LMT Aug 13 2016

Age Group Results

August 13, 2016




Super Sprint Men: Top Finishers 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99
Super Sprint Women: Top Finishers 0-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Sprint Wave Men Men: Top Finishers 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Sprint Wave Women Women: Top Finishers 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64
Olympic Wave Men Men: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Olympic Wave Female Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Super Sprint

Top

Female Open Winners

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      15  Nathalie Paradise       251    16    2      9:40.2      1:41.0    2     57:59.0      0:39.4    1     22:52.9   1:32:52.5    
     2      25  Kimberly Malone         240    46    3     14:33.5      4:40.8    1     53:31.8      2:54.2    2     25:21.6   1:41:01.9    
     3      26  Molly Lanzinger         295    53    1      9:02.9      2:28.0    3   1:01:10.0      1:13.9    3     27:35.2   1:41:30.0    
Top

Female 19 and under

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      56  Audrey Taber            275    19    1     13:51.3      3:32.7    1     59:30.3      1:18.0    1     35:20.7   1:53:33.0    
Top

Female 25 to 29

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      50  Nicole Barnhart         170    26    4     12:54.3      3:36.0    2   1:02:27.8      3:31.7    2     30:13.9   1:52:43.7    
     2      57  Melissa Krell           228    28    3     12:25.8      5:56.6    4   1:03:29.3      1:14.8    3     30:47.3   1:53:53.8    
     3      58  Brittany Gutierrez      207    28    7     14:40.7      3:42.5    3   1:03:17.4      1:25.1    4     30:48.4   1:53:54.1    
     4      60  Rebekah Tamanaha        278    26    2     12:24.5      3:24.2    5   1:05:05.9      1:39.5    5     31:28.6   1:54:02.7    
     5      65  Kelsey Macconaghy       237    28    6     14:24.6      3:24.7    1   1:01:44.8      2:01.7    6     35:00.5   1:56:36.3    
     6      69  Keilani Cruz            187    28    1     12:17.7      5:01.4    6   1:06:59.7      4:45.8    1     28:40.6   1:57:45.2    
     7      97  Rachel Green            202    28    8     18:46.6      2:30.6    7   1:19:12.2      0:50.5    7     40:15.4   2:21:35.3    
     8     113  Sarah Stuckey           272    27    5     13:02.8      7:37.4    8   1:46:19.5      1:38.5    8     45:18.1   2:53:56.3    
Top

Female 30 to 34

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      29  Beckie Takashima        276    30    3     11:41.9      3:47.1    1     58:26.8      0:48.2    1     28:02.4   1:42:46.4    
     2      34  Christina Krieg         229    32    1      9:46.5      2:53.3    3   1:00:02.3      1:20.8    4     31:39.9   1:45:42.8    
     3      55  Nicole Keicher          223    32    5     12:55.5      4:14.6    2     59:53.2      1:24.7    5     35:01.7   1:53:29.7    
     4      68  Ashlee Bates            171    30    6     13:13.7      4:06.2    4   1:06:45.9      2:02.8    3     31:36.5   1:57:45.1    
     5      76  Ashley Janny            221    34    2      9:52.9      3:00.2    5   1:08:04.8      1:19.9    6     38:29.6   2:00:47.4    
     6      82  Abigail Schuldheisz     266    30    4     12:25.1      3:36.6    6   1:14:28.4      2:21.0    2     31:31.9   2:04:23.0    
     7     109  Judith Larson           233    30    7     17:44.3      5:29.1    7   1:33:37.6      2:12.0    7     45:28.9   2:44:31.9    
Top

Female 35 to 39

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      44  Megan Mccarry           242    35    2     12:33.4      5:12.9    1   1:03:52.6      1:05.5    2     28:52.7   1:51:37.1    
     2      70  Melissa Smith           269    38    3     14:51.4      5:08.9    4   1:10:47.2      1:31.4    1     25:40.3   1:57:59.2    
     3      74  Megan Dillon            190    39    1     11:02.7      4:37.1    3   1:10:39.7      1:07.2    3     32:54.0   2:00:20.7    
     4      83  Jessica Sullivan        274    39    5     18:22.0      5:21.8    2   1:05:09.4      3:15.6    4     34:59.0   2:07:07.8    
     5     105  Stacey Hurd             220    39    4     18:19.6      4:57.4    5   1:18:33.5      3:16.3    5     43:24.5   2:28:31.3    
Top

Female 40 to 44

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      35  Lana Georges            568    40    6     15:39.5      5:49.9    1     59:14.6      2:44.5    1     22:24.0   1:45:52.5    
     2      46  Madalyn Marlatt         241    42    1      9:56.3      2:47.3    3   1:00:19.0      2:33.6    4     36:42.4   1:52:18.6    
     3      63  Sherry Heyman           214    43    2     11:24.7      2:53.3    2     59:58.8      0:55.9    5     40:12.5   1:55:25.2    
     4      75  Robin Hall              208    42    3     11:48.0      4:04.1    5   1:10:33.2      1:00.4    3     32:55.1   2:00:20.8    
     5      81  Laura Staley            270    43    5     14:46.6      4:58.3    6   1:11:19.4      2:57.3    2     29:51.6   2:03:53.2    
     6      84  Jaime Hoard             217    44    4     13:02.0      4:01.7    4   1:05:25.6      1:54.8    6     43:25.9   2:07:50.0    
     7     103  Meghan Rush             685    41    8     21:16.1      3:39.6    8   1:16:59.8      1:31.5    7     44:30.2   2:27:57.2    
     8     106  Kintea Bryant           179    42    7     19:40.4      7:50.0    7   1:12:24.4      2:33.6    8     48:03.7   2:30:32.1    
Top

Female 45 to 49

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      30  Ana Hauparoa            209    48    2     12:11.9      3:44.9    2     58:23.0      0:46.9    2     27:49.3   1:42:56.0    
     2      31  Anne Bennett            173    47    1     12:03.4      3:20.1    3     59:39.6      1:57.5    1     27:12.0   1:44:12.6    
     3      43  Robin Cerka             181    45    7     14:55.6      3:09.0    1     56:46.3      1:27.1    5     32:53.7   1:49:11.7    
     4      78  Yun Lien                235    45    3     12:17.0      5:00.2    6   1:06:58.8      4:49.2    4     31:50.5   2:00:55.7    
     5      80  Gabriela Quintana       257    48    9     17:54.4      5:24.2    5   1:06:04.9      1:27.6    3     30:53.2   2:01:44.3    
     6      89  Michelle Kopcho         226    49    8     15:16.0      6:42.0    4   1:03:27.9      1:58.2    7     42:12.7   2:09:36.8    
     7      93  Kristen Park            252    49    6     14:42.4      5:29.9    9   1:14:11.2      3:39.0    6     36:21.5   2:14:24.0    
     8     110  Alise Mcclain           243    46    5     14:30.7     12:43.1    7   1:11:02.1     19:43.9   10     51:58.8   2:49:58.6    
     9     111  Diana Schuetz           265    45   10     18:02.0      9:14.7   10   1:28:19.3      2:25.2    9     51:57.7   2:49:58.9    
    10     112  Elizabeth Bryant        178    47    4     13:09.7     14:02.5    8   1:11:36.4     19:12.9    8     51:57.7   2:49:59.2    
Top

Female 50 to 54

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      33  Carol Ladd              231    52    1     11:50.6      4:12.5    1   1:01:43.8      1:02.3    1     26:23.1   1:45:12.3    
     2      66  Laura Zeffer            289    53    5     16:33.6      5:44.2    2   1:05:55.5      1:57.1    2     27:27.2   1:57:37.6    
     3      67  Gail Bonicalzi          175    54    3     12:32.2      4:32.7    6   1:10:53.9      1:02.1    3     28:42.1   1:57:43.0    
     4      72  Ann Greaney             201    51    2     12:13.0      3:45.9    4   1:08:15.9      1:43.8    4     33:35.3   1:59:33.9    
     5      79  Amy Slate               268    51    4     12:39.8      4:18.2    3   1:06:35.6      1:24.0    5     36:14.1   2:01:11.7    
     6     100  Dayna Mink-coats        245    51    6     17:16.6      9:33.3    5   1:10:53.3      5:53.6    7     42:23.5   2:26:00.3    
     7     101  Kelly Mongrain          246    53    7     19:51.2      7:00.9    7   1:14:23.3      2:21.5    8     42:24.5   2:26:01.4    
     8     102  Tara Heinz              211    53    8     19:51.7      7:03.3    8   1:14:30.0      2:23.7    6     42:17.9   2:26:06.6    
Top

Female 55 to 59

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      51  Diane Davis             189    56    2     12:53.5      3:37.1    2   1:02:28.1      3:32.7    1     30:12.3   1:52:43.7    
     2      61  Lilia Fannin            194    56    1     12:45.0      5:31.6    1   1:00:39.8      2:09.0    2     33:32.2   1:54:37.6    
     3      87  Mary Pund               256    56    4     14:39.4      5:11.7    4   1:08:52.2      1:44.8    3     38:21.7   2:08:49.8    
     4      91  Maryellen Elcock        193    59    3     13:16.9      3:29.8    6   1:13:50.8      1:49.0    5     40:05.1   2:12:31.6    
     5      94  Beth Coppin-cross       186    56    6     18:55.6      7:33.0    3   1:07:20.6      2:19.0    6     41:30.4   2:17:38.6    
     6      99  Theresa Sanders         263    59    5     17:16.7      9:32.9    5   1:10:00.7      6:45.5    4     39:29.6   2:23:05.4    
Top

Female 60 to 64

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      54  Doris Klein             225    61    1     12:20.0      2:24.3    1   1:03:24.6      1:03.9    1     33:59.2   1:53:12.0    
     2      85  Peggy Gray              200    61    3     14:08.8      3:13.0    3   1:08:11.5      1:21.7    2     41:02.9   2:07:57.9    
     3      90  Cecelia Parks           253    62    2     12:47.8      4:30.5    2   1:08:09.4      2:01.3    3     42:25.2   2:09:54.2    
     4     104  Barbara Myers           247    63    4     18:18.6      4:55.7    4   1:18:32.0      3:21.4    4     43:23.3   2:28:31.0    
Top

Female 65 to 69

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      47  Irene Dabanian          188    65    1     13:09.5      3:43.6    1   1:04:06.2      0:58.8    1     30:23.1   1:52:21.2    
Top

Male Open Winners

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  Joey Collins            182    52    2      8:49.2      1:43.9    1     44:13.6      0:44.5    3     22:58.9   1:18:30.1    
     2       2  Alex Thaman             279    34    1      8:41.0      1:47.8    3     47:34.9      0:38.5    1     20:41.0   1:19:23.2    
     3       3  David Ball              169    55    3      9:36.9      1:18.4    2     46:25.1      0:35.0    2     22:55.9   1:20:51.3    
Top

