine Olawsky 397 40 6 22:25.3 4:48.1 7 1:21:43.7 1:14.3 5 34:24.5 2:24:35.9
 

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 10 Kelly Christensen 321 45 1 14:49.6 1:58.0 1 48:58.7 0:40.0 3 28:40.1 1:35:06.4
2 17 Dagmar Fronek 339 47 4 19:35.1 2:54.8 2 49:54.3 1:08.9 2 26:53.3 1:40:26.4
3 32 Evelyne Pelletier 240 48 2 18:29.3 2:51.1 5 58:34.6 1:30.3 1 26:40.0 1:48:05.3
4 37 Stephanie Moyes 389 46 3 19:30.9 3:15.7 4 57:24.1 1:56.0 4 29:23.1 1:51:29.8
5 40 Laurie DiEnno 333 46 5 20:35.2 3:30.8 3 56:57.9 1:40.3 5 29:53.0 1:52:37.2
6 58 Traca Neely 390 47 6 22:17.6 6:04.0 6 1:06:19.5 2:09.5 6 32:07.2 2:08:57.8
 

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 19 Carolyn Vahrenwald 426 50 1 16:41.9 1:55.0 1 55:02.4 0:43.8 3 27:12.4 1:41:35.5
2 34 Deb O'Connell 394 51 4 20:38.4 2:55.5 3 57:20.2 1:25.0 2 26:29.4 1:48:48.5
3 43 Patty Mayhle 378 52 3 19:53.4 2:31.1 4 57:38.1 1:06.6 5 32:14.0 1:53:23.2
4 45 Kim Cooper 327 53 6 21:43.2 3:49.0 5 58:02.0 1:32.6 4 28:54.2 1:54:01.0
5 48 Lisa Hunt 445 53 7 27:48.1 5:24.4 2 55:32.3 2:20.7 1 25:24.9 1:56:30.4
6 54 Phyllis Tubbs 423 52 2 19:01.2 2:55.5 7 1:04:54.2 1:37.7 6 35:17.0 2:03:45.6
7 57 Cheri Loden 373 51 5 21:09.3 2:48.4 6 1:02:45.3 1:27.5 7 38:20.2 2:06:30.7
 

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 18 Stephanie Simpson 413 57 1 16:32.2 2:21.0 1 55:31.0 1:13.9 1 25:43.8 1:41:21.9
2 52 Pam Kozu 367 57 2 17:52.7 3:44.9 3 1:02:17.1 1:23.6 2 34:49.9 2:00:08.2
3 53 Cindy McGonigal 381 57 4 19:14.8 3:20.3 2 57:45.1 1:35.7 3 41:11.8 2:03:07.7
4 68 Jacquelyn Lotz 375 59 3 18:41.4 5:41.2 4 1:24:39.1 4:49.6 4 45:54.7 2:39:46.0
 

Female 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 42 Bobbie Busch 315 61 1 18:26.5 3:16.3 1 1:00:00.7 1:57.5 1 29:24.1 1:53:05.1
 

Female 65 to 69

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
  No Finishers
 

Female 70 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
  No Finishers
 

Olympic Wave Men

Male Open Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Nick Johnson 584 28 1 22:13.7 1:03.3 1 1:01:53.5 0:28.8 1 38:58.8 2:04:38.1
2 2 Zac Kieffer 592 29 3 26:51.2 1:45.5 2 1:04:11.2 0:41.8 2 40:36.3 2:14:06.0
3 3 Andrew Oldag 624 31 2 26:27.2 1:32.0 3 1:07:16.1 0:59.2 3 43:40.2 2:19:54.7
 

Male 19 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Scott Miller 613 19 2 25:02.0 1:38.5 1 1:10:22.1 1:27.7 1 43:51.6 2:22:21.9
2 59 Connor Broughton 521 17 1 20:02.0 1:18.2 2 1:26:52.8 1:26.9 2 57:43.9 2:47:23.8
 

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 72 Aaron Cruz 531 24 2 32:16.7 2:53.2 1 1:25:01.4 1:13.8 1 53:15.3 2:54:40.4
2 74 Torin Longaker 597 24 1 31:24.2 2:16.4 2 1:25:30.4 2:00.3 2 55:55.6 2:57:06.9
 