Male 19 and Under

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      11  Jacob Ford              196    16    5     14:49.9      3:56.0    1     50:52.5      1:02.7    1     20:21.5   1:31:02.6    
     2      12  Scott Graves            197    18    2     10:11.8      2:11.0    2     56:43.5      0:52.7    2     21:29.8   1:31:28.8    
     3      13  Adam Graves             198    15    1      9:14.0      2:37.5    3     57:18.0      0:51.0    3     21:49.8   1:31:50.3    
     4      19  Makani Hiltner          215    15    3     10:31.2      3:11.1    5     59:13.7      0:47.5    4     24:10.2   1:37:53.7    
     5      48  Shay Vainer             283    16    4     12:54.0      5:33.8    4     57:54.2      2:25.6    5     33:42.8   1:52:30.4    
Top

Male 20 to 24

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       6  Kevin Lanzinger         232    23    1      8:02.9      1:55.0    1     51:28.2      1:24.3    2     22:39.9   1:25:30.3    
     2       9  Nick Howe               219    24    4     12:14.6      3:43.1    2     51:52.2      0:38.9    1     22:07.0   1:30:35.8    
     3      10  Daniel Neumann          248    21    2      8:47.9      2:56.3    3     54:44.5      1:21.6    3     23:02.4   1:30:52.7    
     4      64  Evan Brossard           176    20    5     16:56.8      4:31.5    4   1:03:12.3      0:58.7    4     30:15.0   1:55:54.3    
     5      98  Daniel Simons           267    21    3     11:05.8      7:07.0    5   1:21:01.0      1:21.7    5     41:15.5   2:21:51.0    
Top

Male 25 to 29

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       7  Matthew Dupont          192    29    1      8:37.0      1:45.0    4     56:04.8      0:45.1    1     21:07.8   1:28:19.7    
     2      16  Nathan Youmans          288    26    3     12:27.8      3:05.0    2     52:08.1      1:10.8    2     24:39.7   1:33:31.4    
     3      17  David Macconaghy        238    28    2     11:07.0      3:13.8    1     50:44.4      1:43.6    5     30:14.2   1:37:03.0    
     4      18  Steve Postlewait        255    29    6   1:37:36.9                3     54:18.5      1:38.2    4     27:17.0   1:37:36.9    
     5      59  Rod Tamanaha            277    27    5     15:20.4      4:05.8    5   1:01:30.3      1:37.4    6     31:28.8   1:54:02.7    
     6     108  Nick Stuckey            273    28    4     14:48.4      5:54.0    6   1:45:11.9      2:44.2    3     25:32.2   2:34:10.7    
Top

Male 30 to 34

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       5  Barrett Amos            167    31    1     11:11.0      2:47.0    1     49:19.1      1:34.3    1     19:38.0   1:24:29.4    
     2      21  Ryan Olson              250    34    2     11:16.0      2:07.1    2     55:03.1      1:01.3    3     29:00.0   1:38:27.5    
     3      38  Jonathan Rivera         260    30    5     18:58.5      5:00.6    3     55:23.8      2:43.0    2     25:40.3   1:47:46.2    
     4      42  Ryan Abraham            291    30    3     15:03.5      2:52.9    5     59:45.2      1:13.0    6     30:15.4   1:49:10.0    
     5      71  Rajan Khatri            224    30    6     20:11.8      3:55.3    4     58:53.0      1:32.1    7     34:26.5   1:58:58.7    
     6      73  Ryan Reed               259    34    8   2:00:11.0                7   1:08:26.0      1:13.7    4     29:47.3   2:00:11.0    
     7      77  Robert Henry            213    31    4     16:16.2      5:58.4    6   1:01:21.2      2:01.0    8     35:12.4   2:00:49.2    
     8      92  Santos Hauparoa         210    33    7     25:46.8      5:06.6    8   1:10:44.1      1:51.6    5     29:54.4   2:13:23.5    
Top

Male 35 to 39

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       8  Robert Gresham          203    39    4     14:01.3      4:09.4    1     48:15.1      0:59.9    1     22:12.9   1:29:38.6    
     2      20  Benjamin Atkinson       168    37    1     10:07.2      5:18.0    3     52:22.0      1:22.5    4     29:12.3   1:38:22.0    
     3      28  Joshua Hopkins          595    39    3     12:23.7      2:27.9    5     53:51.4      2:25.9    6     31:15.7   1:42:24.6    
     4      41  Joepaul Wong            287    38    6     20:51.2      6:03.6    2     51:37.1      1:43.0    3     27:55.8   1:48:10.7    
     5      49  Jason Williamson        286    35    2     10:33.7      3:40.3    6   1:05:13.0      2:06.9    5     31:00.7   1:52:34.6    
     6      52  Ty Madarang             239    39    7     27:41.5      5:28.1    4     52:54.7      1:09.5    2     25:43.5   1:52:57.3    
     7      96  Moises Cassidy          294    38    5     17:39.4      8:09.2    7   1:08:40.0      3:11.4    7     43:26.5   2:21:06.5    
Top

Male 40 to 44

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      22  Erik Grotzke            206    42    2     13:18.2      4:10.2    2     54:47.8      1:24.3    2     25:20.5   1:39:01.0    
     2      27  Billy Uhls              281    40    3     14:43.4      3:53.0    3     56:39.9      2:28.7    1     24:15.8   1:42:00.8    
     3      37  Moshe Vainer            292    43    1     12:21.9      6:05.6    1     54:07.1      6:12.9    4     27:27.9   1:46:15.4    
     4      86  Pande Aditya            290    42    4     30:21.9      6:06.8    4   1:01:43.0      2:42.8    3     27:08.9   2:08:03.4    
    DQ      DQ  Bradley Fleeman         195    42    5   1:52:13.1                5   1:09:14.6      1:17.0   DQ         ---         ---    
Top

Male 45 to 49

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      23  Kevin Bell              172    46    2     12:42.7      5:01.1    2     56:40.5      2:38.5    2     23:41.0   1:40:43.8    
     2      36  Steve Lacey             230    46    3     17:27.6      6:05.5    1     56:39.2      3:17.0    1     22:30.6   1:45:59.9    
     3      53  Don Leckman             234    49    1     11:28.0      3:27.4    3     59:27.2      2:02.9    3     36:33.0   1:52:58.5    
Top

Male 50 to 54

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      32  Kirk Heinz              212    54    1     12:46.5      4:44.3    2     57:14.7      1:13.1    1     28:34.0   1:44:32.6    
     2      62  Scott Brown             177    52    2     13:59.3      6:14.2    1     57:07.7      2:44.7    2     34:40.9   1:54:46.8    
     3      88  Mark Kopcho             227    54    3     15:14.5      6:39.7    3   1:03:13.6      2:15.3    4     42:13.1   2:09:36.2    
     4      95  Alice Coppin            185    54    4     18:54.3      7:34.4    4   1:07:25.6      2:12.7    3     41:31.7   2:17:38.7    
Top

Male 55 to 59

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       4  Gregory Hinrichsen      216    58    1      8:32.4      1:29.0    1     47:28.2      0:45.7    1     25:08.2   1:23:23.5    
     2      40  Michael Dunbar          191    55    2     12:49.2      3:57.0    2     58:55.2      1:45.9    2     30:26.2   1:47:53.5    
Top

Male 60 to 64

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      14  Kim Stanley             271    61    2     10:22.7      2:37.0    2     52:54.3      1:01.6    1     25:24.4   1:32:20.0    
     2      24  Aldo Melchiori          244    64    1      9:16.8      4:08.7    1     50:26.6      1:48.4    4     35:13.7   1:40:54.2    
     3      39  Roger Gray              199    62    3     10:53.5      2:37.3    4   1:02:58.7      0:44.1    3     30:35.2   1:47:48.8    
     4      45  Jim Bennett             174    62    4     19:04.1      3:39.6    3   1:00:41.4      1:23.8    2     27:19.3   1:52:08.2    
Top

Male 70 and Over

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1     107  Frank Tomaszewski       280    71    1     17:34.6      5:23.8    1   1:09:25.9      3:57.6    1     55:47.0   2:32:08.9    

Sprint Wave Men

Top

Male Open Winners

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  Nick Johnson            606    30    4     12:05.7      0:59.0    5     42:02.4      0:29.5    4     18:38.1   1:14:14.7    
     2       2  Andrew Richards         679    26    6     12:49.3      1:28.9    6     43:41.5      0:36.7    5     19:07.7   1:17:44.1    
     3       3  Mark Doane              551    41    5     12:42.0      1:29.0    4     41:52.9      0:38.4    6     21:30.1   1:18:12.4    
Top

Male 19 and under

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       4  Ryan Abdalla            498    17    1     11:24.6      1:32.0    1     47:17.7      0:59.5    1     18:08.2   1:19:22.0    
     2      16  Travis Cox              546    19    2     13:32.3      2:21.3    2     50:45.4      0:36.6    3     21:34.3   1:28:49.9    
     3      66  Mason Rudolph           684    18    4     22:21.7      3:10.1    3   1:04:04.9      1:48.7    2     20:42.0   1:52:07.4    
     4      88  Tyler Mcdonald          643    15    3     18:35.5      3:56.3    4   1:14:01.4      1:20.9    4     34:53.2   2:12:47.3    
Top

Male 20 to 24

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      21  Oscar Gil Veraza        571    23    2     15:35.4      1:42.4    1     51:03.4      1:37.2    1     20:34.4   1:30:32.8    
     2      31  Jacky Tran              713    24    1     15:24.9      2:39.2    2     51:26.1      1:22.2    2     25:54.0   1:36:46.4    
     3      61  Sean Linn               628    22    5     23:38.9      2:35.2    3     55:28.5      0:44.1    4     26:32.3   1:48:59.0    
     4      70  Joshua Mcgrath          647    24    4     21:05.7      4:34.9    4     59:40.5      1:32.0    3     26:10.6   1:53:03.7    
     5      81  Tim Congleton           543    23    3     16:01.7      3:25.8    5   1:07:09.1      0:52.9    5     33:35.3   2:01:04.8    
     6      97  Joshua Lobeck           629    24    6     33:31.8      4:24.1    6   1:22:16.9      0:43.3    6     35:14.7   2:36:10.8    
Top

Male 25 to 29

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      10  Andy Stetzler           700    29    1     12:51.2      1:24.6    1     45:27.2      0:59.1    5     22:39.1   1:23:21.2    
     2      12  Andrew Huffaker         600    26    3     14:43.9      1:31.0    2     46:57.8      0:40.6    1     21:05.1   1:24:58.4    
     3      22  Bradley Opsahl          666    27    6     16:51.2      1:59.7    3     50:32.2      0:49.3    3     21:32.6   1:31:45.0    
     4      24  Vincent Chan            540    29    5     16:34.8      1:44.4    4     51:15.1      0:56.5    6     22:52.1   1:33:22.9    
     5      27  Eric Borsvold           521    28    4     15:30.8      3:49.9    5     52:41.7      1:24.8    2     21:15.7   1:34:42.9    
     6      36  Joseph Lee              624    26    2     13:30.5      2:40.5    8     54:31.6      0:47.0    8     26:32.9   1:38:02.5    
     7      50  Matthew Witte           735    28    7     18:29.8      5:12.3    6     53:19.4      1:15.7    7     25:38.1   1:43:55.3    
     8      59  Kenny Yiu               736    28    9     24:12.6      4:23.7    9     57:36.7      0:40.3    4     21:58.3   1:48:51.6    
     9      60  Michael Fulmer          567    28    8     18:48.6      2:47.5    7     53:52.0      1:25.1   10     32:04.1   1:48:57.3    
    10      78  Matthew Scarsella       688    27   10     24:21.7      3:42.5   10     57:55.4      2:29.5    9     30:14.7   1:58:43.8    
    11      95  Vishal Beeravalli       513    29   11     34:33.2      2:46.0   11   1:10:49.4      1:55.4   11     35:32.7   2:25:36.7    
Top