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 40 Matt Viss 690 29 2 30:49.6 2:27.7 2 1:17:27.8 1:05.1 1 46:58.5 2:38:48.7
2 51 Sam Roberts 650 28 6 34:09.1 3:06.3 1 1:14:25.1 1:04.1 3 51:06.4 2:43:51.0
3 75 Dylan Werst 697 25 3 31:43.6 5:36.8 5 1:27:52.9 1:59.2 2 51:03.4 2:58:15.9
4 79 Matthew Zemel 708 25 7 36:50.0 5:30.4 3 1:20:04.9 4:18.9 4 52:08.5 2:58:52.7
5 85 Sean Gottschalk 558 27 8 37:32.4 2:54.2 4 1:24:48.8 1:05.0 5 54:22.7 3:00:43.1
6 93 Paul Watts 695 29 5 33:48.1 3:38.5 6 1:28:20.4 2:49.7 6 58:32.6 3:07:09.3
7 110 Dane Shrewsbury 665 26 4 32:14.0 2:57.8 8 1:41:58.4 2:07.3 7 1:06:36.3 3:25:53.8
8 115 Gustav Andersen 504 28 1 25:10.9 12:02.0 7 1:41:48.7 2:19.2 8 1:13:38.5 3:34:59.3
 

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Adam Dunn 538 31 8 31:00.0 1:54.0 1 1:06:40.5 1:05.3 1 41:47.0 2:22:26.8
2 6 Shane Hause 566 31 3 26:21.5 2:21.7 4 1:11:29.8 1:01.1 2 42:17.5 2:23:31.6
3 11 Jonathan Clingan 529 32 1 24:31.6 2:45.2 11 1:15:04.7 0:44.8 6 44:48.4 2:27:54.7
4 18 Joseph Adamchak 501 32 7 30:27.5 1:55.5 10 1:14:05.3 0:35.3 4 43:49.6 2:30:53.2
5 19 Ryan Edwards 540 32 5 27:36.1 2:20.7 3 1:10:49.0 0:56.0 9 49:19.8 2:31:01.6
6 20 Wes McVey 609 33     29:24.0 9 1:13:59.5 0:56.3 8 47:40.6 2:32:00.4
7 23 Chris Carmona 525 32 12 32:38.5 2:13.9 2 1:10:09.9 1:16.1 7 46:58.3 2:33:16.7
8 32 Ford Walker 691 31 4 27:06.1 1:40.3 5 1:12:30.9 1:42.4 11 52:09.8 2:35:09.5
9 41 Daniel Rathbone 643 31 10 31:19.7 4:37.6 13 1:18:07.7 1:44.0 3 43:12.3 2:39:01.3
10 47 Paul Paradise 626 33 2 25:32.5 2:31.4 12 1:17:51.1 1:27.0 13 54:50.1 2:42:12.1
11 48 Brian Flippin 549 32 6 28:56.7 2:11.0 8 1:13:41.5 1:43.5 15 56:45.6 2:43:18.3
12 49 Kyle Zeller 707 34 11 31:42.8 2:27.1 16 1:23:00.5 1:31.1 5 44:42.5 2:43:24.0
13 56 Steve Strong 677 32 14 33:33.6 2:12.6 7 1:13:26.4 1:27.6 14 55:19.2 2:45:59.4
14 67 David Reischl 646 32 16 35:40.6 3:47.3 6 1:12:42.5 1:30.7 16 58:59.1 2:52:40.2
15 81 Ryan Schwend 661 33 13 33:20.4 2:29.7 18 1:27:30.2 3:24.4 12 52:13.2 2:58:57.9
16 84 Eric Schaar 658 32 17 36:38.9 2:27.1 17 1:27:04.6 2:13.4 10 51:35.0 2:59:59.0
17 98 Christopher Zarlengo 705 31 18 37:44.0 3:37.0 14 1:20:02.5 1:10.3 19 1:06:40.6 3:09:14.4
18 101 Abraham Taylor 680 34 9 31:18.8 2:46.0 20 1:32:49.6 0:51.3 18 1:03:42.7 3:11:28.4
19 102 Eric Joiner 586 33 20 41:48.6 7:00.7 15 1:22:39.2 2:01.9 17 59:54.9 3:13:25.3
20 112 Nishant Thakkar 684 34 19 39:03.2 6:57.3 19 1:28:48.2 2:12.0 20 1:10:57.6 3:27:58.3
21 116 Phillip Andersen 505 32 15 34:20.4 4:34.9 21 1:40:08.6 2:17.0 21 1:13:38.6 3:34:59.5
 

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 15 Steve Johns 582 37 5 29:54.4 1:53.4 2 1:10:42.9 0:30.4 2 46:55.1 2:29:56.2
2 27 Joshua Hodel 571 36 1 25:53.5 2:51.8 7 1:15:09.6 1:13.1 4 48:36.5 2:33:44.5
3 29 Michael Steffen 671 35 10 32:17.6 1:54.2 3 1:11:08.9 0:39.8 3 48:17.7 2:34:18.2
4 30 Ben Roberts 649 35 2 27:25.0 2:59.9 1 1:09:15.4 1:29.4 11 53:43.8 2:34:53.5
5 33 Russell Baker 510 39 8 30:16.0 1:37.3 4 1:12:00.8 1:25.9 8 50:25.2 2:35:45.2
6 36 Jeremy Weber 696 35 7 30:10.7 3:41.3 5 1:13:09.7 1:49.5 5 48:49.6 2:37:40.8
7 37 Gio Gonzalez 557 36 4 28:40.4 2:41.6 9 1:16:03.1 1:35.0 6 48:59.9 2:38:00.0
8 44 Eduardo Avelar 509 37 6 30:07.8 2:42.4 6 1:14:25.0 1:14.8 10 52:58.5 2:41:28.5
9 55 Christopher Kennedy 591 39 19 38:08.9 1:47.7 10 1:18:15.2 0:48.3 1 46:54.1 2:45:54.2
10 57 Eivind Naess 724 35 9 31:08.9 1:58.4 8 1:15:27.5 2:07.6 14 56:19.6 2:47:02.0
11 62 Matt Malecki 723 37 12 33:29.1 1:38.6 14 1:23:48.6 0:57.3 7 49:31.7 2:49:25.3
12 63 Ehren Brav 519 35 3 27:38.4 2:03.2 12 1:22:29.4 1:50.4 12 55:40.2 2:49:41.6
13 71 Greg Johnson 719 37 11 32:29.7 2:45.1 11 1:21:26.4 1:43.1 13 55:59.5 2:54:23.8
14 83 Dexter Guiang 720 36 17 36:20.7 2:27.6 18 1:27:11.0 1:52.7 9 51:46.0 2:59:38.0
15 86 Jacob Mapes 600 36 15 34:32.6 4:07.1 17 1:25:59.6 0:43.5 15 56:48.5 3:02:11.3
16 90 Will Preston 638 37 13 33:42.3 2:37.3 13 1:23:29.4 2:35.1 18 1:01:54.8 3:04:18.9
17 94 Stephen Whitehead 698 37 14 34:28.6 1:45.7 15 1:24:40.5 1:09.1 19 1:05:22.9 3:07:26.8
18 100 Eric Ramirez 722 39 16 34:58.6 4:19.1 20 1:32:43.3 2:05.5 17 57:06.3 3:11:12.8
19 106 Paul Hoskins 576 39 20 48:21.7 5:24.6 16 1:25:24.4 3:25.6 16 57:04.3 3:19:40.6
20 108 John Varela 689 36 18 37:18.6 3:17.8 19 1:31:33.0 3:07.0 20 1:08:27.6 3:23:44.0
 