Male 30 to 34

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       6  Matthew Priess          675    34    1     14:52.9      1:31.0    1     44:10.9      0:31.2    1     19:52.4   1:20:58.4    
     2      35  Andrei Vagin            716    31    8     20:16.6      2:53.0    2     51:41.0      2:20.2    2     20:32.9   1:37:43.7    
     3      38  William Krause          615    32    2     16:10.2      3:29.8    5     54:57.2      0:21.3    4     23:56.5   1:38:55.0    
     4      48  Brent Unruh             715    31    7     19:51.6      2:42.2    4     52:45.4      1:16.5    7     26:09.3   1:42:45.0    
     5      58  Matt Higgins            588    31   11   1:48:34.3                6     55:00.6      1:10.1   10     32:36.0   1:48:34.3    
     6      67  Colin Hardman           581    33    9     26:19.8      3:51.5    3     52:35.0      3:31.1    6     25:56.5   1:52:13.9    
     7      71  Andrew Raulerson        677    31    6     19:41.4      4:25.9    7     56:14.0      1:57.3    8     30:55.9   1:53:14.5    
     8      75  Phillip Andersen        503    34    5     17:43.7      4:16.2    8   1:00:34.8      1:37.3    9     31:43.6   1:55:55.6    
     9      82  Michael Cossette        544    34   10     30:40.4      3:23.1    9   1:01:59.6      3:35.8    3     23:24.2   2:03:03.1    
    10      89  Riley Bowen             523    33    3     17:24.3      2:22.2   10   1:29:44.5      1:10.6    5     24:30.9   2:15:12.5    
Top

Male 35 to 39

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      15  Dave Rozsnyai           683    36    1     14:09.1      1:47.6    1     50:30.6      0:50.4    2     20:43.7   1:28:01.4    
     2      32  Matt Drees              293    39    3     16:19.2      2:41.5    2     50:39.2      1:12.0    5     25:56.1   1:36:48.0    
     3      42  Marcus Luce             632    35    6     19:30.3      3:59.4    5     54:37.6      2:15.7    1     19:56.9   1:40:19.9    
     4      45  Kevin Mccarry           642    36    2     14:55.3      3:50.2    6     54:54.6      0:44.4    6     27:05.6   1:41:30.1    
     5      52  Darrell Keeney          612    38   10     26:13.3      2:34.4    3     53:11.8      0:56.4    3     22:01.4   1:44:57.3    
     6      63  Matt Orren              667    38    4     18:04.9      2:17.1    7     57:50.2      0:38.8    9     31:31.4   1:50:22.4    
     7      64  Jeremy Norton           663    37   11     26:57.5      3:26.0    4     54:22.3      1:22.2    4     25:03.3   1:51:11.3    
     8      72  Dustin Highland         589    39    5     18:14.4      6:39.2    8     59:36.7      1:26.4    7     29:17.5   1:55:14.2    
     9      77  Shane Walter            719    35    7     19:55.8      3:39.4   10   1:02:31.5      1:25.5    8     29:28.2   1:57:00.4    
    10      87  Jason McDowell          644    39    9     24:10.3      4:23.6    9   1:00:02.7      3:10.9   11     36:55.8   2:08:43.3    
    11      91  Steven Cossette         545    36    8     23:38.0     10:24.1   11   1:07:05.3      1:20.3   10     34:06.1   2:16:33.8    
    12      98  Noah Beck               511    37   12     28:51.3      5:29.4   12   1:18:52.4      1:49.1   12     41:16.5   2:36:18.7    
Top

Male 40 to 44

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       5  Greg Taylor             710    42    1     13:49.3      1:28.3    1     43:38.4      0:34.0    1     20:54.2   1:20:24.2    
     2      17  Shawn Mcfarland         645    43    3     15:13.0      2:14.2    2     45:49.7      1:34.4    5     24:14.8   1:29:06.1    
     3      30  Tim Taylor              709    41    4     15:59.0      2:03.2    6     53:39.3      0:57.6    4     23:44.7   1:36:23.8    
     4      34  Jason Wight             726    42    2     14:56.7      2:14.0    7     54:54.1      0:56.2    6     24:27.1   1:37:28.1    
     5      39  Thaddeus Zysk           738    40    7     18:56.3      3:22.9    3     51:12.5      2:20.3    3     23:06.9   1:38:58.9    
     6      41  Robert Cheng            541    40    8     21:43.4      2:25.5    5     52:14.3      1:07.7    2     22:23.9   1:39:54.8    
     7      43  Greg Baribault          508    42    6     17:59.6      3:27.2    4     51:51.8      1:35.7    7     25:41.8   1:40:36.1    
     8      79  Dave Sander             750    43    5     16:33.2      3:43.7    8   1:01:39.0      2:12.1    8     35:00.8   1:59:08.8    
Top

Male 45 to 49

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      14  Thomas Goos             576    45    5     17:25.7      1:45.6    1     45:58.7      0:52.3    1     21:09.9   1:27:12.2    
     2      26  Don Wilson              730    46    3     15:50.1      3:38.0    2     47:49.5      1:57.4    6     24:54.7   1:34:09.7    
     3      28  David Winans            732    48    4     16:44.7      2:27.7    5     50:30.3      1:21.9    5     24:14.4   1:35:19.0    
     4      37  Chad Anderson           505    45   12   1:38:35.1                6     52:05.5      3:00.7    4     23:21.6   1:38:35.1    
     5      40  Marc Lauinger           622    48    7     18:51.9      2:25.0    4     49:51.5      2:43.5    7     25:54.4   1:39:46.3    
     6      44  Marty Paul              672    45    2     15:20.8      7:01.0    3     49:13.4      7:53.9    2     21:39.5   1:41:08.6    
     7      55  Leif Johnson            607    46   11     23:45.4      2:17.1    7     53:36.5      1:17.4    8     27:01.2   1:47:57.6    
     8      57  Michael Hsu             599    45    6     17:39.7      4:11.2    8     57:10.5      1:32.2    9     27:27.8   1:48:01.4    
     9      69  John Blizzard           519    49   10     22:19.0      5:13.2   10     59:48.0      2:11.1    3     22:56.4   1:52:27.7    
    10      73  Chris Chalmers          539    49    1     11:22.5      4:58.4   11   1:06:06.7      1:42.6   10     31:04.6   1:55:14.8    
    11      74  Tim Graves              578    48    9     19:37.6      3:07.0    9     57:30.7      1:32.3   12     33:30.6   1:55:18.2    
    12      84  Peter Mayer             641    47    8     19:22.3      5:02.5   12   1:06:47.1      1:13.3   11     31:40.9   2:04:06.1    
Top

Male 50 to 54

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       7  Peter Avolio            507    50    2     14:22.4      1:24.3    1     42:59.7      0:43.3    2     22:00.3   1:21:30.0    
     2      13  Keith Szot              706    51    1     11:19.3      1:30.2    5     53:02.9      0:40.8    1     20:12.2   1:26:45.4    
     3      18  Simon Wintle            734    51    4     15:18.1      2:09.9    4     48:08.8      1:14.9    3     22:23.2   1:29:14.9    
     4      20  Steve Stocker           701    51    6     15:42.1      2:19.3    2     45:51.7      0:55.1    7     25:33.2   1:30:21.4    
     5      23  Guy Haycock             582    52    5     15:39.7      3:14.1    3     47:24.9      1:49.8    6     25:01.6   1:33:10.1    
     6      29  Lance Hester            587    50    3     14:46.9      1:53.4    8     55:00.2      1:07.1    4     23:30.3   1:36:17.9    
     7      47  Uwe Stahlschmidt        699    52    8     19:50.3      2:16.8    6     54:27.1      1:09.7    5     24:18.6   1:42:02.5    
     8      49  Tim Carlson             533    52    7     18:18.8      3:19.2    7     54:31.0      1:02.5    8     26:08.7   1:43:20.2    
     9      68  David Eckles            555    52    9     20:56.7      4:42.0    9     58:47.3      1:00.2    9     26:50.4   1:52:16.6    
    10      86  Greg Carpenter          534    51   10     24:05.9      6:10.1   10   1:03:24.4      3:10.0   10     31:12.9   2:08:03.3    
Top

Male 55 to 59

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       8  Paul Palumbo            670    57    3     14:00.6      1:36.4    1     42:28.5      0:55.2    1     22:36.3   1:21:37.0    
     2       9  Chris Hall              580    55    1     10:57.8      1:29.2    3     46:37.7      0:38.2    3     23:11.3   1:22:54.2    
     3      11  Joshua Fishkin          558    55    2     12:47.7      1:37.0    2     45:48.7      1:00.0    2     22:44.4   1:23:57.8    
     4      25  Larry Slate             696    56    4     17:28.4      2:31.1    4     49:41.3      1:08.0    4     23:11.8   1:34:00.6    
     5      51  Patrick Purcell         676    55    5     19:42.3      2:30.3    6     55:44.7      0:42.6    5     26:15.6   1:44:55.5    
     6      56  Mark Barrett            509    59    7     20:42.5      3:49.0    5     54:23.3      1:58.3    6     27:04.6   1:47:57.7    
     7      76  Michael Hori            596    59    6     20:23.4      5:33.5    7   1:00:55.3      0:48.6    7     28:52.9   1:56:33.7    
     8      90  Rodney Whitaker         724    57    9     27:50.5      4:26.3    9   1:04:11.8      1:08.8    8     37:45.1   2:15:22.5    
     9      94  Jeff Beckwith           512    55    8     24:50.3      5:35.0    8   1:02:30.2      2:23.2    9     46:04.3   2:21:23.0    
Top

Male 60 to 64

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      53  Patrick Watson          721    64    2     19:55.6      3:45.4    1     54:36.5      1:56.8    1     25:46.1   1:46:00.4    
     2      62  Tom Crawford            548    62    1     17:32.0      4:51.8    2     56:29.5      1:37.2    3     29:45.5   1:50:16.0    
     3      80  Mike Borsvold           522    64    4     27:00.6      5:58.8    4     58:46.5      1:27.1    2     27:01.6   2:00:14.6    
     4      83  Tom Ewing               556    64    3     21:55.2      3:34.8    3     58:22.4      1:29.8    4     38:13.2   2:03:35.4    
     5      92  Craig Cross             549    64    5     27:03.9      4:22.3    5   1:00:48.9      2:16.8    5     44:15.6   2:18:47.5    
Top