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Matt Wilson 700 40 2 27:23.9 3:21.9 1 1:08:14.6 1:10.6 3 44:49.9 2:25:00.9
2 10 Nathan Deering 534 44 1 27:09.8 2:13.3 4 1:11:50.0 0:55.0 4 45:16.4 2:27:24.5
3 22 Douglas Hutcheon 579 41 12 34:45.9 2:09.1 3 1:10:34.3 1:40.9 1 43:41.5 2:32:51.7
4 28 Jilani Zeribi 709 41 8 31:41.4 2:57.4 6 1:13:12.0 1:27.9 2 44:37.2 2:33:55.9
5 31 Patrick Smith 667 42 3 28:50.6 1:33.4 8 1:16:36.2 0:40.1 5 47:17.5 2:34:57.8
6 35 josh johnson 583 41 5 30:18.8 1:45.6 2 1:10:18.2 1:01.1 8 53:23.7 2:36:47.4
7 39 Daniel Benjamin 515 41 4 29:52.4 2:33.7 5 1:12:29.5 1:56.3 7 51:20.5 2:38:12.4
8 61 Evan Fein 545 43 9 32:59.9 3:20.1 9 1:17:13.5 1:44.5 9 53:54.2 2:49:12.2
9 64 Paul Morris 619 44 7 30:48.9 2:12.4 10 1:19:29.7 1:36.9 11 56:29.6 2:50:37.5
10 65 Allan Anderson 506 41 6 30:25.8 2:44.1 11 1:20:12.8 0:58.1 12 56:35.0 2:50:55.8
11 66 Aron Anderson 507 44 10 33:47.2 4:47.1 7 1:15:58.6 2:00.0 10 54:33.4 2:51:06.3
12 91 Frank Raymond 644 43 11 34:43.1 2:00.5 12 1:24:06.2 1:17.2 14 1:02:58.1 3:05:05.1
13 99 Charles Finn 546 42 13 43:07.3 2:46.6 14 1:33:00.9 0:58.9 6 49:35.2 3:09:28.9
14 105 Anil Malladi 599 40 14 43:19.3 2:39.1 13 1:26:07.3 3:17.7 13 1:02:21.4 3:17:44.8
 

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 8 Geoffrey Ogle 623 49 1 22:49.5 1:39.1 8 1:12:58.5 1:20.0 1 47:01.0 2:25:48.1
2 12 Eric Schuman 660 46 12 30:26.7 2:07.8 1 1:04:11.9 0:49.8 12 51:09.6 2:28:45.8
3 13 Harold Millsap 614 45 10 29:47.0 2:07.5 2 1:08:12.7 1:26.9 4 47:38.4 2:29:12.5
4 14 Rutilio Clark 528 47 9 29:43.6 2:35.8 3 1:09:16.3 1:09.9 2 47:08.2 2:29:53.8
5 16 bryan meyer 610 46 2 25:06.0 1:41.4 6 1:11:19.9 0:55.4 11 50:54.1 2:29:56.8
6 24 Duane Mock 617 48 8 29:33.8 2:37.0 5 1:10:08.7 1:17.8 8 49:51.2 2:33:28.5
7 25 Eric Marks 601 46 11 29:48.9 2:17.6 7 1:11:46.8 1:28.2 5 48:13.8 2:33:35.3
8 26 Sam Barnes 511 47 15 31:50.6 2:29.9 4 1:10:03.0 1:42.6 3 47:31.3 2:33:37.4
9 34 Barret Seifer 663 45 4 27:28.2 2:32.9 10 1:14:37.3 1:00.1 9 50:35.5 2:36:14.0
10 38 David Winans 702 46 14 30:39.7 2:45.1 9 1:13:38.3 1:47.1 6 49:10.6 2:38:00.8
11 45 Ernie Burmeister 523 46 16 32:42.9 2:08.5 11 1:15:45.3 1:24.7 7 49:27.5 2:41:28.9
12 50 David Shoultz 664 47 3 27:25.2 3:28.8 12 1:16:10.6 1:28.2 13 55:07.0 2:43:39.8
13 54 Randall Huserik 578 49 17 33:04.2 2:32.5 13 1:16:11.5 2:02.1 10 50:37.6 2:44:27.9
14 58 Darren James 581 49 7 28:04.7 2:31.9 15 1:18:15.0 1:16.3 16 57:08.5 2:47:16.4
15 60 Michael Rhodes 243 47 5 27:45.3 3:05.2 14 1:16:31.3 1:42.5 17 59:51.3 2:48:55.6
16 68 Monte Prentice 637 49 6 28:03.7 2:28.1 18 1:23:16.0 2:34.2 15 56:29.3 2:52:51.3
17 73 Jerry Neely 621 46 13 30:37.1 2:04.6 17 1:20:53.8 0:50.0 18 1:00:20.7 2:54:46.2
18 82 Jaime Pugeda 640 47 19 38:54.8 2:42.4 16 1:19:36.0 1:54.6 14 56:14.2 2:59:22.0
19 97 Mark Stephenson 673 46 18 34:24.5 2:21.9 19 1:24:02.0 0:54.2 20 1:07:19.2 3:09:01.8
20 107 Michael Bejarano 513 48 20 39:00.5 4:51.4 20 1:26:37.4 3:03.2 21 1:07:50.8 3:21:23.3
21 111 Michael Desmarteau 536 45 21 41:47.0 7:04.9 21 1:33:05.2 2:20.8 19 1:02:14.6 3:26:32.5
 

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 21 Mark Moody 618 52 3 30:05.2 1:51.9 1 1:12:09.9 1:05.3 1 47:15.0 2:32:27.3
2 53 Ron Kamps 590 50 4 32:41.9 2:40.1 2 1:16:24.3 1:17.4 2 51:12.0 2:44:15.7
3 69 Jeffrey Stebbins 669 50 1 24:56.6 5:37.3 7 1:26:05.8 1:47.4 3 54:26.4 2:52:53.5
4 70 Bobcat Madeo 598 52 5 34:58.2 2:19.6 3 1:16:55.7 1:36.8 4 58:26.0 2:54:16.3
5 87 Patrick Buckley 522 50 6 35:04.4 3:26.8 5 1:22:29.8 2:01.4 5 59:14.9 3:02:17.3
6 96 Shawn Fisher 547 50 8 39:36.6 3:47.3 4 1:18:30.1 2:29.0 6 1:03:46.9 3:08:09.9
7 103 Kevin Hockley 570 50 2 25:41.3 2:33.3 6 1:24:12.9 2:52.9 9 1:19:05.7 3:14:26.1
8 117 Bryan Lee 596 52 9 42:25.2 7:55.2 8 1:32:36.3 5:40.9 7 1:07:09.6 3:35:47.2
9 118 Frank Bray 520 52 7 37:27.2 8:54.3 9 1:36:44.8 3:38.6 8 1:14:41.6 3:41:26.5
 

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 9 Jim Toye 688 56 2 29:28.9 1:46.2 1 1:06:42.4 0:46.5 1 47:29.1 2:26:13.1
2 17 Phillip Kriss 593 55 5 32:27.0 2:23.3 2 1:06:47.2 1:20.3 2 47:33.9 2:30:31.7
3 46 Mike Metterhill 721 56 1 25:22.8 1:52.0 3 1:13:57.8 1:51.8 5 58:39.3 2:41:43.7
4 52 Craig Pitt 633 57 4 30:24.6 2:37.6 4 1:15:31.0 0:58.4 4 54:21.8 2:43:53.4
5 76 James McDonough 606 57 10 41:08.9 3:47.9 7 1:20:28.1 2:13.9 3 50:39.0 2:58:17.8
6 78 Don Pettit 628 56 3 30:01.8 3:06.9 6 1:18:53.6 1:30.7 8 1:04:52.8 2:58:25.8
7 88 Gary Zasimovich 706 59 9 36:06.7 2:26.2 5 1:15:31.1 1:52.9 9 1:06:30.6 3:02:27.5
8 92 Brett Thomas 686 56 8 35:25.7 2:41.5 8 1:24:51.2 1:33.1 7 1:00:51.7 3:05:23.2
9 104 Michael Walsh 693 58 6 33:01.7 4:14.7 10 1:35:06.3 2:20.1 6 1:00:00.3 3:14:43.1
10 109 Mark Ruter 654 59 7 34:49.2 6:00.7 9 1:32:04.3 1:13.5 10 1:10:05.1 3:24:12.8
 

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 42 erie stone 676 62 3 32:09.2 1:32.8 1 1:13:24.5 0:55.7 1 51:10.5 2:39:12.7
2 43 Eugene Partridge 239 63 2 30:21.1 2:58.2 2 1:15:05.4 1:23.3 2 51:13.9 2:41:01.9
3 80 Doug Carpenter 526 64 1 24:55.6 3:12.0 3 1:19:44.8 1:12.7 4 1:09:51.0 2:58:56.1
4 114 Jonathan McVety 608 60 4 40:59.9 4:02.6 4 1:38:27.0 3:17.7 3 1:07:06.1 3:33:53.3
 