Male 65 to 69

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      19  Michael Scupine         691    65    1     17:08.0      1:52.4    1     45:51.3      0:55.2    1     24:21.0   1:30:07.9    
     2      46  George Weiss            722    66    3     21:01.5      3:54.4    2     49:13.4      1:47.6    2     25:49.2   1:41:46.1    
     3      54  Steven Keller           613    66    2     17:23.6      2:41.1    3     55:04.3      1:06.0    3     31:34.7   1:47:49.7    
     4      93  Bill Jagla              602    66    4     30:48.2      6:49.9    4   1:03:01.1      4:43.8    4     35:00.5   2:20:23.5    
Top

Male 70 and over

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      33  Dennis Niles            662    71    1     17:14.5      2:44.5    1     47:03.3      1:54.6    1     28:17.3   1:37:14.2    
     2      65  Tim Wimmer              731    70    2     18:44.5      2:46.6    2     58:14.4      2:20.1    2     29:31.2   1:51:36.8    
     3      85  Gary Glenney            574    71    4     31:53.2      3:18.6    3     58:35.1      1:08.8    3     30:52.5   2:05:48.2    
     4      96  Bill Kelly              614    77    3     26:44.1      4:13.2    4   1:09:38.6      2:50.2    4     43:19.9   2:26:46.0    

Sprint Wave Women

Top

Female Open Winners

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  Shelby Wiegand          725    37    2     12:33.9      2:01.1    1     49:04.6      0:43.7    1     19:17.9   1:23:41.2    
     2       2  Jesika Johnson          605    30    1     12:15.9      1:26.9    2     49:15.4      0:48.8    3     21:20.9   1:25:07.9    
     3       3  Zani Moore              654    19    3     15:55.9      2:34.1    3     49:42.7      1:11.2    2     19:38.2   1:29:02.1    
Top

Female 19 and under

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      11  Riley Paul              673    18    4     16:11.0      3:10.0    2     56:35.6      0:33.0    1     21:38.9   1:38:08.5    
     2      14  Kellen Gibson           570    16    3     12:32.3      1:57.5    1     56:24.3      0:33.8    5     28:10.7   1:39:38.6    
     3      16  Mackenna Briggs         524    19    1     11:53.9      2:51.2    3     58:24.8      1:01.9    4     27:17.5   1:41:29.3    
     4      23  Kaylee Fletcher         560    19    5     16:12.3      3:23.7    4     58:31.3      0:51.8    2     25:12.1   1:44:11.2    
     5      61  Kailyn Fleeman          559    16    2     12:05.6      2:06.1    7   1:07:48.2      0:43.4    6     29:58.3   1:52:41.6    
     6      86  Emma Adams              500    18    6     19:46.6      2:54.9    5   1:02:11.3      1:14.4    7     32:27.3   1:58:34.5    
     7     103  Anna Foster             564    18    7     27:10.0      5:19.8    6   1:06:11.7      1:29.4    3     26:50.3   2:07:01.2    
Top

Female 20 to 24

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      38  Rebecca West            723    24    1     15:27.0      7:19.1    1     57:51.2      1:33.5    1     26:02.2   1:48:13.0    
     2      58  Sarah Cederwall         536    23    5     19:07.8      3:29.2    2     58:57.4      0:53.5    4     29:25.9   1:51:53.8    
     3      71  Madison Roth            682    23    3     16:43.4      4:37.9    4   1:04:28.8      1:02.4    2     27:42.2   1:54:34.7    
     4      87  Jill Sharp              752    20    4     17:46.8      4:14.3    6   1:08:42.3      0:35.1    3     28:12.7   1:59:31.2    
     5     104  Kate Holcombe           593    24    6     19:08.9      4:38.4    3   1:03:10.0      1:09.5    7     39:03.1   2:07:09.9    
     6     106  Brittany Sunderman      703    24    2     16:15.7      4:19.9    5   1:04:56.7      1:07.6    8     41:23.3   2:08:03.2    
     7     115  Alexa Beaulieu          510    24    7     22:41.4      9:38.1    7   1:11:57.9      1:35.2    5     31:56.5   2:17:49.1    
     8     118  Ann Janda               603    23    8     24:53.5      4:06.0    8   1:15:48.4      1:09.9    6     34:16.4   2:20:14.2    
Top

Female 25 to 29

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       4  Michelle Howe           597    28    5     19:29.7      1:35.6    1     46:27.6      1:17.6    1     21:25.7   1:30:16.2    
     2      54  Danielle Winslow        733    27    8     20:49.8      2:03.1    2     56:24.5      1:12.9    4     30:26.8   1:50:57.1    
     3      60  Jenny Hazel             583    25    3     18:48.4      2:23.3    4     59:41.6      1:34.0    3     30:13.4   1:52:40.7    
     4      66  Angela Bertrand         516    29    1     14:16.0      3:57.9    5   1:00:50.6      0:59.3    6     33:18.5   1:53:22.3    
     5      95  Lillian Adamski-thorpe  501    26    7     19:44.7      3:44.5    3     58:07.5      1:16.5   10     41:53.5   2:04:46.7    
     6      96  Laura Henry             585    26    9     22:27.0      4:37.8    8   1:05:40.6      2:35.8    2     30:03.4   2:05:24.6    
     7     100  Ruthanna Bryan          526    26   10     28:15.9      2:21.8    7   1:02:37.5      1:00.2    5     32:02.5   2:06:17.9    
     8     101  Mila Nelson             660    25    2     18:10.1      3:22.4    6   1:02:31.4      2:24.3    9     40:18.7   2:06:46.9    
     9     117  Vinnie Tran             714    25    6     19:43.9      3:38.0    9   1:18:12.8      0:55.1    7     35:52.2   2:18:22.0    
    10     119  Brittney Holman         594    29    4     19:21.0      4:41.6   10   1:19:04.1      0:54.5    8     37:25.9   2:21:27.1    
Top

Female 30 to 34

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       7  Michelle Ohlson         665    34    1     14:52.1      1:51.9    1     51:15.8      1:10.5    2     24:56.7   1:34:07.0    
     2      12  Christine Taylor        708    34    8     16:54.8      1:46.2    2     51:54.4      1:03.7    7     26:30.6   1:38:09.7    
     3      18  Diana Antczak           506    34   14     19:23.0      2:21.6    3     52:55.0      1:09.5    4     25:55.8   1:41:44.9    
     4      28  Sarah Renz              678    34    3     15:16.2      3:11.0    5     57:30.2      1:19.4   12     28:12.2   1:45:29.0    
     5      30  Theresa Matolka         639    34    9     17:32.3      3:20.5   10     58:56.7      1:23.1    3     25:30.0   1:46:42.6    
     6      32  Judit Marsillach        637    34    5     16:07.3      4:55.5    6     57:32.2      1:15.4   10     27:16.8   1:47:07.2    
     7      34  Camille Meyer-arendt    650    34   11     18:47.5      4:11.0    4     53:42.7      1:45.5   14     29:12.7   1:47:39.4    
     8      44  Jasinder Kaur           611    33   13     19:15.3      2:25.9    8     58:04.3      1:14.1   13     28:27.2   1:49:26.8    
     9      47  Karen Kump              618    34    7     16:26.5      3:35.9    9     58:28.4      2:00.2   16     29:19.2   1:49:50.2    
    10      59  Alicia Spencer          698    34   12     19:12.1      3:19.3   12   1:00:24.3      2:07.5    9     27:06.0   1:52:09.2    
    11      65  Lacee Palmer            669    31    6     16:10.3      2:37.1   16   1:03:15.7      1:39.3   18     29:33.6   1:53:16.0    
    12      74  Tessa Maxcy             640    34   10     17:45.7      4:11.6   18   1:04:33.7      0:56.4   11     27:35.1   1:55:02.5    
    13      75  Kirstin Mahoney         635    30    2     14:54.5      3:05.3   19   1:07:12.2      0:57.8   15     29:14.7   1:55:24.5    
    14      78  Alison Thomas           711    31   19     23:56.0      5:07.9   15   1:01:46.1      1:12.6    1     24:40.5   1:56:43.1    
    15      79  Deann Carter            535    33    4     15:40.1      4:57.2   13   1:01:11.8      2:13.8   20     32:46.3   1:56:49.2    
    16      81  Catherine Nelsen        659    32   20     25:38.1      5:26.2   11     59:44.6      0:56.7    6     26:13.4   1:57:59.0    
    17      84  Kimberly Yu             737    30   16     20:10.3     11:44.8    7     57:47.0      1:47.4    8     26:44.8   1:58:14.3    
    18      85  Erin Seeberger          692    34   17     20:51.7      2:38.4   17   1:03:46.8      1:44.4   17     29:30.1   1:58:31.4    
    19      91  Alana Lobeck            630    30   21     29:51.8      4:51.5   14   1:01:46.1      0:50.8    5     26:03.3   2:03:23.5    
    20      94  Amanda Hirata           591    32   15     19:50.8      3:24.6   20   1:09:37.4      1:08.2   19     30:12.2   2:04:13.2    
    21     114  Elizabeth Johnson       604    32   18     23:55.3      5:39.6   21   1:10:39.8      1:40.5   21     35:52.7   2:17:47.9    
Top

Female 35 to 39

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       5  Elizabeth Callen        532    38    1     13:15.7      1:59.0    4     52:52.5      0:49.8    2     23:55.5   1:32:52.5    
     2       8  Courtney Black          517    38    8     17:41.8      2:01.0    1     49:17.8      1:45.7    1     23:30.8   1:34:17.1    
     3      10  Gena Decker             550    36    9     17:53.0      1:45.4    3     52:08.4      1:04.4    5     24:30.0   1:37:21.2    
     4      15  Stephanie Forman        561    35    2     15:22.7      1:55.7   13     56:59.6      1:38.2    3     24:03.3   1:39:59.5    
     5      17  Ellen Eames             553    37    6     16:56.5      1:33.7   11     56:30.6      1:05.8    8     25:31.6   1:41:38.2    
     6      26  Jennifer Howe           598    38   17     21:10.6      3:13.7    7     54:31.0      0:49.9    7     25:20.5   1:45:05.7    
     7      31  Tarah Poirot            674    37   11     18:56.3      3:17.9   17     59:35.9      0:45.7    4     24:10.6   1:46:46.4    
     8      33  Jessica Lundin          633    35   21     22:34.5      3:09.5    5     53:24.3      1:25.8   13     27:00.6   1:47:34.7    
     9      35  Stacie Johnson          608    36   18     21:11.4      2:53.1    9     56:13.5      1:00.7   11     26:36.5   1:47:55.2    
    10      41  Oriana Souers-dilley    697    39   15     21:01.1      3:32.2    8     55:11.1      1:27.1   14     27:52.7   1:49:04.2    
    11      46  Alison Ogliore          664    39    3     16:23.3      2:21.5   14     58:01.6      1:14.9   20     31:37.4   1:49:38.7    
    12      49  Chrissi Scott           690    37   14     20:53.2      3:41.9    6     54:23.3      1:25.6   18     29:56.0   1:50:20.0    
    13      51  Tera Jones              609    38   24     22:58.0      3:17.4   10     56:30.2      1:06.9   10     26:33.4   1:50:25.9    
    14      52  Erin Highland           590    37   23     22:57.3      2:49.1   15     58:27.8      1:04.0    6     25:13.2   1:50:31.4    
    15      53  Hazel Borden            747    36   13     19:57.1      2:38.3    2     51:58.9      1:35.6   24     34:41.1   1:50:51.0    
    16      56  Amanda Draxler          552    37   19     21:42.9      3:13.6   16     58:32.5      1:08.0   12     26:53.8   1:51:30.8    
    17      68  Sara Walter             720    35    7     17:35.4      2:58.3   21   1:02:37.2      1:21.5   17     29:28.3   1:54:00.7    
    18      72  Beverly Patton          671    35   12     19:26.9      3:59.9   18   1:00:03.3      0:51.0   19     30:26.4   1:54:47.5    
    19      73  Beth Roscoe             681    35    5     16:54.6      2:15.1   19   1:01:16.0      1:12.7   22     33:13.2   1:54:51.6    
    20      76  Sarah Morrison          656    35   22     22:49.4      5:58.4   12     56:34.8      1:43.9   16     28:43.5   1:55:50.0    
    21      82  Teresa Mullens          658    37   16     21:09.6      3:27.1   23   1:05:36.5      1:50.5    9     26:04.5   1:58:08.2    
    22      89  Teresa Heinz            584    38   10     18:11.9      4:21.1   20   1:02:27.2      0:43.2   26     36:29.6   2:02:13.0    
    23      90  Angela Fowler           565    38    4     16:24.5      3:34.7   24   1:06:08.5      1:50.4   23     34:19.3   2:02:17.4    
    24      93  Natasha Roberts         680    38   20     21:44.2      4:25.8   26   1:08:35.7      1:10.3   15     27:53.8   2:03:49.8    
    25     107  Leticia Mason           638    38   25     23:09.5      4:32.4   25   1:07:20.4      1:12.6   21     32:43.3   2:08:58.2    
    26     109  Kathryn Lent            626    35   26     24:47.7      4:24.6   22   1:04:26.8      1:45.4   25     35:45.0   2:11:09.5    
Top

Female 40 to 44

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       6  Theresa Jurotich        610    43    1     13:47.9      2:06.3    1     51:19.5      0:54.5    1     25:53.7   1:34:01.9    
     2      19  Jacquie Simmons         694    43    3     15:15.4      2:37.9    2     54:40.1      0:54.2    5     28:20.3   1:41:47.9    
     3      24  Melissa Lahna           619    41    9     19:11.3      1:50.4    6     56:55.0      0:35.7    4     26:10.1   1:44:42.5    
     4      27  Donna Collier           542    40    5     16:38.8      2:56.1   11     58:19.2      1:19.7    3     26:09.1   1:45:22.9    
     5      36  Meredith Bledsoe        518    42    4     16:33.8      3:03.0    7     56:55.7      1:46.7   10     29:40.8   1:48:00.0    
     6      43  Browyn Coyne            547    41    8     19:06.8      4:14.3    5     56:51.9      0:44.8    7     28:27.1   1:49:24.9    
     7      48  Cornelia Bergelt        514    40   10     19:14.2      2:04.9   10     58:02.3      0:46.3   11     30:01.6   1:50:09.3    
     8      50  Whitney Millington      652    43    6     17:58.5      4:09.2    9     57:31.5      2:21.8    6     28:20.6   1:50:21.6    
     9      55  Karen Manuel            636    44   12     20:26.8      4:32.8    4     56:13.4      0:56.4    9     29:02.4   1:51:11.8    
    10      57  Jill Willison           729    40    7     18:49.1      2:28.3   13   1:03:12.6      1:04.9    2     26:02.7   1:51:37.6    
    11      63  Meghan Kroll            617    42    2     14:51.1      2:43.8   14   1:03:39.4      1:31.4   12     30:18.2   1:53:03.9    
    12      70  Kristin Szabadi         705    43   13     21:34.6      3:06.4    3     55:05.9      1:26.0   14     33:03.1   1:54:16.0    
    13      77  Katharine Geramita      569    40   15     22:49.0      5:04.6    8     57:28.2      1:44.9    8     28:43.6   1:55:50.3    
    14      83  Yvonne Eldridge         749    40   11     19:54.7      3:56.0   12     59:43.1      2:41.8   13     31:55.0   1:58:10.6    
    15     112  Liz Gillespie           572    42   14     22:44.2      4:04.5   15   1:11:31.9      1:05.8   15     35:48.1   2:15:14.5    
Top

Female 45 to 49

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      21  Karen Lam               620    47    5     19:24.1      1:47.0    1     53:31.3      0:46.1    1     26:42.3   1:42:10.8    
     2      29  Erica Lybecker          634    46    1     17:34.4      3:17.3    4     55:20.2      1:20.2    3     27:59.6   1:45:31.7    
     3      37  Angela Feser            557    48    2     18:32.7      2:47.2    3     54:32.4      2:13.2    4     29:57.7   1:48:03.2    
     4      39  Stephanie Moyes         657    48    4     19:12.9      2:59.3    5     57:27.8      1:27.4    2     27:23.4   1:48:30.8    
     5      64  Aleksandra Taylor       707    48    7     21:41.5      5:03.9    2     54:13.3      1:38.6    5     30:34.5   1:53:11.8    
     6      80  Sarah Gire              573    45    3     18:36.0      2:53.7    6   1:01:55.6      1:12.1    6     32:35.4   1:57:12.8    
     7      92  Suzy Chalmers           538    48    6     19:48.5      3:57.4    7   1:03:17.7      1:21.9    7     35:12.5   2:03:38.0    
     8     108  Ellie Tillotson         712    46    8     22:15.6      4:04.3    8   1:06:07.7      2:19.2    8     35:16.5   2:10:03.3    
     9     120  Holly Eckert-lewis      554    46    9     25:23.0      3:44.8    9   1:16:28.9      1:15.1    9     41:15.2   2:28:07.0    
    10     121  Karen Longo             631    45   10     33:52.1      5:23.9   10   1:20:27.5      2:21.7   10     46:41.8   2:48:47.0    
Top

Female 50 to 54

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       9  Elise Miller            651    53    3     16:32.6      2:32.2    2     51:10.3      1:02.5    1     25:02.5   1:36:20.1    
     2      20  Carolyn Vahrenwald      717    52    5     17:51.3      2:20.1    3     52:50.4      0:43.6    3     28:06.3   1:41:51.7    
     3      22  Susan Simms             695    54    1     15:34.5      2:37.6    1     50:45.8      1:25.5    7     31:50.3   1:42:13.7    
     4      25  Cheryl Iseberg          601    51    4     17:40.1      2:11.5    5     54:04.0      0:57.4    5     30:12.3   1:45:05.3    
     5      40  Lori Schaul             689    54    6     19:44.5      2:45.6    4     53:56.3      1:29.5    6     30:51.5   1:48:47.4    
     6      88  Sonia Savelli           687    51   11     27:18.1      3:42.4    6     59:41.5      0:59.8    4     28:12.6   1:59:54.4    
     7      98  Julia Goldstein         575    50    9     25:09.9      4:16.1    7   1:01:45.4      1:39.2    9     32:59.0   2:05:49.6    
     8      99  Sarah Nielsen           661    51    8     21:13.2      4:09.0    9   1:04:52.8      1:06.7   10     34:43.8   2:06:05.5    
     9     102  Renae Foster            563    50   10     26:57.2      5:31.6    8   1:04:45.2      2:52.2    2     26:54.4   2:07:00.6    
    10     110  Ann Ota                 668    52    2     16:29.5      3:26.9   11   1:10:14.5      1:01.0   11     41:56.0   2:13:07.9    
    11     111  Karen Morrill-mcclure   655    50    7     19:53.2      4:26.6   10   1:05:10.7      3:00.0   12     42:19.4   2:14:49.9    
    12     113  Nikko Linn              627    53   12     27:35.7      3:37.9   12   1:11:43.1      0:49.2    8     32:53.7   2:16:39.6    
Top

Female 55 to 59

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      13  Ann Hall                748    58    1     16:44.2      2:24.4    1     52:11.4      1:08.8    1     26:46.2   1:39:15.0    
     2      45  Betsy Bruemmer          525    58    2     19:20.4      2:08.4    4     57:56.1      0:59.9    2     29:11.7   1:49:36.5    
     3      62  Jackie Bonjean          520    55    3     19:31.8      2:07.0    3     56:31.4      0:57.1    4     33:37.3   1:52:44.6    
     4     105  Cynthia Mcgonigal       646    59    4     20:42.2      3:34.3    2     55:55.1      2:34.4    5     44:29.8   2:07:15.8    
     5     116  Gretchen Fried          566    57    5     24:08.7      8:12.5    5   1:12:17.8      1:14.5    3     31:55.8   2:17:49.3    
Top

Female 60 to 64

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      42  Jan Cunningham          751    61    4     24:05.4      2:40.2    2     54:41.5      1:03.5    1     26:53.7   1:49:24.3    
     2      67  Bobbie Busch            528    63    3     18:46.2      4:09.2    3     59:21.5      2:39.4    2     28:49.1   1:53:45.4    
     3      69  Debbie Cederwall        537    63    1     16:36.6      5:05.4    1     53:49.2      2:49.4    4     35:48.9   1:54:09.5    
     4      97  Susan Sunderman         704    60    2     16:40.3      3:27.7    4   1:10:09.4      1:15.1    3     34:06.6   2:05:39.1    

Olympic Wave Men

Top

Male Open Winners

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  David Larpenteur       1200    32    2     24:09.5      1:14.9    3   1:01:40.4      1:18.4    1     35:57.6   2:04:20.8    
     2       2  Stuart Ayling          1089    40    3     26:21.4      1:21.9    1     58:04.2      0:40.7    2     38:44.2   2:05:12.4    
     3       3  Sergio Clemente Filho  1109    33    1     22:54.6      1:36.2    2   1:00:57.8      0:35.1    3     41:40.6   2:07:44.3    
Top

Male 20 to 24

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       9  Benedict Yanzick       1321    21    1     26:21.6      2:28.0    1   1:09:30.3      1:14.3    1     41:42.7   2:21:16.9    
Top

Male 25 to 29

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       4  Andrey Esipov          1132    29    1     25:45.7      1:42.8    1   1:03:38.6      1:12.1    1     40:07.4   2:12:26.6    
     2      41  Carl Berenson          1092    25    4     28:58.3      3:33.1    2   1:12:35.0      1:53.0    4     50:05.6   2:37:05.0    
     3      54  Tom Davis              1119    27    3     28:39.0      3:08.1    5   1:16:51.8      1:02.5    5     52:57.6   2:42:39.0    
     4      58  Chris Olsen            1236    26    8     42:28.8      2:12.0    3   1:14:50.7      0:41.7    2     43:56.7   2:44:09.9    
     5      61  V Devin Read           1251    27    2     26:27.9      5:55.6    7   1:23:13.0      1:33.7    3     47:15.3   2:44:25.5    
     6      68  Allen Kelley           1191    28    5     29:22.3      2:14.2    4   1:16:43.2      1:24.4    7     57:45.3   2:47:29.4    
     7      93  Graeme Clendenan       1110    29    6     35:39.8      3:47.4    6   1:19:21.2      2:40.3    8   1:02:25.9   3:03:54.6    
     8      97  Jacob Mehl             1221    27    7     36:51.1      2:47.9    8   1:28:45.1      1:44.9    6     57:17.3   3:07:26.3    
Top