Male 65 to 69

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 77 David Lee Williams 699 65 1 27:03.1 3:52.5 1 1:18:34.0 1:57.7 3 1:06:56.0 2:58:23.3
2 89 Terry Thomas 685 67 2 28:28.2 4:01.9 3 1:28:07.3 2:37.7 2 1:00:46.0 3:04:01.1
3 95 Paul Burton 524 69 3 29:36.5 2:51.5 2 1:23:00.2 2:41.2 4 1:09:23.3 3:07:32.7
4 113 Tim Propeck 639 68 4 46:52.9 5:35.4 4 1:38:42.9 1:58.8 1 59:37.1 3:32:47.1
 

Male 70 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
  No Finishers
 

Olympic Wave Female

Female Open Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Petria Russell 653 16 1 26:03.2 1:38.4 3 1:14:27.6 0:45.9 1 42:33.2 2:25:28.3
2 2 Heidi Kriss 594 40 2 26:08.6 2:03.9 1 1:11:16.5 0:53.8 3 45:30.8 2:25:53.6
3 3 Michelle Fjetland 548 46 3 27:03.1 1:19.6 2 1:12:32.9 0:37.0 2 45:18.7 2:26:51.3
 

Female 19 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Abbi Milner 616 19 1 22:25.1 2:17.4 1 1:16:19.8 1:32.3 1 46:52.2 2:29:26.8
2 30 Leila Okazaki 710 13 2 25:07.4 3:05.7 2 1:25:12.7 0:47.1 2 59:15.0 2:53:27.9
3 31 Erin Kim 711 14             3 2:53:28.5 2:53:28.5
 

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 61 Jordan Harris 563 24 1 33:33.9 4:41.0 1 1:35:29.6 2:32.0 1 1:06:39.6 3:22:56.1
 

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Jesika Heidloff 567 28             8 2:34:59.8 2:34:59.8
2 9 Alisha Hagen 560 27 3 28:16.9 2:10.7 1 1:18:42.3 1:15.2 1 50:40.4 2:41:05.5
3 17 Marisa Chang 527 27 1 23:18.5 2:43.4 4 1:23:30.4 1:50.8 4 55:06.1 2:46:29.2
4 20 Courtney Harris 562 28 2 28:01.2 4:39.4 2 1:19:07.3 2:23.9 2 54:07.4 2:48:19.2
5 43 Kerstin Diesch 537 26 6 38:22.2 2:38.2 3 1:21:28.7 1:14.3 5 57:30.1 3:01:13.5
6 53 Diana Quam 641 29 4 32:28.5 3:07.7 5 1:32:07.8 0:44.6 6 1:00:05.7 3:08:34.3
7 55 Sally Last 595 29 5 35:16.7 2:53.2 6 1:38:39.9 0:51.6 3 54:47.5 3:12:28.9
8 72 Sanri Honiball 575 26 7 41:25.4 3:43.4 7 1:53:09.2 1:38.0 7 1:09:13.4 3:49:09.4
 

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 10 Sarah Getty 556 32 6 33:14.6 3:23.0 4 1:21:26.0 1:34.5 1 43:46.9 2:43:25.0
2 11 Jennifer Dandrea 533 31 1 27:46.7 1:34.8 5 1:22:37.9 1:17.1 3 50:13.1 2:43:29.6
3 12 Erin Stoltz 675 34 10 35:11.4 2:55.1 1 1:14:15.7 1:07.6 4 50:27.5 2:43:57.3
4 15 Katy Jo Favia 544 33 2 29:39.3 2:07.9 3 1:20:17.3 1:17.0 5 51:37.4 2:44:58.9
5 21 Hansie Wong 703 34 8 34:14.8 2:29.2 6 1:23:04.8 0:51.4 2 47:56.6 2:48:36.8
6 35 Christina Schenck 659 30 3 30:52.6 3:16.2 7 1:23:59.6 1:50.9 8 56:40.3 2:56:39.6
7 42 Angela Roberts 651 30 11 38:10.4 2:07.6 2 1:16:33.5 1:54.2 10 1:01:53.3 3:00:39.0
8 45 Stella Sebastian 662 34 5 31:57.1 2:05.4 8 1:28:27.8 1:11.4 9 58:16.1 3:01:57.8
9 49 Alanna Mccorkle 605 33 7 33:37.0 3:17.3 9 1:33:01.0 1:06.9 6 53:09.3 3:04:11.5
10 57 Caroline Sabochik 656 30 4 31:27.2 3:40.3 12 1:42:40.0 1:24.2 7 54:42.4 3:13:54.1
11 68 Julie Josephson 589 32 12 43:31.2 5:34.8 10 1:34:34.4 2:42.4 11 1:12:28.5 3:38:51.3
12 69 Andrea Benoit 516 34 9 34:28.2 2:56.3 11 1:41:08.9 1:40.8 12 1:21:53.1 3:42:07.3
 