Male 30 to 34

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       8  Adam Vraves            1300    34    3     28:09.5      1:28.1    5   1:09:56.3      0:49.0    1     39:43.8   2:20:06.7    
     2      14  Eric Fahsl             1133    33    7     29:42.9      1:44.2    2   1:09:28.8      0:47.1    3     41:37.5   2:23:20.5    
     3      25  Eric Roe               1258    33    6     29:07.2      2:35.8    7   1:11:38.9      0:55.7    5     45:38.4   2:29:56.0    
     4      28  Brandon Tutmarc        1295    32   12     31:17.0      3:09.8    3   1:09:52.8      0:56.4    7     46:30.0   2:31:46.0    
     5      29  Daniel Hayman          1164    31    8     29:56.7      6:40.5    9   1:14:41.3      1:30.1    2     40:51.2   2:33:39.8    
     6      33  Ford Walker            1301    33    1     26:13.0      1:57.9    6   1:10:15.2      2:04.5   15     54:20.2   2:34:50.8    
     7      36  Patrick Conrick        1113    31   11     31:05.0      1:53.5   10   1:14:58.1      0:56.3    8     47:11.4   2:36:04.3    
     8      39  Jordan Flynn           1142    30    4     28:45.7      3:46.9   11   1:15:29.5      2:40.9    6     46:10.1   2:36:53.1    
     9      44  Domhnall Wildy         1331    31    9     30:31.8      3:23.7    1   1:05:52.8      3:02.3   19     56:10.6   2:39:01.2    
    10      46  Anurag Bhatia          1093    33   10     30:45.4      3:17.2    4   1:09:55.6      2:08.8   13     53:39.3   2:39:46.3    
    11      51  Andres Hernandez       1168    31   13     31:18.1      1:36.3    8   1:14:24.0      0:45.9   14     53:46.1   2:41:50.4    
    12      52  Daniel Rathbone        1249    33   15     32:30.2      5:02.0   14   1:18:52.4      1:29.4    4     44:02.6   2:41:56.6    
    13      69  Jeff Nelson            1229    30   16     32:45.5      2:14.1   17   1:20:12.4      0:51.9    9     51:29.2   2:47:33.1    
    14      75  Erik Wiese             1311    30    5     28:50.1      4:31.2   18   1:20:19.5      2:52.2   16     54:33.3   2:51:06.3    
    15      81  Nicolas Buchon         1099    30   19     35:59.8      2:44.7   15   1:18:57.8      1:18.5   18     55:55.6   2:54:56.4    
    16      82  Jeff Roberts           1255    33    2     28:09.0      2:50.8   22   1:30:04.7      2:18.5   10     52:10.5   2:55:33.5    
    17      83  Stephen Gaetke         1144    32   18     33:42.6      2:37.3   20   1:23:01.3      1:24.3   17     55:39.1   2:56:24.6    
    18      84  Nate Delaney           1122    32   17     33:17.5      3:42.9   21   1:25:16.2      1:34.2   12     52:52.3   2:56:43.1    
    19      86  Chris Siegfried        1269    31   22     41:30.1      3:40.8   16   1:19:08.2      1:30.5   11     52:28.6   2:58:18.2    
    20      90  Dj Park                1240    33   20     36:08.5      3:34.4   13   1:17:56.0      1:28.4   21   1:01:54.7   3:01:02.0    
    21     100  Marc Millstone         1223    34   14     31:58.9      2:34.0   19   1:22:19.5      1:40.0   22   1:09:47.2   3:08:19.6    
    22     103  Christopher Zarlengo   1322    33   21     37:33.9      2:42.6   12   1:16:03.4      1:24.6   23   1:14:01.2   3:11:45.7    
    23     120  Michael Wehby          1307    33   23     49:15.1      5:28.9   23   1:34:12.6      2:28.0   20     59:44.2   3:31:08.8    
Top

Male 35 to 39

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      10  Casey Arbenz           1085    39    3     26:41.5      1:41.7    3   1:06:27.8      0:44.1    4     46:17.8   2:21:52.9    
     2      15  Brent Cohen            1112    37    4     28:17.1      2:01.1    2   1:05:48.8      0:47.1    6     46:32.5   2:23:26.6    
     3      17  Daniel Kiepfer         1193    36    1     22:49.1      2:09.2    6   1:10:58.5      1:13.3    5     46:27.5   2:23:37.6    
     4      22  Ben Davis              1118    36    5     30:18.3      2:20.7    5   1:08:15.6      1:55.4    1     45:02.6   2:27:52.6    
     5      23  Ben Roberts            1257    37    2     25:56.6      2:20.9    4   1:06:38.5      0:52.5   11     52:46.5   2:28:35.0    
     6      26  Ge Wang                1305    37   12     35:59.2      2:46.4    1   1:03:42.7      1:59.6    2     45:40.5   2:30:08.4    
     7      34  Mike Kozlowski         1194    36    9     32:21.0      2:21.6   10   1:13:27.5      0:46.3    3     46:04.5   2:35:00.9    
     8      42  John Lehigh            1202    38    7     30:57.2      2:15.8    9   1:12:33.2      1:08.7   10     50:26.0   2:37:20.9    
     9      60  Bruno Zbinden          1323    39   17     37:34.6      2:37.7    8   1:12:19.8      1:55.2    8     49:56.1   2:44:23.4    
    10      62  Joel Bolstad           1094    36   11     35:02.2      3:17.6   12   1:16:18.3      1:56.9    7     47:58.8   2:44:33.8    
    11      64  Paul Hunziker          1180    38    8     31:06.3      3:13.6   14   1:19:47.9      1:13.0    9     50:13.5   2:45:34.3    
    12      72  Jim Keene              1189    37   14     36:27.7      2:28.8   11   1:14:52.8      1:34.5   12     52:59.1   2:48:22.9    
    13      74  Victor Villasenor      1078    38   10     34:25.7      4:07.2   13   1:17:16.3      1:23.8   13     53:24.0   2:50:37.0    
    14      78  Greg Hensrude          1167    37   16     37:32.9      3:02.8    7   1:12:19.0      1:15.2   15     58:12.2   2:52:22.1    
    15     104  David Hamblin          1161    37   19     40:58.6      5:00.4   19   1:28:08.9      1:12.8   14     57:21.9   3:12:42.6    
    16     106  Chang-yu Hsieh         1178    38   18     38:27.8      5:13.3   17   1:27:11.8      2:20.1   16   1:01:03.2   3:14:16.2    
    17     108  Eric Howe              1177    38    6     30:56.3      4:38.0   18   1:27:56.4      2:58.9   17   1:09:48.4   3:16:18.0    
    18     112  Seth Caldwell          1101    35   15     37:09.5      3:35.0   15   1:22:33.1      2:39.2   18   1:11:42.2   3:17:39.0    
    19     119  John Roberts           1254    37   20     42:01.9      4:00.3   16   1:23:54.3      2:12.7   20   1:17:09.1   3:29:18.3    
    20     126  Cameron Smith          1272    39   13     36:07.5      4:41.5   20   1:53:57.3      1:14.1   19   1:11:47.0   3:47:47.4    
Top

Male 40 to 44

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       7  Matthieu Marescaux     1208    44    2     24:39.1      1:45.3    4   1:08:29.6      0:40.1    2     43:00.4   2:18:34.5    
     2      19  Douglas Hutcheon       1181    43    8     31:54.6      2:40.3    1   1:04:39.1      1:29.2    3     44:57.1   2:25:40.3    
     3      24  David Bramer           1096    42    1     24:38.4      2:32.7    3   1:07:41.8      1:53.1    7     52:43.7   2:29:29.7    
     4      27  Mark Svendsen          1286    40    9     33:19.3      2:04.8    7   1:12:21.3      1:20.6    1     41:12.7   2:30:18.7    
     5      32  Dan Mahlum             1207    43    7     30:17.5      2:34.7    2   1:06:52.1      1:09.7    9     53:54.3   2:34:48.3    
     6      37  David Glenn            1149    44    5     29:04.5      2:14.2    9   1:13:06.3      1:40.1    4     50:16.6   2:36:21.7    
     7      38  Michael Peterson       1243    43    4     27:56.8      2:49.8    5   1:10:14.7      1:18.6   11     54:26.8   2:36:46.7    
     8      49  Chris Reinmuth         1252    42   11     33:43.3      3:05.5    6   1:11:09.4      2:01.4    6     50:38.2   2:40:37.8    
     9      59  Roger Holcombe         1171    44    3     27:25.2      2:30.7   10   1:15:51.9      1:53.2   13     56:39.8   2:44:20.8    
    10      63  George Wright          1320    42   16     35:42.0      2:27.1    8   1:12:32.1      1:04.2    8     53:20.6   2:45:06.0    
    11      73  Joel Olivares          1235    43    6     29:59.4      2:26.0   12   1:21:30.7      1:40.5   10     54:12.4   2:49:49.0    
    12      80  Matt Oxley             1239    40   12     34:05.8      3:03.2   11   1:19:14.1      1:25.7   12     56:01.0   2:53:49.8    
    13      85  Steve Mcdonald         1215    44   14     34:59.3      3:42.9   16   1:26:30.3      1:56.9    5     50:23.3   2:57:32.7    
    14      94  Greg Nolten            1232    42   13     34:13.7      3:41.5   13   1:23:06.0      1:10.6   15   1:01:48.7   3:04:00.5    
    15      98  Jason Cruz             1115    41   19     37:49.0      2:43.4   17   1:28:50.9      1:14.4   14     57:20.2   3:07:57.9    
    16     110  Craig Nelson           1228    44   10     33:39.1      3:26.4   15   1:24:37.2      1:28.0   18   1:13:36.4   3:16:47.1    
    17     111  Clayton Faircloth      1134    41   15     35:36.9      3:55.6   14   1:23:07.3      2:17.3   17   1:12:16.5   3:17:13.6    
    18     115  Josh Starkey           1275    40   18     37:29.2      3:07.4   19   1:37:04.5      1:00.9   16   1:08:13.1   3:26:55.1    
    19     121  Jeffrey Paul           1242    44   17     36:04.8      5:04.1   18   1:32:42.9      2:04.9   19   1:15:52.1   3:31:48.8    
Top

Male 45 to 49

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       5  Trev Dakan             1116    47    1     22:37.3      0:58.4    1   1:04:33.3      0:28.0    3     44:24.0   2:13:01.0    
     2       6  Dewayne Bradley        1095    46    6     26:41.2      1:47.3    4   1:06:29.0      0:43.2    1     42:02.6   2:17:43.3    
     3      11  Nathan Deering         1121    46    7     26:49.5      1:50.4    6   1:07:55.2      0:54.4    4     44:55.9   2:22:25.4    
     4      12  Michael Gray           1154    48   12     30:57.7      2:20.5    2   1:04:54.9      1:03.2    2     43:23.6   2:22:39.9    
     5      16  Kevin Finerty          1139    46    2     22:59.6      1:48.8    7   1:08:03.5      1:03.7    5     49:38.7   2:23:34.3    
     6      20  Don Stone              1282    46    8     27:22.2      1:25.7    3   1:06:10.5      0:37.6    6     50:07.3   2:25:43.3    
     7      35  Derek Wenzel           1308    46   14     31:55.8      2:44.8    5   1:07:06.2      0:51.4    8     53:12.4   2:35:50.6    
     8      43  Steve Skidds           1271    45    5     26:31.1      1:54.7    9   1:15:21.2      0:59.2    7     53:09.3   2:37:55.5    
     9      50  Rich Fox               1143    45    4     25:47.0      2:46.3   11   1:17:04.7      1:10.3   10     53:54.6   2:40:42.9    
    10      53  Peter Nilsson          1231    49    3     25:11.5      2:08.5   10   1:16:22.0      1:51.5   12     56:43.3   2:42:16.8    
    11      56  Charles Wallsmith      1302    47    9     27:28.2      2:41.2    8   1:11:42.0      1:06.2   13   1:00:19.2   2:43:16.8    
    12      76  Eric Hines             1170    49   16     33:51.6      4:35.5   12   1:17:24.9      2:25.0    9     53:15.5   2:51:32.5    
    13      99  Bob Horn               1174    47   20     46:00.8                                1:21:05.6   14   1:01:04.8   3:08:11.2    
    14     102  Sean Henry             1166    46   10     28:38.2      3:59.4   20   1:31:58.7      2:43.8   15   1:01:49.8   3:09:09.9    
    15     105  Jimmy Moore            1226    46   13     31:53.9      6:04.1   17   1:26:25.2      2:30.6   18   1:06:21.8   3:13:15.6    
    16     107  Rob Duran              1127    45   18     37:54.2      7:26.8   15   1:24:12.5      2:50.7   16   1:03:36.5   3:16:00.7    
    17     109  Norman Seidel          1267    45   17     37:23.3      7:44.3   18   1:31:21.8      4:10.5   11     55:41.7   3:16:21.6    
    18     114  Sean Miller            1222    48   15     32:24.7      3:28.1   14   1:20:54.3      2:06.6   20   1:26:42.5   3:25:36.2    
    19     116  Wayne Orcutt           1237    45   11     29:30.2      5:57.1   13   1:17:55.8      4:43.6   21   1:28:53.3   3:27:00.0    
    20     117  Dilllon Paul           1332    49   21     47:18.8      3:40.2   19   1:31:46.1      1:24.9   17   1:03:59.7   3:28:09.7    
    21     118  Earl Wilson            1314    46   19     39:51.5      3:18.4   16   1:25:53.6      1:41.9   19   1:17:24.7   3:28:10.1    
    22     127  Jorge Grijalva         1156    45   22     50:44.7      3:23.3   21   1:37:41.0      3:00.4   22   1:29:04.1   4:03:53.5    
Top

Male 50 to 54

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      21  Danyon Campbell        1102    50    6     30:33.8      2:00.6    1   1:08:00.3      1:00.4    1     44:11.5   2:25:46.6    
     2      31  Curtis Jordan          1187    53    9     33:09.5      2:17.1    3   1:13:13.3      1:06.8    2     44:51.1   2:34:37.8    
     3      40  Jeffrey Stebbins       1277    52    1     25:34.3      2:21.4    6   1:15:47.6      1:09.9    7     52:02.4   2:36:55.6    
     4      48  Ray Leske              1203    53    8     31:05.5      2:16.3    5   1:14:33.7      0:45.6    6     51:38.2   2:40:19.3    
     5      55  Fabio Governato        1152    50    7     30:38.3      2:21.5    9   1:18:22.0      1:13.0    4     50:31.9   2:43:06.7    
     6      57  William Calarese       1100    53    4     30:19.6      4:18.4    4   1:13:22.3      1:52.3    9     53:49.8   2:43:42.4    
     7      70  Todd Flynn             1141    54    3     28:25.1      3:50.9    7   1:16:35.7      2:06.0   12     56:36.4   2:47:34.1    
     8      71  Mike Mcquaid           1218    53    5     30:28.6      2:31.3    2   1:11:57.8      1:34.6   14   1:01:37.1   2:48:09.4    
     9      77  Dave Turnbull          1294    53   13     36:22.0      3:55.7   11   1:19:54.2      2:11.2    3     49:43.1   2:52:06.2    
    10      87  James Griffing         1155    53   14     37:14.6      2:20.6   12   1:22:27.8      1:07.1   11     56:01.8   2:59:11.9    
    11      88  German Rangel          1248    53   12     34:50.0      3:28.4    8   1:18:08.4      1:34.2   13   1:01:25.7   2:59:26.7    
    12      89  Martin Granum          1153    53   11     34:33.0      4:41.8   14   1:24:23.6      1:38.6   10     54:15.9   2:59:32.9    
    13      95  Timothy Dang           1117    52   17     44:21.4      4:03.5   13   1:23:33.0      1:45.1    5     51:13.9   3:04:56.9    
    14      96  Montey Sutton          1285    54   15     38:01.9      3:46.3   10   1:19:32.6      1:58.3   15   1:02:23.1   3:05:42.2    
    15     124  Mark Larranaga         1201    50   16     41:05.5      3:53.8   16   1:34:19.1      1:41.2   16   1:13:20.9   3:34:20.5    
    DQ      DQ  Gordon Roberts         1256    52   10     33:11.6      5:39.7   DQ         ---      3:14.1    8     53:15.7         ---    
Top

Male 55 to 59

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      13  Curtis Troupe          1293    59    1     22:21.4      2:13.1    2   1:09:31.9      1:01.1    2     47:50.4   2:22:57.9    
     2      30  Cliff Richards         1253    56    2     30:25.7      4:15.9    3   1:11:40.7      1:48.4    1     46:13.6   2:34:24.3    
     3      47  Phillip Kriss          1196    57    5     33:31.1      2:46.5    1   1:08:28.9      1:29.5    5     53:56.6   2:40:12.6    
     4      65  Michael Wishkoski      1318    56    4     31:56.7      3:08.4    6   1:17:35.2      1:30.8    3     52:11.3   2:46:22.4    
     5      66  Bob Ryburn             1263    58    3     31:45.5      1:44.7    4   1:15:25.3      1:04.9    6     56:26.6   2:46:27.0    
     6      91  Marques Garcia         1145    56    6     47:29.2      2:11.9    5   1:16:50.2      1:29.6    4     53:12.7   3:01:13.6    
Top

Male 60 to 64

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      18  Vincent Nethery        1230    61    1     26:50.2      1:36.8    1   1:06:27.7      0:37.4    1     50:00.2   2:25:32.3    
     2      45  Mark Anderson          1083    60    2     28:51.8      1:55.3    2   1:12:58.8      0:57.1    3     54:36.7   2:39:19.7    
     3      67  erie stone             1283    64    3     32:35.0      1:53.9    3   1:17:20.8      1:06.7    2     53:32.8   2:46:29.2    
     4     113  Mike Walsh             1304    60    4     34:13.4      5:41.9    5   1:32:36.8      2:10.2    5   1:09:16.0   3:23:58.3    
     5     122  Jonathan Mcvety        1219    62    7     46:44.7      3:54.7    4   1:32:25.0      4:32.0    4   1:04:56.8   3:32:33.2    
     6     123  Mike Schroeder         1265    64    5     36:42.6      4:08.5    6   1:34:42.5      2:07.3    6   1:15:58.4   3:33:39.3    
     7     128  Bill Schwabenland      1266    61    6     39:49.8      7:00.5    7   1:39:58.5      4:18.6    7   1:39:44.9   4:10:52.3    
Top

Male 65 to 69

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      79  Chris Staehli          1273    68    3     32:16.5      2:44.6    1   1:17:29.4      1:13.2    1     59:03.7   2:52:47.4    
     2      92  Jim Mccarry            1213    65    1     22:39.9      3:51.8    2   1:21:46.0      1:36.5    3   1:11:30.8   3:01:25.0    
     3     101  David Brower           1098    69    2     30:42.3      3:11.5    3   1:27:09.3      3:26.8    2   1:04:15.1   3:08:45.0    
     4     125  Frederick Carlock      1104    66    4     35:32.6      7:06.2    4   1:33:16.3      6:52.2    4   1:22:03.6   3:44:50.9    

Olympic Wave Female

Top

Female Open Winners

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  Jessica Lukasik        1205    24    1     24:46.6      1:46.0    2   1:11:22.6      1:09.9    2     45:54.0   2:24:59.1    
     2       2  Ginny Meadway          1220    34    3     28:53.2      1:54.0    1   1:09:02.0      1:01.5    1     44:50.3   2:25:41.0    
     3       3  Lisa Matson            1211    35    2     27:12.0      1:25.0    3   1:12:15.6      0:33.4    3     46:07.5   2:27:33.5    
Top

Female 20 to 24

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       9  Danielle Audino        1087    22    1     28:42.8      2:39.0    1   1:18:29.7      1:38.2    1     47:42.4   2:39:12.1    
     2      29  Shelagh Macaulay       1206    24    3     31:43.8      2:19.9    2   1:21:09.5      0:37.3    2     56:54.2   2:52:44.7    
     3      50  Aurora Charouhas       1108    23    2     31:26.7      5:41.4    4   1:31:21.2      0:58.0    3   1:00:01.8   3:09:29.1    
     4      59  Rachel Feriend         1137    24    4     39:55.2      2:42.7    5   1:32:20.1      0:44.8    4   1:04:33.5   3:20:16.3    
     5      67  Allison Fleck          1140    24    5     42:06.0      4:17.3    3   1:29:30.7      2:48.4    5   1:09:14.2   3:27:56.6    
Top

Female 25 to 29

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      16  Erin Cooley            1114    29    1     26:23.7      2:51.2    2   1:21:44.0      1:54.1    2     52:22.5   2:45:15.5    
     2      18  Kelsey Fanshier        1135    26    2     26:34.0      2:23.0    4   1:24:27.1      0:53.5    1     51:41.1   2:45:58.7    
     3      33  Andrea Read            1250    28    4     31:33.9      3:56.7    5   1:26:25.9      0:49.9    3     55:19.9   2:58:06.3    
     4      36  Sarah Norman           1233    27    5     31:35.5      3:15.6    3   1:22:03.9      1:28.9    5   1:01:01.0   2:59:24.9    
     5      49  Amy Holweger           1173    28    3     30:41.9      2:40.4    7   1:28:03.1      2:13.0    6   1:05:08.7   3:08:47.1    
     6      51  Megan Ferris           1138    28    6     32:32.8      2:58.0    6   1:27:24.7      1:25.6    7   1:05:36.9   3:09:58.0    
     7      69  Violet Prokopek        1247    29    7     46:15.1      5:31.2    8   1:34:11.2      2:27.5    4     59:43.3   3:28:08.3    
     8      79  Jamie Terkla           1290    28                      57:01.3    1   1:14:57.7      1:20.4    8   1:27:45.3   3:41:04.7    
Top