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Jaime Funge 553 39 1 26:38.6 1:44.2 1 1:12:46.9 1:03.0 6 55:23.5 2:37:36.2
2 19 Ali Ritter 648 39 6 32:33.8 4:25.8 2 1:15:26.5 1:50.3 4 52:52.3 2:47:08.7
3 23 Laura Philpot 630 39 13 36:44.4 2:12.6 3 1:18:36.9 0:48.1 3 51:59.4 2:50:21.4
4 25 SET THACH 683 35 11 35:23.7 2:40.7 4 1:20:42.7 2:02.5 2 50:06.6 2:50:56.2
5 29 Ellen Eames 539 35 4 30:17.4 1:55.5 8 1:25:59.1 1:06.7 5 53:17.8 2:52:36.5
6 32 Kendra Mhoon-Coatney 611 37 5 30:42.7 2:40.0 5 1:21:14.7 0:54.1 8 58:03.0 2:53:34.5
7 33 Bonnie Martin 603 35 3 27:29.9 2:13.4 6 1:21:43.6 1:11.9 10 1:02:37.7 2:55:16.5
8 37 Camille Bell 514 35 8 34:20.1 3:20.0 7 1:23:45.0 1:01.9 7 56:15.8 2:58:42.8
9 39 Heidi Helgeson 568 39 2 27:03.9 2:08.4 9 1:31:04.6 0:36.3 9 58:26.5 2:59:19.7
10 47 Bridget Hogue 574 35 7 33:45.2 4:48.9 11 1:33:30.0 1:52.5 1 48:58.9 3:02:55.5
11 59 Kelly Steffen 672 37 10 35:08.7 3:26.3 10 1:31:10.5 1:51.0 12 1:08:59.0 3:20:35.5
12 60 Yvonne Eldridge 541 38 12 35:35.6 3:23.5 12 1:34:35.3 2:02.9 11 1:05:34.1 3:21:11.4
13 64 Elaine Zapata 704 35 9 34:59.9 3:03.4 14 1:37:41.9 2:03.0 13 1:11:36.9 3:29:25.1
14 71 Angela Anderson 508 39 14 43:03.9 3:02.2 13 1:35:10.1 2:23.8 15 1:23:08.3 3:46:48.3
15 73 Jenny Tercero 682 37 15 45:32.3 3:37.1 15 1:42:49.6 2:41.4 14 1:16:56.9 3:51:37.3
 

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 14 Melissa Frank-Huff 550 40 5 31:31.6 2:19.6 3 1:19:00.3 0:59.2 1 51:04.5 2:44:55.2
2 16 Amanda Hoehler 573 41 1 28:32.4 3:33.4 1 1:17:02.0 1:22.9 3 55:05.4 2:45:36.1
3 27 Nathalie Hutcheon 580 42 3 31:02.2 2:15.0 2 1:18:23.1 1:33.7 7 58:24.9 2:51:38.9
4 28 Tanya Marshall 602 44 7 32:14.9 2:41.4 5 1:21:06.1 2:03.8 2 53:50.0 2:51:56.2
5 38 Jennifer Smith 668 41 2 30:31.3 1:39.2 4 1:19:38.8 0:55.8 10 1:06:19.2 2:59:04.3
6 40 Darcy Emehiser 542 40 8 33:09.5 2:55.1 6 1:25:04.9 1:40.7 6 56:33.6 2:59:23.8
7 46 Michealene Corlett 530 40 9 34:47.2 3:00.6 8 1:28:29.4 1:00.8 4 55:34.7 3:02:52.7
8 51 Andrea Walker 692 43 4 31:21.3 2:46.0 7 1:26:01.7 1:30.1 9 1:03:34.2 3:05:13.3
9 56 Kirstin Wilson 701 44 10 35:31.6 3:41.7 9 1:35:09.5 2:18.3 5 56:33.2 3:13:14.3
10 58 Jennifer Sarver 657 40 6 32:01.4 3:24.8 10 1:36:36.6 1:23.3 8 1:01:37.7 3:15:03.8
DQ DQ Bobbi Hodgson 572 41 11 44:30.7 6:00.8 DQ 1:17:31.0 2:55.4 11 1:13:29.6 3:24:27.5
 

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 8 Katie O'Sullivan 625 45 2 29:13.1 1:49.7 3 1:20:31.2 0:55.7 1 47:06.6 2:39:36.3
2 18 Andrea Ryker 655 48 3 30:16.1 2:53.9 5 1:24:36.8 1:06.2 2 48:12.7 2:47:05.7
3 22 Dawn Hassel 565 46 5 32:55.9 1:44.7 1 1:14:42.1 0:58.6 4 58:56.4 2:49:17.7
4 34 Ginger Richardson 647 48 1 25:51.8 2:53.6 6 1:27:41.4 3:19.8 3 56:50.8 2:56:37.4
5 48 Gretchen Frederick 551 45 4 31:02.0 3:08.2 4 1:23:48.6 1:36.6 5 1:04:04.8 3:03:40.2
6 54 ROXIE MILLSAP 615 49 6 40:23.6 2:54.0 2 1:18:51.7 3:31.2 6 1:05:16.0 3:10:56.5
7 66 Lorelei Hass 564 49 7 43:06.1 3:59.4 7 1:37:36.9 2:26.9 7 1:09:27.3 3:36:36.6
8 70 Janet Stebbins 670 47 8 43:44.2 5:45.3 8 1:39:58.0 2:39.9 8 1:10:40.5 3:42:47.9
DQ DQ Nikelle Rosier 652 47 9 44:29.3 6:00.4 DQ 1:17:24.1 3:04.9 9 1:13:29.1 3:24:27.8
 

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Naomi Mason 604 54 2 30:02.0 2:02.3 1 1:17:11.3 0:53.1 1 48:29.6 2:38:38.3
2 41 Pam Thomas 687 53 3 34:06.6 2:52.0 2 1:26:06.7 1:20.9 2 55:46.3 3:00:12.5
3 50 Maggie Adam 500 50 1 28:57.8 4:04.5 3 1:31:03.7 0:43.8 3 1:00:04.4 3:04:54.2
4 67 Lisa Redburg 645 53 4 37:39.4 4:29.3 4 1:41:24.0 1:41.3 4 1:13:10.9 3:38:24.9
 

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 13 HILLARY STIBBARD 674 55 2 31:52.2 2:46.5 1 1:16:49.8 1:29.2 1 51:19.4 2:44:17.1
2 24 Andriette Hall 561 56 1 31:41.9 2:36.9 2 1:18:25.0 1:29.9 3 56:33.1 2:50:46.8
3 26 Carol Beebe 512 55 4 33:59.5 2:01.1 3 1:21:05.7 1:30.4 2 52:36.3 2:51:13.0
4 62 Anne Pettit 629 59 3 33:34.5 3:07.8 4 1:32:38.4 1:41.7 5 1:13:00.7 3:24:03.1
5 63 Catherine Wardle 694 57 5 34:31.0 5:15.1 5 1:33:03.4 2:42.6 4 1:12:48.9 3:28:21.0
 

Female 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 36 Judy Pratt 636 60 1 30:51.8 2:19.3 1 1:17:01.6 1:20.6 2 1:06:17.6 2:57:50.9
2 52 Luann Bice 517 61 2 33:24.1 3:14.9 2 1:27:16.5 1:50.4 1 1:01:01.1 3:06:47.0
3 65 Janet Andersdon 503 60 3 40:56.7 4:32.1 3 1:34:45.1 2:39.7 3 1:10:19.1 3:33:12.7
 

Female 65 to 69

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 44 Marilyn Pinquoch 632 65 1 29:06.1 2:56.4 1 1:21:20.2 2:38.3 1 1:05:40.4 3:01:41.4
 

Female 70 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
  No Finishers