Female 30 to 34

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       6  Kelsey Morfitt         1227    32    5     31:28.8      1:50.0    1   1:11:49.5      0:53.0    1     46:13.7   2:32:15.0    
     2      14  Michelle Wright        1319    33    1     27:43.9      2:27.2    3   1:20:35.4      1:23.1    3     51:15.2   2:43:24.8    
     3      22  Natalie Stice          1280    34    3     29:36.0      1:35.5    2   1:17:32.1      0:48.9    6     58:40.4   2:48:12.9    
     4      35  Sally Hamacher         1160    31    4     30:58.4      2:29.9    5   1:28:15.9      0:56.7    5     55:42.8   2:58:23.7    
     5      37  Annie Arbenz           1084    33    9     36:25.5      2:45.3    4   1:23:42.5      1:48.3    4     55:14.5   2:59:56.1    
     6      38  Megan Hatch            1163    30    7     33:57.8      4:24.8    9   1:30:50.9      1:54.7    2     49:27.1   3:00:35.3    
     7      44  Kiffany Terkla         1291    30    6     31:30.2      2:49.1    7   1:28:41.0      0:43.6    7   1:01:15.8   3:04:59.7    
     8      46  Laryssa Winne          1316    30    2     29:17.7      4:18.7    6   1:28:23.7      1:30.0    8   1:02:02.2   3:05:32.3    
     9      58  Alicia Templeton       1289    30    8     34:26.9      3:11.3    8   1:30:03.8      2:41.9   10   1:08:53.3   3:19:17.2    
    10      68  Aarthy Longino         1204    34   10     40:22.9      3:46.6   10   1:31:14.0      1:38.1   12   1:11:06.1   3:28:07.7    
    11      71  Amanda Harris          1162    34   12     45:09.6      3:34.5   12   1:35:14.2      1:28.2    9   1:06:02.9   3:31:29.4    
    12      76  Ruth Cassidy           1107    33   14     46:20.0      4:45.9   11   1:35:01.8      3:51.3   11   1:10:11.7   3:40:10.7    
    13      81  Lindsay Gordon         1151    30   11     44:16.7      2:12.5   13   1:45:02.4      0:51.8   13   1:28:31.3   4:00:54.7    
    14      83  Sharon Key             1192    34   13     45:38.0      3:39.0   14   1:45:35.3      2:31.6   14   1:34:29.2   4:11:53.1    
Top

Female 35 to 39

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      10  Katie Vandenberg       1298    37    1     24:29.2      2:07.2    5   1:19:10.3      1:09.1    4     53:29.5   2:40:25.3    
     2      11  Erika Jones            1186    37    2     29:43.5      2:02.3    3   1:13:57.6      0:58.9    5     54:00.8   2:40:43.1    
     3      13  Lisa Hallett           1159    35    6     32:42.6      1:54.7    4   1:17:13.2      1:28.9    2     49:48.5   2:43:07.9    
     4      17  Katy Jo Favia          1136    35    3     31:15.2      2:24.5    6   1:19:41.6      1:25.2    3     50:41.3   2:45:27.8    
     5      25  Erin Stoltz            1281    36    7     34:12.3      2:32.1    2   1:13:34.1      1:32.8    7     57:55.5   2:49:46.8    
     6      32  Susan Winkelman        1315    37   12     42:34.0      2:19.7    9   1:21:45.0      1:25.5    1     48:17.0   2:56:21.2    
     7      40  Kelly Steffen          1278    39    5     32:40.9      2:51.2    8   1:21:13.1      1:17.9    9   1:04:11.4   3:02:14.5    
     8      48  Brandelle Mcintosh     1216    39    9     35:50.7      1:56.1    7   1:20:37.4      2:20.0   11   1:07:52.5   3:08:36.7    
     9      52  Rochelle Armena        1086    39   10     36:07.8      4:08.9   10   1:22:01.9      2:17.7   10   1:06:59.9   3:11:36.2    
    10      56  Carolina Hernandez     1169    35   13     45:31.5      2:23.3   12   1:31:28.4      1:06.2    6     57:37.9   3:18:07.3    
    11      57  Rachel Theriot         1292    35    8     35:33.4      3:03.4   13   1:34:54.9      1:31.0    8   1:04:02.9   3:19:05.6    
    12      63  Lindsay Drysdale       1126    39   11     37:47.0      3:46.5   11   1:29:35.3      1:53.4   12   1:09:33.7   3:22:35.9    
    13      78  Andrea Keikkala        1190    36    4     31:46.1      3:03.6   14   1:38:30.3      1:12.9   14   1:26:25.9   3:40:58.8    
    14      82  Estrellita Villasenor  1077    37   14     49:32.0      2:52.7   15   1:54:27.2      1:58.9   13   1:13:37.7   4:02:28.5    
    DQ      DQ  Nathalie Cassidy       1106    35                    1:06:22.8    1      0:00.0               15   2:15:11.9         ---    
Top

Female 40 to 44

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       5  Rebecca Adamson        1081    42    2     26:20.2      2:13.3    1   1:12:45.1      0:47.0    1     50:00.5   2:32:06.1    
     2      15  Meagan Kula            1197    41    1     24:52.1      3:25.1    5   1:22:34.3      1:16.4    2     51:22.3   2:43:30.2    
     3      19  Nathalie Hutcheon      1182    44    3     28:50.4      2:24.3    4   1:16:10.9      1:28.8    5     57:18.2   2:46:12.6    
     4      23  Laura Philpot          1244    41    7     34:14.0      2:26.8    2   1:15:05.6      1:08.4    4     55:43.1   2:48:37.9    
     5      27  Ellen Dowling          1125    40    8     34:41.6      2:43.7    3   1:16:03.1      0:58.4    3     55:28.6   2:49:55.4    
     6      47  Anna Shaffer           1268    40    6     33:54.2      3:40.4    8   1:26:06.6      2:01.2    6   1:01:04.8   3:06:47.2    
     7      54  Adrienne Edwards       1128    42   11     37:28.6      3:28.0    7   1:25:52.3      1:51.0    9   1:07:00.5   3:15:40.4    
     8      55  Rachel Elizalde-powell 1130    42    4     30:55.0      3:30.1    6   1:25:17.5      1:58.5   14   1:15:49.7   3:17:30.8    
     9      61  Paula Mookerjee        1225    42   13     38:56.9      2:48.9    9   1:30:01.2      3:33.3    8   1:06:37.4   3:21:57.7    
    10      62  Naomi Campbell-macleod 1103    40    5     33:44.7      5:25.5   14   1:35:46.2      3:03.8    7   1:04:30.2   3:22:30.4    
    11      65  Emily Aufort           1088    41   12     38:47.2      3:06.3   11   1:31:03.5      2:01.3   10   1:08:56.5   3:23:54.8    
    12      70  Natasha Houldson       1175    40    9     36:46.4      4:08.4   13   1:35:12.7      2:59.0   11   1:09:56.7   3:29:03.2    
    13      73  Connie Hull            1179    43   10     37:03.1      3:43.4   12   1:33:59.0      1:16.3   15   1:17:44.1   3:33:45.9    
    14      74  Becca Bregel           1097    41   14     44:14.7      3:54.1   10   1:30:19.6      2:09.1   12   1:14:31.3   3:35:08.8    
    15      80  Lara Diener            1124    44   15     44:36.5      3:25.1   15   1:40:27.9      1:51.8   13   1:15:11.8   3:45:33.1    
Top

Female 45 to 49

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       4  Linda Mccandless       1212    49    1     26:43.8      2:12.2    1   1:10:53.5      0:55.8    1     49:07.6   2:29:52.9    
     2       7  Shelley Ross           1261    49    4     28:16.5      1:58.1    2   1:11:11.2      0:56.7    3     51:53.0   2:34:15.5    
     3       8  Tawnee Tatro           1288    48    2     27:22.2      2:06.3    3   1:12:32.1      1:08.2    5     55:29.6   2:38:38.4    
     4      21  Kathleen Whalen        1310    46    6     31:02.7      2:07.1    7   1:23:25.0      0:52.2    2     50:18.5   2:47:45.5    
     5      24  Brooke Coates          1111    48    3     27:37.4      3:40.7    6   1:21:39.2      2:44.9    4     53:18.7   2:49:00.9    
     6      34  Robyn Vergillo         1299    47    5     29:58.7      2:48.5    8   1:24:06.9      0:58.0    6   1:00:30.0   2:58:22.1    
     7      64  Deborah Haight         1157    45    7     34:11.3      2:42.4    5   1:21:24.0      2:15.6    7   1:23:01.6   3:23:34.9    
     8      77  Priya Sinha            1270    48                      57:45.2    4   1:15:26.3      1:49.0    8   1:25:57.8   3:40:58.3    
Top

Female 50 to 54

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      12  Nives Stanfelj         1274    52    3     30:25.0      3:09.5    2   1:16:15.6      2:09.6    1     50:09.3   2:42:09.0    
     2      26  Denise Hovland         1176    50    5     33:55.3      2:46.0    1   1:13:44.5      1:39.0    2     57:49.8   2:49:54.6    
     3      28  Sue Bailey             1090    50    1     27:38.6      2:16.9    3   1:20:33.1      1:24.3    3     58:42.5   2:50:35.4    
     4      42  Margaret Adam          1080    52    2     28:23.9      4:05.9    6   1:28:25.8      0:45.9    6   1:02:47.7   3:04:29.2    
     5      43  Tina Ross              1260    54    4     31:44.8      3:09.0    4   1:23:00.1      1:15.0    7   1:05:46.6   3:04:55.5    
     6      45  Donna Poucel           1245    50    6     35:05.2      3:25.5    5   1:26:13.1      1:22.3    4     59:04.4   3:05:10.5    
     7      60  Jacqueline Walsh       1303    52    7     41:33.9      3:15.4    7   1:32:20.7      1:42.3    5   1:01:41.2   3:20:33.5    
     8      72  Joann Cary             1105    50    8     41:46.7      2:50.5    8   1:32:23.7      1:48.3    8   1:14:39.2   3:33:28.4    
Top

Female 55 to 59

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      20  Judy Rose              1259    56    1     32:01.1      2:01.2    1   1:16:25.4      0:49.8    2     56:05.5   2:47:23.0    
     2      30  Hillary Stibbard       1279    57    4     34:17.9      3:06.3    2   1:18:44.2      2:05.8    1     55:19.6   2:53:33.8    
     3      31  Carol Beebe            1091    57    5     35:27.0      2:09.8    3   1:19:32.9      1:37.6    3     56:09.3   2:54:56.6    
     4      41  Karen De Jongh         1120    56    3     32:37.5      2:28.0    4   1:26:43.5      1:19.9    4   1:01:09.8   3:04:18.7    
     5      75  Pam Kozu               1195    59    2     32:20.7      3:20.0    5   1:41:38.5      2:15.2    5   1:15:34.9   3:35:09.3    
Top

Female 60 to 64

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      39  Kate Iiams             1330    61    2     36:42.6      2:57.7    1   1:24:57.4      2:06.0    1     55:24.8   3:02:08.5    
     2      53  Ann Judd               1188    61    1     34:17.3      4:17.3    2   1:26:51.0      1:29.9    2   1:05:35.5   3:12:31.0    
     3      66  Katherine Pratt        1246    61    3     38:43.3      5:19.3    3   1:28:00.5      4:33.0    3   1:10:00.9   3:26:37.0